Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Mieszkanie Plus spowoduje wstrząs w branży kredytowej?

Opublikowano: 20-07-2016

Zakończenie finansowania programu Mieszkanie dla Młodych spowodowało konieczność przygotowania przez rząd swoistego substytutu, który będzie funkcjonował jednak na zdecydowanie innych zasadach. Zdaniem wielu ekspertów Mieszkanie Plus to rozwiązanie, które ma szansę odbić się niekorzystnie zarówno na finansach deweloperów, jak i przedstawicieli branży kredytowej, czyli bankach. Deweloperzy nie spodziewają się jednak znaczących zmian, ponieważ takowe mogą w niewielkim stopniu dotknąć wyłącznie banki, które pomagają w zakupie mieszkań na kredyt.

Na jakich warunkach obywatele będą mogli wynająć mieszkanie?

Nowy program rządu Mieszkanie Plus ma umożliwiać obywatelom wynajem nieruchomości na naprawdę korzystnych warunkach. Wedle zapowiedzi Prawa i Sprawiedliwości program powinien zostać zatwierdzony w ostatnim kwartale 2016 roku, a pierwszych oddanych do użytku mieszkań mamy szansę spodziewać się w 2018 roku. Najistotniejszym warunkiem pozostaje koszt najmu, który według premier Beaty Szydło będzie wahał się w granicach 10-20 złotych za metr kwadratowy. Konkurencyjność oferty w dużym stopniu będzie uzależniona od właściwego dostosowania ceny do realiów miasta, w którym powstaną mieszkania.

Klienci ze zdolnością kredytową nie zmienią raczej zdania

Początkowe obawy fachowców najprawdopodobniej nie znajdą odzwierciedlenia w rzeczywistości, ponieważ większość klientów posiadających satysfakcjonującą zdolność kredytową w ogóle nie zastanawia się nad udziałem w programie Mieszkanie Plus. Rodziny, które chcą stać się posiadaczami nieruchomości raczej niechętnie spoglądają w kierunku nowego programu, ponieważ póki co nieznane są jego szczegóły, a także sposób kwalifikacji chętnych. Realiści dostrzegają konieczność ponad dwuletniego okresu oczekiwania na wybudowanie pierwszych mieszkań, co z reguły potęguje ich koszty związane z obecnym wynajmem nierzadko na zdecydowanie mniej preferencyjnych warunkach.

Rata kredytu na zbliżonym poziomie do kosztów wynajmu

Kluczowym czynnikiem, który ma szansę zadecydować o niewielkim wpływie programu Mieszkanie Plus na branżę kredytową jest potencjalna wysokość raty kredytu, która według szacunków ma osiągnąć bardzo zbliżoną lub zaledwie nieco wyższą wartość od kosztów wynajmu w obrębie rządowego programu. Nie dziwi więc fakt, iż na chwilę obecną deweloperzy oraz kredytodawcy niezbyt poważnie traktują zagrożenie, jakim rzekomo miałby być dla nich program Mieszkanie Plus.

Kredyt hipoteczny pewniejszym rozwiązaniem od tajemniczego programu Mieszkanie Plus?

Potencjalni kredytobiorcy z reguły odrzucają możliwość wynajmu z pomocą programu Mieszkanie Plus, bowiem pod znakiem zapytania stoi sposób wykupu takowej nieruchomości w przyszłości. Okazać się może również, iż liczba wybudowanych mieszkań nijak odpowiada realnemu zapotrzebowaniu. Potencjalnym czynnikiem decydującym o przyjęciu kandydatury do programu będzie zamożność rodziny, a także ilość dzieci. Łatwo domyślić się, iż osoby mające w obwodzie możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego na startu mogą znaleźć się na straconej pozycji.

Bartosz
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *