Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Lokaty inwestycją wysokiego ryzyka

News Opublikowano: 10-03-2017

Nie od dziś lokaty bankowe były uznawane za jedną z lepszych form gromadzenia oszczędności na przyszłość, gdy dysponowaliśmy wolnymi środkami finansowymi. Obecnie w wyniku nagłego wzrostu inflacji oferta depozytowa banków istotnie się pogorszyła. Istnieje jednak bezpieczny i skuteczny sposób, jak można zapobiec tej sytuacji.

4 marca minęły dwa lata odkąd w Polsce obowiązują wyjątkowo niskie stopy procentowe. Dokładnie dwa lata temu Rada Polityki Pieniężnej ustaliła cenę pieniądza na poziomie 1,50 proc. W tamtym okresie mało kto wówczas protestował przed tak niskimi stopami, ponieważ jeszcze wówczas oszczędzający w banku na 1 proc czy 1,5 proc. mogli się pocieszać, że realnie i po opodatkowaniu zarobią 2,3 – 2,8 proc.

Stopy procentowe NBP.

Na przełomie nowego roku inflacja CPI  wystrzeliła jednak w górę i w styczniu 2017 roku osiągnęła wartość 1,8 proc., co oznacza, że jeżeli jej poziom się utrzyma w następnych miesiącach to osoby zakładające lokaty oprocentowane „nawet” na 2 proc realnie poniosą stratę.

Jak uchronić się przed stratą?

Chcąc nadal zarabiać warto rozważyć ofertę detaliczną Skarbu Państwa. Jest to instrument o niższym ryzyku niż bankowy depozyt, tym bardziej, że państwa rzadko kiedy bankrutują w walucie, którą same emitują.

Ministerstwo Finansów wychodzi z szeroką ofertą detalicznych obligacji skarbowych. Klienci mają do wyboru papiery 2-letnie, 3-letnie, 4-letnie i 10-letnie.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *