Lokaty czy obligacje skarbowe?

Obligacje cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony klientów. Jednak wiele osób preferujących bezpieczne produkty do inwestowania nie wie co jest bardziej opłacalne: wpłata oszczędności na lokatę, czy kupno obligacji i czym w ogóle różnią się te dwa rozwiązania?

Jak działają obligacje?

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Tak naprawdę gdyby zapytać przypadkowo spotkanego Polaka o to, czym są obligacje, prawdopodobnie nie byłby on w stanie udzielić poprawnej odpowiedzi. Co więcej wiele osób nie posiada nawet elementarnej wiedzy o tym jak, gdzie i kiedy lokować kapitał.

Tłumacząc od podstaw, obligacje są to dłużne papiery wartościowe. Co to dokładnie oznacza? Posiadamy wolne środki finansowe i kupujemy daną obligację, otrzymując w zamian odsetki, czyli stajemy się właścicielem papierów wartościowych, a podmiot, który nam je odsprzedał dostaje nasze pieniądze (emitent pożycza określoną kwotę i zobowiązuje się ją zwrócić wraz z odsetkami – wykupując od nas sprzedane obligacje w ustalonym terminie). W zależności od rodzaju obligacji (omówimy to dokładnie w innym artykule), odsetki mogą być wypłacane kwartalnie, co pół roku lub po prostu na koniec terminu wykupu.

Jakie ryzyko finansowe ponoszą posiadacze lokat i obligacji?

Zarówno w przypadku obligacji, jak i lokat, ryzyko utraty środków jest ograniczone do minimum. Gdy zakładamy lokatę w banku, który upadnie, mam szansę na odzyskanie pieniędzy, ponieważ zgodnie z prawem Bankowy Fundusz Gwarancyjny obejmuje gwarancjami produkty depozytowe do 100 000 euro. Z kolei za bezpieczeństwo obligatariuszy ręczy sam Skarb Państwa. Obligacje cechuje wyższe oprocentowanie niż lokaty, co przyciąga wielu inwestorów. Jednak porównując obligacje skarbowe z najlepiej oprocentowanymi na rynku lokatami (4,00-5,00%) te różnice się zacierają. Ponadto obligacje skarbowe nie są zbyt skomplikowanym produktem, nawet początkująca osoba może je wykupić.

Lokata a obligacje – konsekwencje wcześniejszej wypłaty środków

Szukasz specjalisty od ubezpieczeń, który pomoże zadbać Ci o to, abyś mógł Ty i Twoja rodzina spać spokojnie?Skontaktuj się z nami >

Lokata jest mniej elastycznym produktem niż obligacje, co znaczy, że oczywiście możemy w dowolnym momencie wypłacić z niej środki, ale tracimy wtedy wypracowane odsetki. Natomiast w przypadku obligacji wycofanie kapitału przed terminem wykupu odbywa się w mniej restrykcyjny dla nas sposób. Z pewnością plusem obligacji jest brak wygórowanych limitów kwotowych (w przypadku obligacji skarbowych jest to 100 złotych). Natomiast lokaty zawsze posiadają ustalony minimalny próg wpłaty na poziomie co najmniej kilkuset złotych, najczęściej jest to 1000 złotych.

Podsumowując, trudno jednoznacznie wskazać, który sposób lokowania środków jest lepszy. Zarówno lokata jak i obligacje posiadają plusy i minusy przy pomnażaniu oszczędności. Wszystko zależy od konkretnego produktu depozytowego, naszego kapitału oraz oczekiwań. Najrozsądniej jest podzielić swoje oszczędności i lokować je w różnych produktach. Jeżeli nigdy jeszcze nie korzystaliśmy z żadnych instrumentów inwestycyjnych, warto zasięgnąć porady doradcy finansowego, który pomoże nam w wyborze optymalnego rozwiązania.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)






    Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

    Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

    Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

    Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

    program tarcza antykryzysowa

    Tarcza antykryzysowa

    Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Scroll to top