Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

mBank pod ostrzałem oszustów?

News Opublikowano: 06-08-2016

mBank ostrzega klientów przed oszustami, którzy próbują wyłudzić poufne informacje do kont osobistych i bankowości elektronicznej. Aby zdobyć niniejsze dane przekonują o rzekomym zwrocie środków za zakupy, które dokonywane są w ramach popularnego systemu Payback, umożliwiającym szybkie płatności internetowe.

Jak działają oszuści?

Oszuści Internetowi wysyłają do klientów mBanku wiadomości elektroniczne na ich prywatną skrzynkę e-mail, w których informują o rzekomym zwrocie środków za zakupy, a tym samym zachęcają ich do zalogowania się na stronie podanej w linku celem weryfikacji kwoty zwrotu. Bankowość elektroniczna jest bowiem jedną z najpopularniejszych form korzystania z własnych funduszy dostępnych na koncie.

Klikniecie w link zamieszczony w wiadomości e-mail odsyła nie do systemu bankowości elektronicznej mBanku, lecz na stronę łudząco do niej podobną, tyle że należącą do złodziei. Wpisanie identyfikatora i hasła skutkuje więc ich skopiowaniem i umożliwia późniejsze podszycie się pod klienta.

To jednak nie koniec. Oszuści Internetowi wyłudzają również kody SMS potrzebne do zrealizowania operacji.

Wykorzystywanie przez oszustów motywu Payback nie jest przypadkowe, ponieważ w ostatnich tygodniach jesteśmy świadkami ograniczeniem ram tego programu lojalnościowego, co może powodować większe zainteresowanie tematem u potencjalnych ofiar oszustów.

Chcąc zwiększyć bezpieczeństwo swoich finansów pamiętajmy, że banki nigdy nie proszą o logowanie się na konto w wiadomościach e-mail a także nie żądają weryfikacji kodem SMS. Pamiętajmy o tym, szczególnie teraz, gdy wszystko dzieje się szybko, a rozwój nowych technologii przebiega niemal na naszych oczach.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Tagi:
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *