Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Kredyty hipoteczne regulujemy w terminie

News Opublikowano: 02-08-2016
dom

Polacy często korzystają ze wsparcia finansowego banków, niestety tak naprawdę mało który konsument może pozwolić sobie na zakup wielu cennych dóbr, takich jak nowy samochód, meble, dom, czy mieszkanie za zaoszczędzoną gotówkę. W lipcu 2016 Biuro Informacji Kredytowej opublikowało raport na temat tego, jak polscy dłużnicy radzą sobie ze spłatą produktów pożyczkowych.

Rata kredytu hipotecznego spłacona na czas

Zwykle im więcej mamy kredytów, tym trudniej jest nam regulować ich raty na czas. Spośród wszystkich polskich obywateli, ponad 15 mln posiada długi (czyli ponad 40% ogółu społeczeństwa.) Są to zarówno posiadacze kredytów hipotecznych, gotówkowych, pożyczek, karty kredytowych, czy limitów odnawialnych.

Jak wynika z raportu BIK, ponad 1/3 dłużników nie spłaca w terminie limitu odnawialnego. Nieco lepiej wygląda sytuacja osób posiadających kredyty gotówkowe – „tylko” 22% opóźnia się ze spłatą comiesięcznej raty. Posiadacze kart kredytowych są bardziej zdyscyplinowani, 14% z nich ma problem z terminowym regulowaniem tego rodzaju zadłużenia. Co ciekawe, tylko 9% klientów banków posiadających kredyty mieszkaniowe nie spłaca ich na czas.

Jak widać polscy kredytobiorcy najpierw przestają spłacać produkty zadłużeniowe o mniejszej wartości, są zdecydowanie bardziej solidni w spłacie długoterminowych zobowiązań wobec banków. Prawdopodobnie wynika to również z faktu, że często są to produkty na bardzo duże kwoty i zaprzestanie ich spłaty może ściągnąć na klientów ogromne problemy finansowe.

Malwina
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *