Lokata strukturyzowana czy warto?

pieniądze

Lokaty strukturyzowane są to o wiele bardziej skomplikowane produkty inwestycyjne niż klasyczne lokaty. Oferują większy zysk (teoretycznie) od tradycyjnych depozytów, a bank zwykle bierze na siebie ryzyko inwestycji. Czy warto w takim razie skusić się na taką formę pomnażania kapitału? Rozważmy w takim razie główne plusy i minusy lokat strukturyzowanych.

Co to jest lokata strukturyzowana?

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Na początek wyjaśnijmy mnie zorientowanym czytelnikom czym dokładnie jest lokata strukturyzowana. Jest to produkt finansowy, który posiada cechy oszczędnościowe (bezpieczne) oraz inwestycyjne (bardziej ryzykowne). Środki, którymi zasilimy lokatę strukturyzowaną są inwestowane w innego rodzaju instrumenty finansowe. W jakie?

W głównej mierze (80-90%) w obligacje skarbowe, lokaty bankowe, a także surowce oraz indeksy giełdowe (pozostałe 10-20%). To właśnie dzięki inwestycyjnym cechom tego typu lokaty możemy osiągnąć zysk. Natomiast cechy oszczędnościowe służą przede wszystkim ochronie wpłaconego kapitału. W przeciwieństwie do najbardziej popularnych depozytów, lokata strukturyzowana ma dłuższy termin zapadalności wynoszący kilka lat (zwykle są to 2-4 lata).

Jakie są zalety lokat strukturyzowanych?

Inwestowaniem naszych środków zajmują się rynkowi specjaliści, my tylko wpłacamy pieniądze na lokatę strukturyzowaną i nic więcej nie musimy robić (w przeciwieństwie np. do samodzielnego inwestowania w różne produkty, które wymaga sporej wiedzy i doświadczenia). Brzmi wspaniale…ale jak pokazuje życie, tak naprawdę bardzo trudno jest klientom zarobić na tego typu lokatach (w przeciwieństwie do banków).

Wady lokat strukturyzowanych

Szukasz specjalisty od ubezpieczeń, który pomoże zadbać Ci o to, abyś mógł Ty i Twoja rodzina spać spokojnie?Skontaktuj się z nami >

Jak każdy produkt, bankowe lokaty strukturyzowane nie pozbawione są wad. Co prawda gwarantują bezpieczeństwo kapitału, ale z „odrobiną” ryzyka. Po kilku latach może się okazać, że nie zarobiliśmy nic, a nawet nasz kapitał stracił na wartości przez inflację (lokata przed nią nie chroni). Osiągnięty zysk może być naprawdę duży, ALE nigdy nie jest on zagwarantowany. Minusem tej formy oszczędzania jest również blokada środków na kilka lat, jest to spore ograniczenie w swobodnym zarządzaniu własnym kapitałem, co dla niektórych klientów może być naprawdę problematyczne.

O czym warto pamiętać przy zakładaniu lokaty strukturyzowanej?

Zanim zostaniemy posiadaczami lokaty strukturyzowanej musimy zrozumieć w jaki sposób bank będzie wyliczał stopę zysku, zapoznając się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia lokaty. Znajomość metody wyliczania zysku z lokaty pozwoli nam bardziej świadomie inwestować swój kapitał. Zapoznajmy się również z konsekwencjami wcześniejszego zerwania lokaty i oczywiście nigdy nie inwestujmy wszystkich posiadanych środków. Niektóre lokaty nie gwarantują zwrotu 100% wpłaconego kapitału, warto dopytać o tę kwestię podczas wizyty w banku.

Podsumowując, lokata strukturyzowana dla większości klientów nie jest żyłą złota. Jeżeli stawiamy pierwsze kroki w inwestowaniu kapitału, warto umówić się na spotkanie z doradcą finansowym i rozważyć alternatywne źródła zysku, gdyż niestety bardzo często na tego typu lokatach zarabiają tylko banki.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)






    Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

    Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

    Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

    Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

    program tarcza antykryzysowa

    Tarcza antykryzysowa

    Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Scroll to top