Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Lista „trujących banków” ma pomóc przyszłym i obecnym kredytobiorcą

News Opublikowano: 01-09-2016
ubezpieczenie

Dyskusja na temat kredytów walutowych nieustannie się zaognia. Wprawdzie problem dotyczy zaledwie kilku banków, niemniej jedynak frankowicze już podjęli decyzję, aby stworzyć listę „trujących” instytucji finansowych i namawiać do przenoszenia swoich pieniędzy do innych. Zdaniem prezesa Stowarzyszenia „Stop Bankowemu Bezprawiu” Arkadiusza Szcześniaka to forma obrony, której nie sposób było wyegzekwować w inny sposób.

Stanowisko frankowiczów w sprawie rozwiązania problemu kredytów walutowych pozostaje niezmienne. Wydaje się jednak, że z każdym kolejnym miesiącem maleją ich nadzieje na uzyskanie jakiegokolwiek wsparcia. Szcześniak odpowiadając na pytanie, czego oczekuje on od banków i ustawodawcy odpowiada: „Od banków już niewiele. Od ustawodawcy na pewno nie oczekujemy tego, co jest teraz, czyli ustawy dotyczącej spreadów”.

Jak pomóc frankowiczom?

Kredytobiorcy, którzy zdecydowali się na zaciągnięcie kredytu walutowego jawnie przyznają, że chcą kompleksowego rozwiązania ich problemu, tzn. odsalutowania kredytów, i przywrócenia ich do wysokości jakby od początku zaciągnęli kredyt złotówkowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu zrównane zostałyby pożyczki „walutowe” ze złotówkowymi. Jednocześnie nie zgadzają się oni z prezydenckim projektem ustawy, która gwarantuje zwroty spreadów, ponieważ nadal nie rozwiąze to wszystkich ich problemów.

Zero haraczu

Akcja „Zero haraczu” wymierzona została przeciw bankom. Ma ona na celu pomóc przede wszystkim osobom, które zaciągnęły kredyt walutowy  i mają trudności z jego spłatą. To przede wszystkim pomoc prawna i informacyjna, jak bronić się przed bankiem, a także ustrzec innych przed nieuczciwymi praktykami jakie stosują.

Głównym zadaniem Stowarzyszenia „Stop Bankowemu Bezprawiu” jest pokazanie, które banki są uczciwe, a które nie. W tym celu ma zostać stworzona lista „trujących” instytucji finansowych, których działanie jest nieetyczne i zagraża domowemu budżetowi. Dodatkowo SBB zamierza namawiać ludzi, by wycofywali depozyty z tych banków i przenosili je do innych. Czy takie działanie pomoże frankowiczom? Na razie trudno wysuwać jakiekolwiek wnioski.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *