Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

„Mieszkanie Plus” tylko dla bogatych?

News Opublikowano: 23-03-2017
kredyt hipoteczny

 „Mieszkanie Plus” to nowy rządowy program, który ma zastąpić kończący się w przyszłym roku program „Mieszkanie dla Młodych”. Zakłada on m.in. budowę dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, z opcją dojścia do własności. W założeniu mają być one tańsze od tych dostępnych u dewelopera, ponieważ miałyby powstawać na gruntach należących do skarbu państwa. Czy jednak na pewno mieszkania takie będą dostępne dla biedniejszej części społeczeństwa?

Założenia programu  „Mieszkanie Plus” vs. rzeczywistość

Wokół programu „Mieszkanie Plus” pojawiło się wiele mitów. Jednym z nich jest założenie, że mają być to lokale dla ludzi biednych. Prawdą jest jednak, że nie będą to wcale tanie mieszkania. Program jest bowiem skierowany do osób, które zarabiają za dużo, aby otrzymać mieszkanie komunalne od gminy, ale jednocześnie nie są w stanie wykazać takiej zdolności kredytowej by zaciągnąć kredyt.

Z rządowych założeń lokale mają powstać z prefabrykatów których użycie znacznie obniży koszt i czas inwestycji, przy zachowaniu bardzo wysokiej jakości produktu, trwałego i ekologicznego. Tego typu budynki powstają bardzo szybko. Zdarza się, że są gotowe do użytkowania już w 3-4 miesiące, a ich jakość jest porównywalna, jeśli nawet nie lepsza.

Z informacji podanych przez BGK Nieruchomości dotychczas zgłosiło się ok. 20 dużych producentów elementów prefabrykowanych, a zgłaszane firmy bazują na polskim kapitale i polskiej myśli technologicznej. Spośród nich zostaną wybrane najlepsze projekty, które dawałyby  szansę na budowanie takich właśnie budynków, w których koszt budowy sięgałby 2000 zł/m2.

Czy program „Mieszkanie Plus” ma szanse powodzenia?

Założenia programu są optymistyczne, aczkolwiek pojawia się dylemat, czy aparat administracyjny jest w stanie obsłużyć taką ilość inwestycji. Na odpowiedź na to pytanie przyjdzie nam jednak trochę poczekać – do czasu, aż program zostanie w pełni uruchomiony.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *