Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Kupiłeś auto w Anglii? Zapłacić kilkukrotnie wyższe OC w Polsce!

Opublikowano: 02-06-2015 ubezpieczenie samochodowe komunikacyjne

Oferta towarzystw ubezpieczeniowych, które wśród swoich produktów posiadają polisy od odpowiedzialności cywilnej uwzględnia możliwość sprzedaży ubezpieczeń OC kierowcom, którzy są posiadaczami samochodów z Anglii z kierownicą po prawej stronie. Ubezpieczyciele mają jednak świadomość rosnącego ryzyka związanego z liczbą występujących zdarzeń czołowych, w których biorą udział właściciele takich aut. Z tego względu chcąc zniechęcić kierowców do podróżowania samochodami z kierownicą po prawej stronie towarzystw ubezpieczeniowe uwzględniają nawet kilkukrotne podwyżki obowiązujących stawek za ubezpieczenie OC, o czym poinformowała niedawno Gazeta Wyborcza.

W Polsce zarejestrujesz auto z kierownicą po prawej stronie

Do tej pory w Polsce obowiązywał zakaz rejestracji samochodów z kierownicą po prawej stronie, który miał swe uzasadnienie w bezpieczeństwie uczestników ruchu drogowego. Okazuje się, że Europejski Trybunał Sprawiedliwości ocenił zakaz rejestracji takich aut za sprzeczny z prawem. To z kolei zmusza nasze państwo do zniesienia zakazu, co powinno nastąpić w ciągu kilku najbliższych tygodni. Podpisanie odpowiednich rozporządzeń sprawi, iż wejdą one w życie po kolejnych dwóch tygodniach. Warto podkreślić, iż samochód z Anglii ubezpieczany w Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń (PZU) otrzyma 50-procentową podwyżkę ceny w stosunku do polisy OC dla zwykłego auta, które charakteryzuje się obecnością kierownicy po lewej stronie z uwagi na obowiązujący w naszym kraju ruch prawostronny. Trudno powiedzieć czy takie praktyki, których bez dwóch zdań podejmie się większość towarzystw ubezpieczeniowych spotka się z jakąkolwiek reakcją ze strony Komisji Europejskiej.

Czy warto kupić samochód z Anglii?

Z punktu widzenia bardzo wielu klientów zakup samochód z Anglii jest po prostu opłacalny, bowiem auto w podobnym stanie i o zbliżonym przebiegu może charakteryzować się zdecydowanie niższą ceną. Łatwo domyślić się, że codzienne użytkowanie samochodu z kierownicą po prawej stronie może być co najmniej problematyczne. Trudno w jednej chwili ocenić czy podróż takim autem zapewni nam odpowiednie bezpieczeństwo. Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wskazuje, iż wkrótce możemy spodziewać się sprowadzania z aut z Anglii na szerszą skalę.

W Wielkiej Brytanii auta szybciej tracą na wartości. Trafią do Polski?

Wystarczy przejrzeć oferty z kilku popularnych w Wielkiej Brytanii serwisów ogłoszeniowych, aby dojść do wniosku, iż ceny są po prostu bardzo konkurencyjne. Zarówno, gdy porównamy je z tymi obowiązującymi na polskim rynku, jak i u naszych zachodnich sąsiadów. W Wielkiej Brytanii samochody zdecydowanie szybciej tracą na wartości, natomiast ubezpieczyciele są w stanie zapewnić lepsze warunki polis OC dla posiadaczy nowszych aut. Różnice cenowe sięgają nawet 30%, co sprawia, iż przy zakupie samochodu za równowartość 20 tysięcy złotych zaoszczędzimy nawet 6 tysięcy. Obecnie obowiązujące w Polsce przepisy pozwalają na podróżowanie samochodem z kierownicą po prawej stronie przez maksymalnie 30 dni. Do rejestracji auta w naszym kraju niezbędna była tzw. „przekładka” polegająca na przeniesieniu kierowcy na lewą stronę, jednak wszystko wskazuje na to, iż wkrótce zniknie taka konieczność.

Sebastian
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Tagi:
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *