Kredyty ratalne – to musisz wiedzieć

Zakupy na raty są bardzo popularne, wielu Polaków finansuje nowe sprzęty tylko za pomocą kredytów ratalnych. Sieci handlowe kuszą nowych klientów atrakcyjnymi ofertami. Jednak warto być ostrożnym, ponieważ zakupy na raty i pozorny kredyt „zero procent” może tak naprawdę zawierać wiele dodatkowych kosztów. Poniżej przedstawiamy najczęstsze pytania i odpowiedzi dotyczące finansowania zakupów za pomocą rat, które powinien przeczytać każdy konsument.

Czy kredyt zero procent to kłamstwo?

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Produkty do nabycia z wykorzystaniem rat zero procent są oferowane najczęściej przez sklepy RTV oraz AGD, to bardzo popularny wabik na klientów lubiących „okazje”. Po zakupie danego sprzętu niejednokrotnie okazuje się, że w comiesięcznej racie zostały ukryte dodatkowe opłaty, jak np. ubezpieczenie. Dlatego przed podpisaniem umowy o kredyt ratalny koniecznie zapoznajmy się szczegółowo z treścią dokumentu. Mimo że większość kredytów ratalnych zero procent zawiera haczyki, istnieją takie, które faktycznie są darmowe. Jednak często takie oferty nie obejmują wszystkich towarów, a ich znalezienie wymaga dużo samozaparcia i cierpliwości.

Ubezpieczenie kredytu ratalnego jest obowiązkowe?

Nie! Pamiętajmy, że ubezpieczenie kredytu jest dobrowolne i wcale nie musimy się na nie godzić. Oczywiście sprzedawcy będą nakłaniać nas do wzięcia dodatkowego ubezpieczenia dla własnego zysku (często naprawdę wysokiej prowizji), ale nie jest to konieczne, aby dostać kredyt. Decydując się na ubezpieczenie może się okazać, że zakup danego produktu na raty jest zupełnie nieopłacalny.

Kiedy będzie nam znana dokładna wysokość raty?

Szukasz specjalisty od ubezpieczeń, który pomoże zadbać Ci o to, abyś mógł Ty i Twoja rodzina spać spokojnie?Skontaktuj się z nami >

Każdy kredytodawca ma obowiązek w jasny i klarowny sposób przedstawić potencjalnemu kredytobiorcy symulację kosztów kredytu przed podpisaniem umowy. Jeśli przy załatwianiu formalności zauważymy, że kwota rat nie zgadza się z naszymi osobistymi wyliczeniami, druga strona prawdopodobnie próbuje obciążyć nas dodatkowymi kosztami. Dlatego warto zachować czujność i dokładnie sprawdzić, czy miesięczna rata kredytu jest równa cenie towaru podzielonej przez liczbę rat, aby nie zostać niemile zaskoczonym w późniejszym czasie.

Jak uzyskać kredyt ratalny?

Kredyt ratalny zwykle zaciągany jest nie w banku, ale w punkcie usługowo-handlowym, w którym nabywamy dany towar. Wystarczy udać się do miejsca w sklepie, w którym znajduje się dział obsługi klienta i załatwić niezbędne formalności. Prawdopodobnie będziemy musieli okazać dowód tożsamości i dokumenty potwierdzające źródło naszych dochodów (zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokość pensji). W przypadku osób już nieaktywnych zawodowo, będzie to okazanie ostatniego odcinka emerytury lub renty.

Zanim skusimy się na ratalną okazję – pamiętajmy, aby dokładnie zapoznać się z przedstawioną umową i samemu obliczyć kwoty rat, dzięki czemu unikniemy sztuczek marketingowych stosowanych przez sprzedawców. Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest oczywiście odłożenie zakupów w czasie i nabycie danego towaru za zaoszczędzone środki.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)


  Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

  Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

  Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

  Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

  program tarcza antykryzysowa

  Tarcza antykryzysowa

  Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Scroll to top