Kurs sprawiedliwy – przydatne informacje

Po tym, jak Kancelaria Prezydenta zaprezentowała w piątek propozycję przewalutowania kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich na złotówki pojawiło się dosyć szybko kilka kwestii wartych uwagi.

Czy kurs sprawiedliwy zawsze będzie korzystny

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Kurs sprawiedliwy jest indywidualnie wyliczany dla danej umowy. Po pierwszych wyliczeniach widać, że niekiedy wartość kursu będzie … taka sama jak jego obecna wartość. Dlatego nie oczekujmy, że zawsze będzie on niższy.

A to oznacza, że nie zawsze będzie warto zdecydować się na przewalutowanie, ponieważ np. poza tym przy kursie około 3 zł dla kredytów zaciąganych w 2009 roku raty Klientom …. wzrosną nawet o kilkanaście procent.

Warto zatem poczekać na pojawienie się kalkulatora online, aby wstępnie zobaczyć, czy zyskamy na kursie sprawiedliwym, czy też nie (arkusz kalkulacyjny dostępny na stronie Kancelarii Prezydenta na razie nie działa prawidłowo)

Kurs sprawiedliwy a marża kredytu hipotecznego

Przewalutowanie kredytu nie wpłynie na zmianę marży kredytu hipotecznego – pozostanie ona w wysokości zawartej w umowie kredytowej.

Kurs sprawiedliwy a oprocentowanie kredytu hipotecznego

Szukasz specjalisty od ubezpieczeń, który pomoże zadbać Ci o to, abyś mógł Ty i Twoja rodzina spać spokojnie?Skontaktuj się z nami >

Decydując się na przewalutowanie kredytu z franków na złotówki musimy się liczyć z tym, że wzrośnie oprocentowanie kredytu.

Dla kredytów hipotecznych denominowanych w CHF oprocentowanie to suma marży i stawki LIBOR (najczęściej LIBOR 3M), dla kredytów w PLN – WIBOR (najczęściej WIBOR 3M). Biorąc pod uwagę, ze LIBOR 3M wynosi na koniec stycznia -0,75%, a WIBOR 3M 1,7% to widać od razu, że o ile ryzyko walutowe zniknie, to jednak odsetki wzrosną w sposób znaczący.

Co z wcześniejszą spłatą kredytu

Wprawdzie na razie mamy tylko propozycję, a nie już akt prawnie obowiązujący to jednak należy założyć, że na pewno pojawią się osoby zainteresowane całkowitą spłatą kredytu, chcące “zabezpieczyć się” przed kolejną ustawą, która może … odkręcić obecną. W takiej sytuacji należy przyjąć, że dla kosztów wcześniejszej spłaty kredytu obowiązują warunki z obecnej umowy kredytowej.

Kto pokryje koszty przewalutowania

Miałeś poważny wypadek, na skutek którego doznał poważnego uszczerbku na zdrowiu? A może komplikacje zdrowotne trwają do dzisiaj?Skontaktuj się z nami >

To w dalszym ciągu największa niewiadoma i na razie trudno nam powiedzieć, jakie koszty pokryją banki, a jakie osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny. Na dalsze W projekcie prezydenckim pojawiają się tylko informacje mówiące o tym, że banki pokryją między 50% a 100% kosztów.

Na marginesie warto wspomnieć, ze w kampanii prezydenckiej Andrezj Duda optował stanowczo za tym, aby był to poziom 100% (jak widać po raz kolejny życie “weryfikuje” obietnice wyborcze)

Wpływ kursu sprawiedliwego na sektor bankowy

Wprawdzie pojawiły się opinie, że wyniesie on nawet 32 mld złotych, jednak biorąc pod uwagę fakt, że każdą umowę będzie trzeba przeliczyć na nowo uważamy, że trudno jest na razie mówić o szacunkowych kosztach.

Kancelaria Prezydenta zwróciła się dopiero po konferencji prasowej do KNF o wyliczenie skutków wdrożenia proponowanych rozwiązań w życie.

Kredyty hipoteczne w polskich złotych

Na forach już pojawiają się opinie, że ustawa jest krzywdząca dla tych osób, które nie zdecydowały się na ryzyko kursowe i wzięły kredyt hipoteczny w polskich złotych, płacąc od samego początku większe raty niż “frankowicze”. Na razie są to pojedyncze głosy i moim zdaniem nie będą one na tyle silne, aby państwo zdecydowało się na ustawę mającą na celu ulżenie w płącie rat kredytów hipotecznych tym, którzy spłacają kredyt w PLN.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)


  Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

  Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

  Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

  Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

  program tarcza antykryzysowa

  Tarcza antykryzysowa

  Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Scroll to top