Mniej gotówki, więcej kart płatniczych?

Polacy coraz częściej sięgają po karty płatnicze, a tym samym rzadziej korzystają z tradycyjnych bankomatów, tym bardziej, że już nawet w małych sklepach można płacić „kartą”. Tylko w ciągu, zaledwie trzech miesięcy Polacy dokonali nimi ponad miliard transakcji. Operacje bezgotówkowe stanowią więc już ponad 80 proc. wszystkich transakcji. Przestały być novum na rynku, a zaczęły być równie powszechne, jak dowody osobiste i inne dokumenty.

Dynamiczny wzrost liczby transakcji dokonywanych kartami płatniczymi jest widoczny od kilku lat. W tym roku jednak, w ciągu zaledwie trzech miesięcy Polacy pobili nowy rekord. Wykonaliśmy ponad 1,011 mld operacji od początku kwietnia do czerwca. Był to ponad 13 proc. wzrost niż w pierwszych miesiącach 2016 roku. Łączna wartość operacji wyniosła 146,9 mld. zł.

Liczba transakcji kartami płatniczymi

karty_płatnicze

Źródło: NBP

Tylko w drugim kwartale br. po raz pierwszy w historii kart płatniczych w Polsce ponad 80 proc. operacji stanowiły transakcje bezgotówkowe. Wskaźnik ten wzrósł o 3,8 pp. w przeciągu zaledwie roku.

Wprawdzie w ujęciu wartościowym prym nadal wiedzie gotówka, gdzie operacje tego typu stanowią 62,8 proc. łącznej sumy, niemniej jednak zainteresowanie szybkimi formami płatności będzie jeszcze większe. Od lat nieprzerwanie rośnie średnia liczba operacji bezgotówkowych przypadających na jedną kartę płatniczą. Wskaźnik ten, w II kw. br. osiągnął wartość 22.7. często sięgamy po karty przy mniejszych zakupach. Sprzyja temu bowiem rosnąca siec akceptacji. Już nawet małe, osiedlowe i wiejskie sklepiki mają zainstalowane terminale płatnicze.

Udostępnij:
Oceń na ile artykuł był dla Ciebe korzystny:
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top