Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Kryzys w bankach? Bankowość mobilna wypiera oddziały stacjonarne

News Opublikowano: 17-08-2016

Z miesiąca na miesiąc obserwujemy drastyczne kurczenie się ilości oddziałów bankowych. Tylko w czerwcu br. sieć zmniejszyła się o 95 placówek, a to z kolei odgraniczyło zatrudnienie o 238 osób. Z danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika również, że w ciągu roku ubyło blisko 700 oddziałów, wzrosła natomiast liczba osób korzystających z bankowości mobilnej i internetowej.

Bankowość mobilna wypiera oddziały stacjonarne?

700 oddziałów – aż tyle placówek bankowych zamknięto w przeciągu ostatniego roku wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego, a to jeszcze nie koniec. Z miesiąca na miesiąc ta liczba nieustannie się powiększa, a trend ten widoczny jest także w dłuższym horyzoncie czasu. Tylko na koniec pierwszego półrocza banki dysponowały siecią składającą się z 14137 oddziałów, z czego 7239 było ich placówkami własnymi. Ograniczenie ich liczby spowodowało utratę zatrudnienia aż 928 osób. W kolejnych miesiącach nie będzie wcale lepiej, ponieważ redukcja sieci oddziałów jest nieunikniona.

Gdzie szukać przyczyn redukcji oddziałów bankowych?

Przewiduje się, że jednym z czynników, które w znacznym stopniu wpływają na redukcję sieci placówek i zatrudnienia jest rosnąca popularność elektronicznych kanałów obsługi. Polacy coraz chętniej korzystają z bankowości internetowej i mobilnej. Chcą mieć dostęp do swoich finansów w każdym miejscu, co potwierdzają liczby. Z danych Związku Banków Polskich wynika bowiem, że w ciągu ostatniego roku liczba aktywnych użytkowników bankowości internetowej wzrosła o 1,7 mln osób, a mobilnej o 2 mln. Wszystko to sprawia, że klienci coraz rzadziej zaglądają do oddziałów, bo większość operacji finansowych realizują samodzielnie.

Obecnie proces redukcji oddziałów rozpoczęło kilka banków, w tym City Handlowy, który wycofał się z kilku miast i zaczął budować swoje smart oddziały w galeriach handlowych oraz BZ WBK.

Czy mobilne formy dostępu do bankowości całkowicie zastąpią oddziały stacjonarne? Może się wydawać, że wszystko zmierza w tym kierunku. Nie bądźmy jednak, aż tak sceptyczni. Wprawdzie zmienia się ich forma, i redukcji ulegają kolejne oddziały, nie oznacza to jednak, że całkowicie znikną one z przestrzeni miejskiej. W ich ofercie znajdują się bowiem produkty, których nie sposób nabyć przez internet. Pomoc pracownika również wydaje się niezbędna, szczególnie w sytuacji, gdy nasza wiedza w zakresie finansów i kredytów pozostaje na niskim poziomie, a potrzebujemy gotówki na zrealizowanie konkretnego celu.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *