Kredyt samochodowy – na co zwrócić uwagę?

Zakup samochodu za gotówkę to idealne rozwiązanie. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na taki sposób finalizacji transakcji nabycia pojazdu. Auto kupione ze wsparciem finansowym banku to najpopularniejsza forma finansowania (oprócz leasingu). Co warto wiedzieć, jeżeli planujemy zaciągnąć kredyt samochodowy?

Rodzaje kredytów samochodowych

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Kredyt samochodowy podobnie jak kredyt hipoteczny jest produktem celowym, co znaczy, że możemy go przeznaczyć tylko na konkretny cel – w tym przypadku zakup samochodu. Wyróżniamy trzy podstawowe typy kredytów samochodowych:

Kredyt standardowy – każdego miesiąca spłacamy raty kapitałowo-odsetkowe, minimalny okres kredytowania to 6 miesięcy, a maksymalny 10 lat. W przypadku tego typu kredytu przyszły nabywca nie musi dysponować wkładem własnym.

Kredyt balonowy – przez cały okres kredytowania płacimy niskie raty obejmujące łącznie np. 80% wartości auta, natomiast ostatnia wpłata, tzw.”rata balonowa” jest największa (jednorazowa kwota równa 20% wartości samochodu). Kredyty balonowe zwykle udzielane są na 24 – 60 miesięcy, mogą z nich korzystać zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy. Najczęściej kierowcy wybierają dwuletni okres spłaty.

Kredyt jednoratowy – ten produkt polega na jednorazowej dużej wpłacie, oferowany jest zwykle przez tzw. banki samochodowe (np. Toyota Bank, Volkswagen Bank). To doskonałe rozwiązanie dla kredytobiorców dysponujących sporą kwotą stanowiącą minimum 50% wartości pojazdu. Plusem tego typu kredytu jest brak oprocentowania.

Oprocentowanie i koszty dodatkowe

Wybierając kredyt samochodowy pamiętajmy nie tylko o wysokości oprocentowania produktu, który nas interesuje, ale i pozostałych kosztach. Przedział oprocentowania tego typu kredytów waha się między 8 a 13%. Bank pobiera również prowizję od transakcji, która zwykle wynosi 2-5% wartości zadłużenia. Oferty typu „kredyt za 0%” zwykle zawierają ukryte koszty, dlatego podchodźmy do takich promocji z dużą ostrożnością i dokładnie czytajmy umowę.

Kredyt na samochód – plusy i minusy

Szukasz specjalisty od ubezpieczeń, który pomoże zadbać Ci o to, abyś mógł Ty i Twoja rodzina spać spokojnie?Skontaktuj się z nami >

Zaciągając kredyt samochodowy mamy możliwość nabycia nowego wymarzonego pojazdu. Kredyt samochodowy możemy zaciągnąć na dowolną kwotę, w przypadku tego produktu nie obowiązują żadne limity pieniężne. Jest to bardzo elastyczna forma finansowania auta. Kredytodawca uwzględniając naszą zdolność kredytową dopasuje raty tak, aby nie stanowiły zbyt dużego obciążenia dla naszego budżetu. Ponadto kredyt samochodowy jest tańszy od kredytu gotówkowego.

Minusem kredytu samochodowego jest brak możliwości sprzedaży auta przed zakończeniem okresu kredytowania. Dopóki nie uregulujemy zadłużenia wobec banku, to on jest oficjalnym właścicielem pojazdu. Jeżeli ulegniemy wypadkowi prowadząc auto, nie otrzymamy pieniędzy z polisy AC (otrzyma je bank).

Na rynku funkcjonuje bardzo dużo ofert kredytów samochodowych, zanim podpiszemy umowę z konkretnym bankiem, zapoznajmy się z jak największą liczbą propozycji. Styczeń i luty to najlepsze miesiące na kupno auta, w tym okresie wiele salonów organizuje atrakcyjne promocje i wyprzedaże modeli z zeszłego roku.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)


  Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

  Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

  Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

  Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

  program tarcza antykryzysowa

  Tarcza antykryzysowa

  Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Scroll to top