Spis treści
Lokata jednodniowa – czy jest opłacalna?
Lokaty jednodniowe sporą popularnością cieszyły się przede wszystkim kilka lat temu, ponieważ pozwalały uniknąć 19-procentowego podatku od odsetek kapitałowych, dzięki czemu klienci mogli cieszyć się zdecydowanie wyższymi zyskami. Ordynacja podatkowa uległa zmianie w kwietniu 2012 roku, co przyczyniło się do zniknięcia praktycznie wszystkich lokat jednodniowych. Na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy takie lokaty zaczęły ponownie pojawiać się wśród produktów oferowanych przez banki. Kuszą one przede wszystkim atrakcyjnym oprocentowaniem i krótkim okresem obowiązywania.
Jak wygląda lokata jednodniowa w praktyce?
W zdecydowanej większości banków klient dyspozycję założenia lokaty jednodniowej ma szansę złożyć do godziny 21:00, co skutkuje sytuacją, w której bank błyskawicznie pobiera środki z rachunku i uruchamia lokatę. Pomimo faktu, iż lokata nosi miano jednodniowej pieniądze najczęściej wracają na rachunek osobisty do godziny 9:00 kolejnego dnia. Łatwo obliczyć, iż realny czas trwania lokaty to zaledwie 12 godzin.
Co przemawia za założeniem lokaty jednodniowej?
Wśród plusów, którymi może pochwalić się lokata jednodniowa plasuje się konkurencyjne oprocentowanie, które stanowi zdecydowanie najważniejszy argument dla szerokiego grona klientów. Dzięki korzystnej propozycji banku wielu klientów lokatę jednodniową traktuje jako atrakcyjny rachunek oszczędnościowy, który nie stawia praktycznie żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o bieżący dostęp do gotówki. Żaden klient korzystający z lokaty jednodniowej nie powinien mieć z tego tytułu problemów z płynnością finansową, ponieważ każdego dnia lokata może opiewać na zupełnie inną sumę.
Minusy lokaty jednodniowej
Lokata jednodniowa, podobnie jak wszystkie produkty finansowe, posiada swoje minusy, których powinniśmy być świadomi na etapie podejmowania decyzji o jej założeniu. Większość banków wymaga zakładania lokaty za pomocą rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, co zmusza wielu klientów do uruchomienia konta w instytucji, z którą nie mieli do tej pory do czynienia. Łatwo domyślić się, że lokaty jednodniowe stanowią pomysł na przyciągnięcie nowych klientów. Drugą wadą lokat jednodniowych jest dość ograniczona ilość środków, które możemy ulokować w przypadku takiego produktu. Wiele banków pozwala uruchomić zaledwie jedną lokatę jednodniową, która potrafi być ograniczona do 10-20 tysięcy złotych. Istotnym utrudnieniem jest fakt, że wiele banków oferuje lokatę jednodniową w formie depozytu nieodnawialnego, co rodzi konieczność codziennego logowania do systemu transakcyjnego i składnia dyspozycji założenia kolejnej lokaty. Zapominając o jej założeniu – po prostu nie zarobimy.
Oprocentowanie lokat jednodniowych
Oprocentowanie lokat jednodniowych potrafi być bardzo zróżnicowane. Wśród banków, które posiadają je w swojej ofercie plasują się między innymi Idea Bank, który proponuje 2,00% w skali roku oraz Toyota Bank, w którym możemy mieć do czynienia z oprocentowaniem 1,50% w skali roku. W Idea Banku depozyt musi oscylować w granicach 500 – 20 000 zł, gdy w Toyota Banku minimum określono na poziomie 5 000 zł.