Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Mamy dwa razy więcej dłużników niż rok temu

News Opublikowano: 09-02-2017
euro

Polacy lubią zaciągać kredyty i pożyczki – to znacznie prostsze i szybsze niż systematyczne oszczędzanie. Jak wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez Biuro Informacji Kredytowej w styczniu 2017 roku – liczba zadłużonych osób wzrosła w naszym kraju ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Przyjrzyjmy się bliżej tym dosyć niepokojącym danym.

Ile osób ogłosiło upadłość konsumencką w ubiegłym roku?

W 2016 roku wartość długów bankrutów wyniosła ponad 570 milionów złotych – to o prawie 170 milionów więcej niż w 2015. Takie kwoty naprawdę robią wrażenie. Jak donosi Biuro Informacji Kredytowej w ubiegłym roku upadłość konsumencką ogłosiło blisko 4500 Polaków, to ponad dwa razy więcej niż dwa lata temu. Wszystko za sprawą złagodzenia przepisów, które ułatwiają ogłoszenie upadłości. Jakie produkty pożyczkowe zaciągali bankruci?

Jak wynika z raportu prawie 6 na 10 dłużników miało na swoim koncie klasyczne kredyty konsumpcyjne. 25% z nich posiadały produkty parabankowe, a 18% kredyty hipoteczne. Jak nie trudno się domyślić większość długów bankrutów było zaciąganych w naszej rodzimej walucie – blisko 70%, na drugim miejscu uplasował się frank szwajcarski – 28%, produkty kredytowe w euro stanowiły zaledwie 3% ogółu.

Pamiętajmy, aby kierować się rozsądkiem i chłodną kalkulacją przy zaciąganiu jakichkolwiek zobowiązań w bankach, czy firmach pożyczkowych – warto, by kierował nami trzeźwy racjonalizm, niż przesadny optymizm, bo życie potrafi być naprawdę bardzo nieprzewidywalne.

Malwina
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *