Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Lepsza ochrona interesów osób ubezpieczonych

Opublikowano: 22-09-2015 ubezpieczenie

Posiadacze polis ubezpieczeniowych w 2015 roku mogą liczyć na sporo nowych przepisów oraz zmian, które zapewnią lepszą ochronę ich interesów. Wiele korzyści powinna przynieść przede wszystkim bezpośrednia likwidacja szkód, która pozwoli na uzyskanie odszkodowania od swojego ubezpieczyciela bez konieczności kontaktowania się z ubezpieczycielem sprawcy. Nowe regulacje mają umożliwić także prostsze rozwiązywanie sporów, które będzie odbywało się na drodze posądowej.

W większości krajów przepisy są cały czas udoskonalane

Odpowiednie zabezpieczenie interesów klientów traktowane jest priorytetowo w wielu państwach, w których nieustannie pojawiają się nowe przepisy, dzięki którym konsument zyskuje dodatkowe możliwości. Instytucją, która mocno działa na korzyść posiadaczy polis jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, co potwierdziła niedawno profesor Aleksandra Wiktorow, która piastuje stanowisko Rzecznika Ubezpieczonych.

Wkrótce o sporze rozstrzygnie mediator lub arbiter

Wśród regulacji, które mogą okazać się szczególnie korzystne dla osób ubezpieczonych znajdują się ADR-y, które mają stanowić alternatywne sposoby rozwiązywania sporów. Brak porozumienia z firmą ubezpieczeniową ma skutkować możliwością uzyskania pomocy dzięki wykorzystaniu odpowiedniego podmiotu, który będzie kompetentny, aby poza sądem rozwiązać spór konsumencki. Zamiast sędziego w takiej sprawie uczestniczyć może mediator bądź arbiter. Najnowsza propozycja ma zapewnić szybsze rozwiązywanie sporów, co stanie się jednocześnie tańsze, a klient nie będzie zmuszony do wynajęcia prawnika, który zajmie się jego sprawą.

Mediacje rekomenduje Unia Europejska

Uniknięcie drogi sądowej to przede wszystkim priorytet Unii Europejskiej, która stara się, aby klienci docenili możliwość mediacji. Mogą one odbywać się choćby za pomocą Internetu, dzięki czemu spory trwające do tej pory kilka lat mogą zostać rozwiązane w zdecydowanie krótszym czasie. Wśród podmiotów, które byłby odpowiedzialne za osiągnięcie porozumienia dzięki mediacji miałby znaleźć się m.in. Rzecznik Ubezpieczonych.

Uporządkowany zostanie rynek polisolokat

Spore znaczenie ma także planowane wprowadzenie zmian w ustawie o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Jej założenia zostały przyjęte przez rząd już w styczniu 2015 roku. Nowe regulacje mają przełożyć się na uporządkowanie polisolokat. Na mocy ustawy klienci będą mogli odstąpić od umowy ubezpieczeniowej, natomiast opłata likwidacyjna wyniesie maksymalnie 4% wartości ubezpieczenia. Ustawa będzie obowiązywała zarówno klientów, którzy wykupili polisolokaty w przeszłości lub zdecydowali się na taki krok stosunkowo niedawno.

Bezpośrednia likwidacja szkody wkrótce u kolejnych ubezpieczycieli

Bezpośrednią likwidację szkody w swojej ofercie uwzględniły towarzystwa ubezpieczeniowe PZU oraz UNIQA. Nie jest tajemnicą, iż wprowadzenie bezpośredniej likwidacji szkód w planach mają kolejne firmy, które chcą zapewnić właścicielom polisy większy komfort i szybką wypłatę środków z tytułu przysługującego odszkodowania. Dostęp do polisy z bezpośrednią likwidacją szkód może wiązać się ze składką ubezpieczeniową, która z uzasadnionych przyczyn może wzrosnąć o 100-150 złotych.

Sebastian
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *