Mieszkanie na wynajem, czyli o inwestycji wysokiego ryzyka

Ludzie coraz częściej zamiast kupować mieszkania wolą je po prostu wynajmować. Powodem są najczęściej zbyt wysokie raty kredytu hipotecznego i przede wszystkim trudności z jego uzyskaniem. Dziś jednak chcieliśmy zwrócić uwagę na fakt, że kupując mieszkanie tylko i wyłącznie pod wynajem możemy wiele zyskać lub tez stracić. Czy warto więc inwestować w zakup własnego M4?

Mieszkanie na wynajem zalety

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Według najnowszych analiz przeprowadzonych przez serwis Home Brocker, będący pośrednikiem na polskim rynku nieruchomości, aż 5,5% netto rocznie można zyskać na zakupie mieszkania pod wynajem w Gdańsku. Stąd też wydaje się, że zamiast trzymać zaoszczędzone pieniądze na lokacie bankowej, lepiej je zainwestować . Jeśli więc nasze oszczędności nie są wystarczające, może właśnie warto, po konsultacji z doradcą finansowym, wziąć kredyt na mieszkanie, a następnie oddać je pod wynajem.

Troszeczkę inaczej sytuacja wygląda np. w Krakowie. Tutaj zysk z wynajmu może okazać się znacznie niższy niż pierwotnie zakładaliśmy. Powodów jest kilka. Przede wszystkim jednak wynika to z wysokiej podaży mieszkań w Krakowie. Młode małżeństwa, czy też studenci przyjeżdżający na naukę do „Miasta Królów”, mogą wybierać spośród setek ofert. Ceny za pokój zaczynają się tu już nawet od 400 zł. plus czynsz i media. Z tego wynika, że zysk z wynajmu może nie przekroczyć w Krakowie 4% netto, co i tak nie jest małą sumą, ponieważ dla porównania roczne lokaty bankowe dają tylko nieco ponad 2%.

Jak podkreśla serwis Home Brocker, należący do grupy Open Finance, przeciętna rentowność wynajmowanego mieszkania wynosi nieco ponad 4,5% netto w skali roku.

Czy mieszkanie na wynajem to bezpieczna inwestycja?

Liczba osób wynajmujących mieszkanie wzrosła ponad dwukrotnie od 2009 roku, a co za tym idzie można byłoby przypuszczać, że wynajem będzie dobrą inwestycją. Przygotowując się więc na zakup własnego mieszkania warto rozpisać sobie wstępny biznes plan i odpowiedzieć na kilka ważnych pytań:

  1. Czy mieszkanie, które chcę kupić jest nowe, czy wymaga remontu, ew. jak długo stało puste? Uważajmy na oferty, które kuszą niską ceną, ponieważ może się okazać, że dołożymy drugie tyle, aby doprowadzić mieszkanie do stanu używalności.
  2. W jaki sposób sfinansujemy inwestycję? W większości przypadków osoby, które z góry kupują mieszkanie na wynajem płacą za niego gotówką. Co jednak w przypadku, gdy my takimi pieniędzmi nie dysponujemy? Pozostaje jedynie wziąć kredyt hipoteczny. I tu również należy uważać, jakie oprocentowanie bierzemy, w jakim banku itp.
  3. Kto będzie mieszkał w naszym mieszkaniu? Często słyszymy o przypadkach lokatorów, którzy przestali płacić czynsz  i wcale nie mają zamiaru się wyprowadzić.  Oprócz tego, w najgorszym przypadku, mogą doprowadzać mieszkanie do ruiny. Warto zatem, przed podpisaniem umowy najmu dokładnie przyjrzeć się przyszłym najemcom. Należy również uwzględnić potencjalną, dużą rotację lokatorów, co w przypadku, gdy mieszkanie będzie stało puste, może znacząco obniżyć nasze zyski.
  4. Jak szybko uda nam się sprzedać mieszkanie w razie pojawienia się ewentualnych trudności? Należy pamiętać, że zakup mieszkania jest tym rodzajem aktywów, który jest mało płynny, a co za tym idzie odzyskanie gotówki w nie zainwestowanej może – z zależności od sytuacji rynkowej- potrwać tydzień a nawet miesiące.

Można co prawda zabezpieczyć się przed większością z tych problemów ubezpieczając mieszkanie. Jak to bowiem mówią, „mądry Polak po szkodzie” – dlatego warto pobrać od lokatorów kaucję, która pozwoli nam w razie nie płacenia przez nich rachunków zabezpieczyć nasze mienie. Dmuchajmy na zimne., ponieważ nic nie zastąpi gotówki zdeponowanej w formie kaucji.

A co z opłatami związanymi z samym zakupem mieszkania?

Nie możemy zapominać, że kupując mieszkanie, oprócz uiszczenia opłaty byłemu właścicielowi lub deweloperowi musimy liczyć się z dodatkowymi opłatami urzędowymi, związanymi z obsługą tej transakcji. Jakiej wysokości są to opłaty? Poniżej przedstawiamy zaokrąglone zestawienie:

  1. Podatek od czynności cywilnych (PCC) ok. 7.000,00 zł
  2. Taksa notarialna (brutto) ok. 1.500,00 zł
  3. Wypisy aktu notarialnego ok.  400,00 zł
  4. Opłata do sądu za utworzenie KW ok. 300,00 zł
  5. Operat rzeczoznawcy ok. 500,00 zł
  6. Prawnik ok. 250,00 zł
  7. Wpis do hipoteki ok. 200,00 zł
  8. PCC od wpisu do hipoteki  20,00 zł

Łączna suma opłat administracyjnych wynosi więc ok. 10.170,00 zł.

Nie uwzględniamy oczywiście kosztów remontu, które w zależności od mieszkania mogą wynieść od kilku do kilkunastu nawet tysięcy złotych.

Podsumowując, decydując się na zakup mieszkania pod wynajem powinniśmy uwzględnić różne opcje. Każdy przypadek jest bowiem inny i wymaga osobnej analizy opłacalności. Kupując mieszkanie na kredyt pod wynajem dążmy do tego, aby stopa zwrotu była więc jak najwyższa.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)






    Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

    Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

    Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

    Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

    program tarcza antykryzysowa

    Tarcza antykryzysowa

    Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Scroll to top