Lokata rentierska – co każdy oszczędzający musi o niej wiedzieć?

Jak dobrze wiemy, większość Polaków ponad szybki zysk stawia bezpieczeństwo swojego kapitału w zamian za stopniowe pomnażanie oszczędności. Produktem, który z założenia odpowiada na takie potrzeby jest lokata rentierska, która o dziwo nie cieszy się zbytnią popularnością w porównaniu ze standardowymi depozytami. Na jakich zasadach opiera się ten produkt oszczędnościowy, czy jest w ogóle opłacalny i który bank oferuje obecnie najwyżej oprocentowane lokaty rentierskie?

Lokata rentierska – co to jest?

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Lokata rentierska do długoterminowy depozyt, dedykowany dla zamożnych klientów, który umożliwia jej właścicielowi regularny, cykliczny przypływ środków. Zwykle minimalny próg wpłaty przy tego typu produktach wynosi 10 000 złotych. Zasada działania lokat rentierskich (w odróżnieniu od klasycznych depozytów) opiera się na regularnym wypłacaniu deponentowi przez bank części odsetek (np. co miesiąc lub co kwartał) a nie ich wypłacie pod koniec okresu lokacyjnego.

Lokata rentierska umożliwia więc jej posiadaczowi swobodną wypłatę odsetek w trakcie trwania umowy. Jednak nie oznacza to, że możemy zerwać lokatę rentierską w każdej chwili bez konsekwencji – zwykle wiąże się to dla klienta ze znacznym obniżeniem obowiązującego oprocentowania.

Czy warto zakładać lokatę rentierską?

Ze względu na specyficzny mechanizm działania, tego typu lokaty są najbardziej opłacalne dla klientów z naprawdę zasobnym portfelem, dla których ulokowanie na rachunku dużej ilości gotówki nie stanowi problemu. Jak wygląda kwestia oprocentowania tego rodzaju lokat? Zwykle banki proponują klientom lokaty rentierskie na poziomie 2-3,00%. Jeszcze kilka lat temu oferowały oszczędzającym dwa razy więcej, ale jak wiadomo niskie stopy procentowe utrzymujące się na stabilnym poziomie od dłuższego czasu odcisnęły piętno na rynku depozytów (również tych rentierskich).

Oczywiście im dłuższy okres lokacyjny wybierzemy, tym lepsze oprocentowanie może zaoferować nam bank, a w przypadku naprawdę dużych sum (na przykład 300 000-500 000 złotych) możemy podjąć indywidualne negocjacje z instytucją finansową.

Gdzie warto ulokować pieniądze na dłuższy czas?

Szukasz specjalisty od ubezpieczeń, który pomoże zadbać Ci o to, abyś mógł Ty i Twoja rodzina spać spokojnie?Skontaktuj się z nami >

Jednym z banków, który oferuje lokaty rentierskie na całkiem korzystnych warunkach (uwzględniając fatalną sytuację rynkową) jest Noble Bank. Zakładając depozyt na 36 miesięcy możemy uzyskać oprocentowanie naszych środków w skali roku na poziomie 3,00% (to tyle, a nawet więcej niż na wielu krótkoterminowych depozytach…). Jednak bank wymaga od klienta wpłaty minimum 150 000 złotych na start. Ci deponenci, którzy zerwą lokatę rentierską przed upływem roku, muszą liczyć się z obniżeniem oprocentowania produktu do zaledwie 1,00%, nie warto więc tego robić.

Lokaty rentierskie to opcja, którą mogą rozważyć bogatsi Polacy, dla wszystkich innych tego typu lokowanie oszczędności jest nieopłacalne. Pamiętajmy, że najrozsądniejszym rozwiązaniem jest dywersyfikacja portfela i inwestycje w różne produkty.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)






    Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

    Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

    Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

    Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

    program tarcza antykryzysowa

    Tarcza antykryzysowa

    Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Scroll to top