Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Lokaty walutowe

Opublikowano: 31-10-2016

Lokaty walutowe – komu przypadną do gustu?

Wśród produktów bankowych dostępnych jest bardzo wiele lokat, które mogą zostać założone zarówno w złotówkach, jak i kilku innych walutach. Stanowią one łakomy kąsek przede wszystkim z punktu widzenia klientów, którzy zarabiają w funtach szwajcarskich, dolarach amerykańskich bądź euro, ponieważ mogą oni bezpiecznie lokować swoje środki bez konieczności ich przewalutowania.

Nie każdy bank proponuje lokaty walutowe

Z wielu względów nie ma istotnych różnic pomiędzy lokatą walutową a lokatą w złotówkach. Niezależnie od waluty klienci zmuszeni są dokonać wyboru pomiędzy oprocentowaniem stałym a zmiennym, a także długością trwania lokaty, która może uwzględniać zamrożenie depozytu zarówno na kilka miesięcy, jak i kilka lat. Najlepsze oprocentowanie mogą uzyskać rzecz jasna klienci wybierający lokatę długoterminową. Wbrew pozorom nie każdy bank jest skłonny zaproponować atrakcyjną lokatę walutową, a niektóre ograniczają się wyłącznie do 2-3 podstawowych walut. Obecnie zdecydowanie najpopularniejsze w naszym kraju waluty, w których przechowywane są depozyty klientów to euro, dolar amerykański, funt brytyjski oraz funt szwajcarski.

Lokaty walutowe są gorzej oprocentowane od lokat złotówkowych

Najczęściej klienci zakładają lokatę walutową korzystają ze środków pochodzących z konta oszczędnościowego prowadzonego w obcej walucie. Warto zwrócić uwagę, iż w praktycznie każdym przypadku oprocentowanie lokaty walutowej będzie niższe od lokaty w złotówkach. Maksymalne oprocentowanie zarówno lokaty w dolarach amerykańskich, jak i euro to 1,15% (lokata na 24 miesiące). Na mniej konkurencyjne oprocentowanie mogą liczyć posiadacze funtów brytyjskich, ponieważ roczna bądź dwuletnia lokata w tej walucie pozwoli osiągnąć zaledwie 0,75% zysku w skali roku. W zestawieniu najkorzystniej wypadają propozycje lokat we frankach szwajcarskich, ponieważ roczna lokata potrafi być oprocentowana na poziomie 1,55%, a dwuletnia na 1,75% w skali roku. Miesięczna lokata w praktycznie każdej walucie posiada mizerne oprocentowanie 0,1-0,2%.

Ciekawe informacje o lokatach walutowych

Czasami może okazać się, iż lokata walutowa była strzałem w dziesiątkę, ponieważ wówczas, gdy pieniądze „pracowały” wzrósł także kurs pożądanej waluty, dzięki dokonując wymiany zyskamy nawet kilkanaście procent w porównaniu do kapitału, którym do tej pory dysponowaliśmy. Ku niezadowoleniu wszystkich posiadaczy lokat walutowych nie są one zwolnione z podatku od zysków kapitałowych w wysokości 19%. Bardzo wielu klientów decyduje się na założenie lokaty walutowej, gdy posiada zobowiązania w obcej walucie. Starają się oni w ten sposób zrekompensować niekorzystne zmiany, do których mogłoby dojść na rynku walut. Dla niektórych lokata walutowa stanowi narzędzie odpowiadające za właściwe zdywersyfikowanie posiadanego kapitału.

Bartosz
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *