Mieszkanie na kredyt hipoteczny czy wynajem?

Na kupno mieszkania za gotówkę mogą pozwolić sobie tylko zamożniejsi Polacy. Jak dowodzą badania BIG zaledwie 5% rodaków dysponuje kapitałem większym niż 25 000 złotych. Z tego względu statystyczny Nowak zwykle finansuje marzenia o własnym lokum ze wsparciem finansowym banku, czyli zaciągając kredyt hipoteczny. Jest też pewna grupa osób, która waha się między zakupem mieszkania na kredyt, a wynajmem. Jakie są plusy i minusy tych dwóch dróg wyboru i która jest korzystniejsza?

Zalety wynajmowania mieszkania

Podstawową zaletą wynajmowania lokum mieszkalnego jest wolność i nie obciążenie budżetu kredytem, który wiąże nas z bankiem na dobre kilkadziesiąt lat. W przypadku otrzymania lepszej oferty pracy na drugim końcu Polski lub w innym kraju – możemy swobodnie zmienić miejsce zamieszkania. Wynajem pozwala więc na większą mobilność. Będąc lokatorami cudzego mieszkania w razie pogorszenia naszej sytuacji materialnej zawsze możemy przeprowadzić się do miejsca o niższym standardzie i co za tym idzie – cenie.

Ponadto większość mieszkań udostępnionych pod wynajem na polskim rynku jest w pełni wyposażonych, lokatorzy nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z umeblowaniem. Remont i wynikające z niego obciążenia finansowe, również są po stronie właściciela nieruchomości. Jedyny obowiązek i troska najemcy to comiesięczna opłata za wynajem.

Jakie są wady wynajmu?

System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >
System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >

Wynajem mieszkania co prawda zapewnia lokatorom wewnętrzny spokój i ułatwia relokację, ale niepozbawiony jest wad. Z finansowego punktu widzenia miesięczna cena wynajmu kawalerki lub dwupokojowego mieszkania, jest bliska kwocie, jaka składa się na jedną ratę kredytu hipotecznego. Wynajmowane mieszkanie nigdy nie będzie nasze. Inne minusy wynajmowania lokum to problemy z nieuczciwym właścicielem, brak umowy najmu (cześć osób unika w ten sposób płacenia podatków).

Co przemawia na korzyść mieszkania na kredyt?

Większość osób zaciąga kredyt hipoteczny, by spełnić swój życiowy cel. To inwestycja w przyszłość, osiągnięcie pewnej stabilizacji życiowej. Spłacając raty zadłużenia mamy świadomość, że za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat będziemy właścicielami nieruchomości – płacimy za „swoje”, a nie obce mieszkanie.

Mieszkanie na kredyt hipoteczny – minusy

Podpisując umowę o kredyt hipoteczny podejmujemy pewne ryzyko i obciążenie nie tylko finansowe, ale i psychiczne. Trudno przewidzieć co przyniesie los na przestrzeni lat, czy nie stracimy pracy, lub nie zachorujemy. Bez względu na okoliczności i nasze problemy z płynnością finansową kredyt mieszkaniowy musi być terminowo spłacany. Poza tym podpisanie umowy o kredyt automatycznie obniża naszą zdolność finansową i możemy mieć utrudniony dostęp do innych produktów pożyczkowych. Ponadto będąc właścicielem mieszkania po 8-10 latach będziemy musieli je wyremontować, co oznacza kolejne koszty.

Poruszany w artykule problem to tak naprawdę temat rzeka, pytań i wątpliwości jest sporo. Każde z rozwiązań ma mocne i słabe strony, aby wybrać mądrze, warto wcześniej dokładnie ustalić własne potrzeby, priorytety i możliwości finansowe.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
na ten temat?
(bezpłatnie i bez zobowiązan)

Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać „na swoim” i cieszyć się...

program tarcza antykryzysowa

Tarcza antykryzysowa

Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

Udostepnij:
Ocen na ile artykul byl dla Ciebe korzystny:
GD Star Rating
a WordPress rating system

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top