Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Kredyty mieszkaniowe – raport BIK

News Opublikowano: 18-08-2016

Kredyt hipoteczny to produkt zadłużeniowy, który pozwala wielu Polakom na zakup własnych czterech kątów. Mimo że to ogromne zobowiązanie, które spłacamy przez lata, polscy kredytobiorcy chętnie korzystają ze wsparcia finansowego banków. Zobaczmy, jakie dane na temat kredytów mieszkaniowych (w PLN i EUR) opublikowało w sierpniu 2016 Biuro Informacji Kredytowej?

Kredyty hipoteczne walutowe i w złotówkach – dane BIK

Jak wiadomo obecnie zaciąganie kredytów hipotecznych w obcych walutach nie jest już takie proste (i powszechne) jak jeszcze kilka lat temu. Obecnie kredyt walutowy spłaca ponad 600 000 Polaków (z czego 531 027 umów dotyczy zobowiązań zaciągniętych we frankach szwajcarskich), a saldo z tego tytułu wynosi około 165 mld złotych.

Jak wynika z danych opublikowanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w bieżącym roku polscy kredytobiorcy zaciągnęli łącznie ponad 2 177 238 kredytów mieszkaniowych, z czego 71% stanowią zobowiązania w złotówkach, a pozostałą część kredyty walutowe. Saldo spłaty zarówno kredytów w rodzimej walucie, jak i obcej wynosi blisko 400 mld złotych (niecałe 60% odnosi się do zobowiązań złotówkowych, a 40% do kredytów walutowych).

Co jeszcze można wywnioskować z raportu BIK? Między 2000, a 2011 rokiem banki udzieliły razem blisko milion kredytów hipotecznych walutowych, z czego w połowie 2016 roku 1,3% jest przeterminowanych o dłużej niż trzy miesiące. Jak widać zdecydowana większość kredytobiorców dobrze radzi sobie z terminową spłatą zobowiązań walutowych wobec banków.

Malwina
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *