Kredyt we frankach – co robić. Spłata kredytu, czy opłaca się przewalutować

Kredyt hipoteczny i frank szwajcarski – to dwa pojęcia od lat nierozerwalnie ze sobą związane. Po okresie swojej świetności w latach 2006-2008 frank coraz bardziej tracił na znaczeniu, ze względu na coraz wyższe marże oraz spread walutowy. Nadal jednak kredyty w tej walucie wzbudzają duże zainteresowanie – w sumie nic dziwnego, skoro gros Polaków właśnie w tej walucie zaciągnęło kredyt na zakup wymarzonego mieszkania czy budowę domu.

Na chwilę obecną pytania, jakie pojawiają się odnośnie franka szwajcarskiego, są dwa

 1. “Czy jakiś bank udziela jeszcze kredytów hipotecznych w CHF” oraz, najważniejsze
 2. “Co robić mają osoby, które posiadają kredyt hipoteczny we franku, w sytuacji, gdy jego kurs przekroczył 4,20 zł.

W jakim banku dostanę kredyt we frankach

Dla osób, które posiadają kredyt walutowy we frankach szwajcarskich ORAZ zarabiają w walucie polskiej na chwilę obecną nie istnieje możliwość dokonania przewalutowania – kredyt hipoteczny można zaciągać tylko w walucie, w której zarabiamy.

Nawet jednak jakby było możliwe – zarabialibyśmy we franka, czy też jedna z osób w gospodarstwie zarabiała we franku – to biorąc pod uwagę spread walutowy oraz to, że banki zostały zmuszone do rezygnacji z pokaźnej części swojej marży w związku z obecnym ujemnym poziomem stawki referencyjnej LIBOR, wątpię, aby jakikolwiek bank byłby skłonny do jego udzielenia na dobry warunkach.

Mam kredyt we frankach – co robić

Osobom posiadającym kredyt we franku szwajcarskim sugeruję zachowanie spokoju.

I przypominam, że

 1. kredyt hipoteczny zaciąga się nie na rok, ale na lata.
 2. frank szwajcarski poszedł do góry, ale jednocześnie LIBOR spadł do poziomu ujemnego
 3. na rynkach finansowych cały czas mają miejsce fluktuacje – jak przypuszczam niedługo kurs franka się uspokoi – niektórzy już wieszczą jego spadek do poziomu poniżej 4 zł w ciągu paru miesięcy – a wtedy okaże się, że frankowcy wcale nie będą tacy stratni.

Poza tym nie zapominajmy o najważniejszym.

Czy warto przewalutować kredyt we frankach

W momencie zaciągania kredytu we franku rata była i tak znacznie niższa od kredytu hipotecznego wyrażonego w złotówce. Np. w połowie 2007 roku wynosiło to nawet i ponad 50%  – kredyt zaciągany na 38 lat na kwotę 550.000 zł dawał kredytobiorcy dwie opcje

 1. ratę na poziomie 2500 zł – przy kredycie zaciąganym we franku szwajcarskim
 2. ratę na poziomie 3900 zł – przy kredycie zaciąganym w złotówkach

Nie tak dawno temu widziałem wyliczenia, z których wynikało, że osoba, która zaciągnęła w 2007 roku kredyt walutowy we franku jest cały czas “do przodu”, jeżeli chodzi o koszty jego obsługi, zyskując kilkanaście tysięcy złotych

Spłata kredytu we frankach

Pojawiają się obecnie różne pomysły na ulżenie osobom, które zaciągnęły kredyt we frankach. Np. mBank zapowiedział, że będzie uwzględniał ujemny LIBOR – co jest dobrą informacją dla tych osób, które podpisały umowę kredytową z zapisem, że w przypadku spadku LIBOR poniżej zera bank uwzględni przy naliczaniu oprocentowania LIBOR o stawce 0.

Bank PKO BP idzie chyba najdalej – m.in. chce obniżyć bodajże do czerwca spread walutowy. Warto jednak przypomnieć, że po 2008 roku, kiedy to marże banków na tym kredycie wzrosły do średnio 4,5% PKO BP potrafiło udzielić kredytu we franku na marży nawet ponad 9% !

Na pewno warto kupować franki nie poprzez banki. W mBanku spread wynosi 6% – kupując walutę w kantorze zyskamy na racie około 3,5% – przy racie na poziomie 2000 zł jest to 70 zł miesięcznie – 840 zł w skali roku. Sporo…

Co dalej z kredytem we frankach

Warto o tym wiedzieć – i nie ulegać panice, jaką kreują nam media. Dzisiaj – 21 styczeń – LIBOR 3M jest na poziomie -0,56%, co oznacza, że kredyt o jakim pisałem powyżej od lutego będzie oprocentowany na poziomie … około 0,5% w skali roku. Samych odsetek różnica wyniesie około 20.000 w skali roku – które będzie musiała “nadpłacić” osoba, która zaciągnęła kredyt w PLN.

Płać mniejszą ratę kredytu we frankach – kupuj franki online

Wzrost kursu franka można w prosty sposób złagodzić i obniżyć ratę nawet o ponad 100 zł (w zależności od kwoty i warunków zaciągniętego kredytu). Banki mają ustawione spready (różnicę między kursem kupna i sprzedaży waluty) średnio na poziomie 6%, a maksymalnie prawie 10%. Niewarto przepłacać.

Kupując franki szwajcarskie w kantorze internetowym ten sam spread obniżamy do poziomu około 3%. W dodatku w bardzo prosty sposób – nie wychodząc z domu, całą operację przeprowadzając przez Internet.

Kupuj franki online i oszczędzaj – nawet ponad 100 zł / m-c !

Oceń

Kliknij gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Jeszcze nikt nie zagłosował, bądź pierwszy

3 Komentarze

 1. Pozew Zbiorowy
  19/04/2014

  Pozew Zbiorowy Grupy Osób Mających Kredyt We Frankach Szwajcarskich CHF przeciwko GE Money Bank – BPH, ZAPRASZAMY!!! Więcej na http://www.gemoney.bo.pl/

  Odpowiedz
 2. Doradca Finansowy
  07/01/2015

  Zastanawiam się, jak ten pozew się skończy – w końcu umowy kredytowe podpisywały osoby doskonale wiedzące o tym, że w momencie zaciągania kredytu mają niższą ratę – a poza tym, że ich kredyt oparty jest o kurs obcej waluty.
  Czy w przypadku wygrania ludzie zapłacą GE Money bank wieloletnie różnice między ratami w kredycie w PLN a CHF? W 2007 roku sięgały one przy kredycie we CHF na poziomie 2500 zł około 1500 zł !

  Odpowiedz
 3. Doradca Finansowy
  24/01/2015

  Zaczyna się robić coraz ciekawiej – LIBOR 3M jest już poniżej poziomu, do któego obniżył go Narodowy Bank Szwajcarii – a mianowicie -0,81%!
  https://finansowyekspert24.pl/czy-oplaca-sie-przewalutowac-kredyt-we-frankach

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kredyt we frankach - co robić. Spłata kredytu, czy opłaca się przewalutować Contact Details:
12 312 02 52 customer service ,
Tel:12 312 02 52 , E-mail: biuro(at)fe24.pl
Scroll to top