Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Kredyty walutowe przechodzą do przeszłości?

Opublikowano: 14-06-2016 umowa

W środowisku bankowym od dawna przebrzmiewały głosy, że udzielanie kredytów walutowych dla polskich kredytobiorców zostanie wycofane. Jak widać pogłoski stały się faktem. Światło dzienne ujrzała ustawa, która zabezpieczy interesy klientów banków. Jednym z jej podstawowych ustaleń jest zapis zakazujący udzielania kredytów w obcej walucie. Co jeszcze zawiera rewolucyjny projekt ustawy? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Sprzedaż wiązana wypada z gry

Nowe przepisy zawierają ustalenia, które z pewnością nie są na rękę wielu bankom. Na mocy opracowanej ustawy instytucje finansowe nie będą już mogły oferować klientom kredytu hipotecznego wyłącznie w pakiecie z innym produktem bankowym, czyli na podstawie tzw. sprzedaży wiązanej.

Do tej pory bankowi doradcy niejednokrotnie skutecznie namawiali kredytobiorców na dodatkowe produkty, rzekomo wręcz niezbędne przy kredycie mieszkaniowym, które w praktyce okazywały się zupełnie niepotrzebne. Wraz z wejściem w życie przedstawionej ustawy, takie zabiegi sprzedażowe ze strony banków będą zakazane.

Nowe terminy procedur kredytowych

Kolejna zapowiadana zmiana ma związek z oczekiwaniem na rozpatrzenie wniosku o kredyt hipoteczny. Na mocy nowej ustawy, bank będzie musiał zaprezentować wnioskującemu klientowi wiążącą ofertę do tygodnia od otrzymania dokumentów. Ponadto kredytobiorca będzie musiał zapoznać się na spokojnie z przedstawioną ofertą i mógł ją podpisać dopiero po upływie dwóch tygodni.

Reklamy kredytów nie będą już wprowadzać nas w błąd

Ministerstwo Finansów wniosło propozycję, aby wszystkie przekazy reklamowe były jednoznaczne i nie budzące żadnych wątpliwości. Co znaczy, że reklamy będą musiały jasno informować odbiorców o warunkach kredytu hipotecznego na podstawie przykładu reprezentatywnego, w którym RRSO musi być tak samo dostrzegalne jak informacje na temat oprocentowania produktu zadłużeniowego.

Kredyt walutowy nie dla każdego

Projekt ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Finansów zakłada również, że banki będą musiały zaprzestać udzielania kredytów walutowych na zakup nieruchomości. Jedynie Ci klienci, którzy otrzymują przeważającą część wpływów w obcej walucie lub bardzo dobrze zarabiają mogą liczyć na odstępstwo od tej reguły.

Mimo, że zapis o zakazie udzielania kredytów walutowych wydaje się być rewolucyjny, tak naprawdę nie jest przełomowy. Ponieważ Komisja Nadzoru Finansowego już w ubiegłym roku sugerowała takie zalecenia i zgodnie z sugestiami KNF większość kredytodawców przestało rozpatrywać pozytywnie wnioski dotyczące kredytów w obcej walucie.

Przerwa w spłacie kredytu dla wszystkich

Projekt ustawy zakłada również, że wszyscy kredytobiorcy, którzy mają chwilowe problemy z bieżącą regulacją kredytu mieszkaniowego, mogą skorzystać z wakacji kredytowych lub wydłużenia okresu spłaty. Każdy bank będzie musiał zaoferować konsumentowi ofertę restrukturyzacji kredytu zanim podejmie się procedur egzekucyjnych długu.

Jak widać branżę finansową czeka wiele zmian. Ustawa ukróci dwuznaczne praktyki wielu banków i sprawi, że kredytobiorcy będą bardziej świadomi tego, jaki produkt wybierają. Jedyne co nam pozostaje, to czekać na wprowadzenie nowego prawa w życie.

Malwina
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *