Leasing czy kredyt samochodowy – co wybrać?

Kupno samochodu za gotówkę przewyższa możliwości finansowe wielu polskich przedsiębiorców. Dwie najpopularniejsze możliwości finansowania auta na firmę, to kredyt samochodowy oraz leasing. Czym różnią się te produkty i który jest korzystniejszy dla osób prowadzących działalność gospodarczą?

Rodzaje leasingu – operacyjny i finansowy

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Leasingobiorcy decydując się na finansowanie auta, zdecydowanie częściej wybierają leasing operacyjny, niż finansowy. Dlaczego? W przypadku leasingu operacyjnego obowiązek odpisów amortyzacyjnych leży po stronie leasingodawcy (firmy leasingowej). Natomiast biorąc leasing finansowy, to leasingobiorca (przedsiębiorca) musi dokonywać i zaliczać do kosztów uzyskania przychodu odpisy amortyzacyjne w każdym miesiącu.

Ponadto leasing operacyjny umożliwia wykupienie samochodu przez leasingobiorcę po zakończeniu trwania okresu umowy. W przypadku leasingu operacyjnego koszty początkowe są znacznie niższe niż w leasingu finansowym. Decydując się na leasing finansowy musimy z góry uregulować (wraz z pierwszą ratą) cały podatek VAT. W leasingu operacyjnym podatek doliczany jest do rat leasingowych.

Kredyt na samochód

Kredyt samochodowy jest tzw. kredytem celowym. Ta forma finansowania auta wymaga od przedsiębiorcy odpowiedniej zdolności kredytowej, procedura jest dosyć rygorystyczna i wymaga więcej czasu. Jednak kredyt jest dosyć elastyczną formą finansowania pojazdu, pozwala na zawieszenie spłaty, skrócenie lub wydłużenie okresu kredytowania samochodu. Kredytobiorca może sprzedać auto i kupić nowy pojazd, jednocześnie spłacając zaciągnięty kredyt.

Kredyt i leasing – plusy i minusy

Szukasz specjalisty od ubezpieczeń, który pomoże zadbać Ci o to, abyś mógł Ty i Twoja rodzina spać spokojnie?Skontaktuj się z nami >

Plusem leasingu są dużo prostsze procedury niż w przypadku kredytu samochodowego, krótki okres realizacji i korzyści podatkowe. Nie bez powodu leasing często określa się mianem tarczy podatkowej, ponieważ przedsiębiorca może wliczyć w koszty wszystkie opłaty. Leasing jest łatwiej dostępny niż kredyt samochodowy, firmy leasingowe sfinansują samochód nawet osobie, która jest świeżym przedsiębiorcą i prowadzi działalność np. od tygodnia.

Leasing to doskonała opcja dla mniej zamożnych osób, o niższej zdolności kredytowej. Ponadto ta forma finansowania samochodu jest wolna od prowizji i dodatkowych opłat jak w przypadku kredytu. Natomiast minusem leasingu, jest brak możliwości wcześniejszego zakończenia umowy i nie w każdym przypadku możemy wykupić auto po wygaśnięciu umowy z firmą leasingową. Kupując auto na kredyt możemy wcześniej go spłacić. Po spłacie kredytu mamy 100% pewność, że samochód będzie naszą własnością.

Trudno jednoznacznie przesądzić, która forma finansowania samochodu jest lepsza: leasing czy kredyt? Sytuację każdego przedsiębiorcy (płynność finansową, inne zobowiązania, rodzaj działalności) należy rozpatrywać indywidualnie, najlepiej z pomocą doradcy finansowego.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)






    Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

    Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

    Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

    Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

    program tarcza antykryzysowa

    Tarcza antykryzysowa

    Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Scroll to top