Lokaty długoterminowe – kiedy warto?

Jak wiadomo obecnie banki nie rozpieszczają swoich klientów oprocentowaniem lokat długoterminowych, a wszystko to przez niskie stopy procentowe, które od dłuższego czasu ani drgną. Jednak nie zmienia to faktu, że wielu oszczędzających nie lubi chomikować pieniędzy w domu i korzysta z produktów depozytowych. Jak wynika z przeprowadzonych badań, statystycznie kilkuletnie lokaty są oprocentowane na około 2,8% w skali roku. Czy w takiej sytuacji warto w ogóle inwestować zgromadzone środki w lokaty długoterminowe?

Co to jest lokata długoterminowa?

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Lokata długoterminowa to bezpieczny produkt inwestycyjny, na którym deponujemy środki na kilka lat. Standardowe depozyty z dłuższym terminem zapadalności zakładane są na 24-36 miesięcy. Oznacza to, że przez ten okres wypłata kapitału z lokaty skutkuje utratą wypracowanych odsetek. Dlatego jest to produkt dla osób, które mają wystarczające rezerwy środków, dzięki którym nawet w awaryjnej sytuacji nie będą zmuszone do przedterminowego zerwania lokaty i wypłaty oszczędności.

Dlaczego banki namawiają do zakładania depozytów na kilka lat właśnie teraz?

Banki zachęcają klientów do zamrożenia kapitału na lokatach długoterminowych ponieważ same potrzebują pieniędzy i dążą do zwiększenia własnej bazy depozytowej. Wiadomo, że bardziej opłaca się ściągać kapitał oszczędzających na kilka lat niż na kilka miesięcy. Natomiast coraz więcej posiadaczy kilkuletnich lokat przestaje je przedłużać ze względu na mniej atrakcyjne oprocentowanie, więc banki uruchamiają machinę marketingową mającą na celu przekonać do długoterminowych depozytów tych mniej zorientowanych w temacie klientów.

Kiedy warto założyć lokatę długoterminową?

Szukasz specjalisty od ubezpieczeń, który pomoże zadbać Ci o to, abyś mógł Ty i Twoja rodzina spać spokojnie?Skontaktuj się z nami >

Obecnie z punktu widzenia oszczędzających zakładanie lokat o dłuższym terminie zapadalności nie ma zupełnie sensu. Dlaczego nie warto teraz zamrażać oszczędności na więcej niż rok? Ponieważ aktualnie panuje okres historycznie niskich stóp procentowych i banki oferują niskooprocentowane depozyty (a z własnych środków dokładać nie zamierzają). Lokata długoterminowa jest opłacalna w momencie, gdy stopy procentowe są na wysokim poziomie, bo wtedy analogicznie instytucje finansowej oferują wyżej oprocentowane depozyty.

Jeszcze 5 lat temu, gdy stopy procentowe były wysokie, banki oferowały klientom długoterminowe depozyty z oprocentowaniem na poziomie 7% i wyżej (to dwukrotnie więcej niż obecnie). Dlatego jeżeli posiadamy odłożony kapitał, warto uzbroić się w cierpliwość i poczekać (jak prognozują specjaliści kilka kwartałów) aż stopy procentowe pójdą w górę, wybrać krótkoterminową lokatę lub skorzystać z innego rodzaju produktów inwestycyjnych, a najlepiej ulokować kapitał w kilku różnych miejscach.

Oczywiście ruchy stóp procentowych są nieprzewidywalne i bardzo trudne do przewidzenia, ale jedno jest pewne – założenie długoterminowej lokaty w połowie 2016 roku to nie jest dobry pomysł. Jeżeli zupełnie nie wiemy, gdzie ulokować zgromadzone pieniądze, zawsze możemy skorzystać z porady doświadczonego doradcy finansowego.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)


  Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

  Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

  Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

  Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

  program tarcza antykryzysowa

  Tarcza antykryzysowa

  Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Scroll to top