Mieszkanie z zadłużeniem hipotecznym w obcej walucie, czy warto?

Trudności finansowe wymusiły na frankowiczach konieczność sprzedaży zakupionego mieszkania lub domu, stąd też na rynku nieruchomości dostępne są lokale obciążone kredytem hipotecznym w obcej walucie. Inwestycja w taką nieruchomość okazuje się atrakcyjniejsza od tej obciążonej kredytem hipotecznym w polskich złotych. Co istotne, wcale nie jest obciążona większym ryzykiem, a formalności związane z jej zakupem nie wymagają większego zaangażowania. Na co zwrócić uwagę kupując takie mieszkanie lub dom?

Walczmy ze stereotypami

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Istnieje błędne przekonanie, że zakup nieruchomości obciążonej kredytem hipotecznym w obcej walucie jest bardziej skomplikowany niż w polskich złotych. Nic bardziej mylnego. Co więcej, wzięcie pod uwagę kilku ważnych czynników, pozwoli nam nie tylko na prawidłowe przeprowadzenie transakcji, ale przede wszystkim umożliwi zakup mieszkania lub domu w atrakcyjnej cenie.

Od czego powinniśmy zacząć?

Decydując się na zakup nieruchomości obciążonej kredytem hipotecznym w obcej walucie w pierwszej kolejności powinniśmy dokładnie zapoznać się z odpisem księgi wieczystej. Możemy to zrobić w bardzo prosty sposób, nawet nie wychodząc z domu. Wszelkie informacje możemy znaleźć na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Na co zwrócić uwagę przeglądając księgi wieczyste?

Szukasz specjalisty od ubezpieczeń, który pomoże zadbać Ci o to, abyś mógł Ty i Twoja rodzina spać spokojnie?Skontaktuj się z nami >

Przeglądając księgi wieczyste, które pokazują stan prawny nieruchomości, możemy uzyskać informacje m.in. o tym, kto jest właścicielem danej inwestycji. Znajdziemy tam również opis nieruchomości oraz zapis czy komuś, poza właścicielem, przysługują prawa do danej nieruchomości. Zwróćmy szczególną uwagę na dział czwarty, w którym znajduje się wpis dokonany przez bank, który udzielił pożyczkobiorcy kredytu. Zazwyczaj wskazane jest tam 150% kwoty pierwotnie udzielonego kredytu, a także nazwa banku wraz z datą jego udzielenia i numerem umowy. Jeżeli bank udzielił kredytu w obcej walucie, w dziale tym powinna widnieć kwota wyrażone w walucie lub w polskich złotych, a także informacja o stanie zadłużenia.

W przypadku kredytów walutowych pamiętajmy, że bank przeliczy wypłacane złotówki na obcą walutę po ustalonym kursie, który może się zmieniać dziennie nawet o 1 proc.

Czego unikać?

Kupując mieszkanie z zadłużeniem hipotecznym w obcej walucie pieniądze za jego zakup przelejmy na wskazany w zaświadczeniu bankowym numer konta. W przypadku transakcji kredytowanych, bank kredytujący z pewnością zadba o odpowiednią konstrukcję prawną takiej transakcji.

Wcześniejsza spłata kredytu przed dokonaniem transakcji też nie jest wskazana, ponieważ wbrew pozorom wydłuża sam proces zakupu. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ bank musi wystawić zaświadczenie o całkowitej spłacie kredytu a także wydać dokument niezbędny do wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej, a to może potrwać nawet miesiąc…

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)






    Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

    Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

    Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

    Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

    program tarcza antykryzysowa

    Tarcza antykryzysowa

    Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Scroll to top