Leasing czy kredyt samochodowy – co wybrać?

Kupno samochodu za gotówkę przewyższa możliwości finansowe wielu polskich przedsiębiorców. Dwie najpopularniejsze możliwości finansowania auta na firmę, to kredyt samochodowy oraz leasing. Czym różnią się te produkty i który jest korzystniejszy dla osób prowadzących działalność gospodarczą?

Rodzaje leasingu – operacyjny i finansowy

Leasingobiorcy decydując się na finansowanie auta, zdecydowanie częściej wybierają leasing operacyjny, niż finansowy. Dlaczego? W przypadku leasingu operacyjnego obowiązek odpisów amortyzacyjnych leży po stronie leasingodawcy (firmy leasingowej). Natomiast biorąc leasing finansowy, to leasingobiorca (przedsiębiorca) musi dokonywać i zaliczać do kosztów uzyskania przychodu odpisy amortyzacyjne w każdym miesiącu.

Ponadto leasing operacyjny umożliwia wykupienie samochodu przez leasingobiorcę po zakończeniu trwania okresu umowy. W przypadku leasingu operacyjnego koszty początkowe są znacznie niższe niż w leasingu finansowym. Decydując się na leasing finansowy musimy z góry uregulować (wraz z pierwszą ratą) cały podatek VAT. W leasingu operacyjnym podatek doliczany jest do rat leasingowych.

Kredyt na samochód

System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >
System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >

Kredyt samochodowy jest tzw. kredytem celowym. Ta forma finansowania auta wymaga od przedsiębiorcy odpowiedniej zdolności kredytowej, procedura jest dosyć rygorystyczna i wymaga więcej czasu. Jednak kredyt jest dosyć elastyczną formą finansowania pojazdu, pozwala na zawieszenie spłaty, skrócenie lub wydłużenie okresu kredytowania samochodu. Kredytobiorca może sprzedać auto i kupić nowy pojazd, jednocześnie spłacając zaciągnięty kredyt.

Kredyt i leasing – plusy i minusy

Plusem leasingu są dużo prostsze procedury niż w przypadku kredytu samochodowego, krótki okres realizacji i korzyści podatkowe. Nie bez powodu leasing często określa się mianem tarczy podatkowej, ponieważ przedsiębiorca może wliczyć w koszty wszystkie opłaty. Leasing jest łatwiej dostępny niż kredyt samochodowy, firmy leasingowe sfinansują samochód nawet osobie, która jest świeżym przedsiębiorcą i prowadzi działalność np. od tygodnia.

Leasing to doskonała opcja dla mniej zamożnych osób, o niższej zdolności kredytowej. Ponadto ta forma finansowania samochodu jest wolna od prowizji i dodatkowych opłat jak w przypadku kredytu. Natomiast minusem leasingu, jest brak możliwości wcześniejszego zakończenia umowy i nie w każdym przypadku możemy wykupić auto po wygaśnięciu umowy z firmą leasingową. Kupując auto na kredyt możemy wcześniej go spłacić. Po spłacie kredytu mamy 100% pewność, że samochód będzie naszą własnością.

Trudno jednoznacznie przesądzić, która forma finansowania samochodu jest lepsza: leasing czy kredyt? Sytuację każdego przedsiębiorcy (płynność finansową, inne zobowiązania, rodzaj działalności) należy rozpatrywać indywidualnie, najlepiej z pomocą doradcy finansowego.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)

  Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

  Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

  Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

  Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać „na swoim” i cieszyć się...

  program tarcza antykryzysowa

  Tarcza antykryzysowa

  Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Scroll to top