Marża czy prowizja – który z parametrów kredytu jest ważniejszy?

Potencjalni kredytobiorcy bardzo często mają problem ze zrozumieniem czy niska marża bądź prowizja będzie w stanie zagwarantować im zdecydowanie niższe comiesięczne raty kredytowe. Nie ulega wątpliwości, iż najlepszym rozwiązaniem byłoby zapewnienie sobie zarówno bardzo niskiej marży, jak i prowizji, choć w zdecydowanej większości wypadków klienci zainteresowani kredytem hipotecznym zmuszeni są pójść na pewne ustępstwa. Przekłada się to na wybór niskiej marży i zaakceptowanie nieco wyższej prowizji lub odwrotnej sytuacji, gdy niższa prowizja skutkuje wyższą marżą. Wielu klientów nadal wychodzi z założenia, iż najistotniejszym parametrem kredytu jest jego oprocentowanie, co niekoniecznie jest prawdą. Odsetki mamy szansę zmniejszyć nadpłacając kredyt.

Okres kredytowania a wcześniejsza spłata

Bardzo często klienci składając wniosek o kredyt hipoteczny wybierają zobowiązanie, które zostaje rozłożone na okres nawet 20-30 lat. Czasami jest on sporo krótszy, gdy wynosi 5-10 lat, natomiast kredytobiorca może mieć świadomość, iż zobowiązanie uda mu się spłacić w krótszym czasie. Wielokrotnie ma to związek z chęcią sprzedaży nieruchomości, którą dotychczas zamieszkiwaliśmy, gdy tylko uda nam się wyremontować nowe mieszkanie lub wybudowany dom. Klienci zabezpieczają się zapewniając sobie w umowie możliwość bezproblemowej nadpłaty kredytu.

Zdolność kredytowa zmusza do wieloletniego zobowiązania

Świadomość, iż będziemy w stanie spłacić kredyt w 2-5 lat wcale nie oznacza, iż otrzymamy kredyt na ten okres. Główną przeszkodą w zagwarantowaniu sobie odpowiednio krótkiego okresu kredytowania jest zdolność kredytowa, a także dość wysoka rata, jaka mogłaby towarzyszyć nam co miesiąc. Zaciągnięcie zobowiązania na wspomniane wcześniej 20-30 lat jest gwarancją niskiej comiesięcznej raty, którą będziemy w stanie spłacać bez większego wysiłku. Łatwo zauważyć, iż niska marża idzie w parze z wysoką prowizją, a niska prowizja z wysoką marżą. Wybierając propozycję bez prowizji będziemy musieli liczyć się ze zdecydowanie mniej atrakcyjną marżą, która niekoniecznie będzie dla nas korzystna z perspektywy kilku lub kilkunastu lat.

Jak ocenić atrakcyjność oferty kredytu?

Każdy klient ma szansę w indywidualny sposób ocenić atrakcyjność ofert kredytowych pochodzących od różnych banków. Chęć spłaty kredytu po zaledwie kilku latach pomimo zdecydowanie dłuższego okresu kredytowania zawartego we wniosku skłania większość kredytobiorców do wyboru oferty bez prowizji, która wiąże się z wyższą marżą. Przekłada się ona na wyższą ratę kredytową, ale niższy całkowity koszt kredytu pod warunkiem, iż spłacimy go w przeciągu kilku lat. Nie widząc realnych szans na wcześniejszą spłatę kredytu zdecydowanie rozsądniejszym rozwiązaniem jest wybór niskiej marży, która sprawi, iż będziemy mieli do czynienia z dość wysoką prowizją. Identyczne wnioski możemy wyciągnąć przyglądając się szczegółom ofert kredytów hipotecznych w praktycznie każdym banku.

Udostępnij:
Oceń wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top