Mieszkanie Plus alternatywą dla mieszkań własnościowych?

mieszkanie plus

Program „Mieszkanie plus” ma być alternatywą dla mieszkań wynajmowanych i własnościowych. Ma poprawić ich dostępność w poszczególnych segmentach oraz na rynkach lokalnych. Jakie są wstępne założenia programu? Dla kogo jest dedykowany?

Zapowiadany od początku roku rządowy program  „Mieszkanie Plus” ma sprawić, że wzrastać będzie ilość nowych osiedli. Inwestycja w budownictwo ma być kołem napędowym gospodarki.

Założenia programu „Mieszkanie plus”

„Mieszkanie plus” ma zawierać szereg różnych instrumentów wsparcia na rynku mieszkaniowym. Głównym jego założeniem ma być darmowy grunt pod mieszkanie, który ma być przekazywany przez państwo bądź gminę deweloperom. Program zakłada również wybudowanie tanich mieszkań pod wynajem, który ma doprowadzić do zmniejszenia deficytu mieszkaniowego, który w 2015 roku wyniósł 0,5 mln mieszkań.

Ile będzie kosztować mieszkanie?

System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >
System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zapowiada, że kosz budowy takiego mieszkania ma wynieść maksymalnie 3 tys. zł. za metr, przy wykorzystaniu gruntów należących do Skarbu Państwa. Jest to niewątpliwie ciekawa alternatywa, dla drogich lokali obecnie dostępnych na rynku komercyjnym. Do obniżenia kosztów przyczynić się ma również Bank Gospodarstwa Krajowego, który udzieli taniego kredytu na takie mieszkanie.

Dla kogo „Mieszkanie Plus”?

Tanie mieszkania mają być dostępne dla rodzin oraz obywateli, którym nie przysługuje mieszkanie komunalne. Nie stać ich również na wynajem lokalu na rynku komercyjnym, a także nie przysługuje im kredyt hipoteczny.

Czynsz ma być stabilny i niższy niż na rynku komercyjnym, dlatego też będzie dostępny dla mniej zamożnych obywateli. Rząd zapowiada, że istniałaby również możliwość wynajmu takiego mieszkania z opcją „dojścia do własności”, co oznacza, że koszty jego spłaty miałyby być znacznie niższy niż zakup na rynku.

Z zapowiedzi premier Beaty Szydło wynika, że program „Mieszkanie Plus” ma ruszyć w pełnym zakresie w 2017 roku.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
na ten temat?
(bezpłatnie i bez zobowiązan)

Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać „na swoim” i cieszyć się...

program tarcza antykryzysowa

Tarcza antykryzysowa

Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

Udostepnij:
Ocen na ile artykul byl dla Ciebe korzystny:
GD Star Rating
loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top