Kredyt hipoteczny wiąże nas z bankiem na 20, 30, a nawet 35 lat. Kredytobiorca może w pewnym momencie zauważyć, że kredyt mieszkaniowy, który spłaca od kilku lat jest aktualnie zbyt drogi. Wcale nie musimy godzić się na takie niekorzystne warunki. Rozsądnym rozwiązaniem w tej sytuacji może okazać się kredyt refinansowy. Refinansowanie jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na obniżenie kosztów zaciągniętego kredytu hipotecznego. W praktyce nasza comiesięczna rata może zmniejszyć się nawet o 20 – 25%. Przyjrzyjmy się bliżej temu produktowi finansowemu.
Spis treści
Co to jest kredyt refinansowy?


Kredyt refinansowany jest coraz popularniejszy, rośnie bowiem liczba kredytów hipotecznych udzielanych klientom. W samym tylko 2017 roku banki udzieliły ich najwięcej od pięciu lat, a wolumen transakcji w ujęciu rdr wzrósł o 4,9%. Nic więc dziwnego, że w przypadku trudności z jego spłatą coraz więcej osób decyduje się na kredyt refinansowy.
Kredyt refinansowy zaciągany jest na spłatę wcześniejszego zobowiązania zwykle kredytu hipotecznego (czasem może to być również kredyt samochodowy). Najprościej mówiąc, zamieniamy stary kredyt na nowy w celu spłaty zadłużenia na lepszych warunkach. Refinansowanie nie jest ryzykowny posunięciem dla naszego portfela, gdyż nie polega na spłacie równocześnie dwóch kredytów, tylko jednego.
Kredyt refinansowy a konsolidacyjny
Wiele osób myli kredyt refinansowy z konsolidacyjnym, a są to dwa odrębne (choć podobne) produkty. Z pewnością oba rozwiązania umożliwiają obniżenie comiesięcznej raty kredytu. Jednak kredyt konsolidacyjny pozwala na połączenie różnych produktów zadłużeniowych w jeden (np. pożyczek gotówkowych, zadłużeń na karcie kredytowej, kredytów) bez względu na ich cel przeznaczenia. Natomiast kredyt refinansowy zaciągany w nowej instytucji musi dotyczyć tego samego celu.
Kiedy warto refinansować kredyt hipoteczny?


Kredyt refinansowy zaciągany jest przez kredytobiorców, którzy chcą płacić niższe raty niż dotychczas. Zwykle następuje to z dwóch powodów – znacząca zmiana warunków rynkowych udzielania kredytów (zmniejszenie wskaźnika oprocentowania) lub pogorszenie sytuacji materialnej dłużnika i problem z regulacją zadłużenia na dotychczasowych zasadach. Wystarczy obniżyć oprocentowanie kredytu na nowych warunkach o 1%, a nasza miesięczna rata będzie tańsza nawet o kilkaset złotych.
Refinansowanie będzie dla nas opłacalne, jeżeli po analizie wszystkich kosztów, obsługa kredytu w nowym banku będzie tańsza niż w jego poprzedniku. Dokonując tych kalkulacji musimy wziąć pod uwagę prowizję za przyznanie nowego kredytu oraz możliwą prowizję za wcześniejszą spłatę zadłużenia dla dotychczasowego kredytodawcy. Musimy także uwzględnić koszty związane ze zmianą wpisu hipoteki w księdze hipotecznej oraz opłaty okołokredytowe (aneks), czy przewalutowanie.
Koszty refinansowania kredytu hipotecznego
Koszty refinansowania kredytu hipotecznego różnią się w zależności od banku. Ponoszone opłaty można jednak podzielić na te, które są wspólne dla wszystkich kredytów hipotecznych oraz te charakterystyczne wyłączne dla refinansowania samego długu.
Refinansowanie kredytu wiąże się z następującymi kosztami: marża kredytu + stawka WIBOR = oprocentowanie kredytu. Należy jednak pamiętać, że wysokość marży zawsze ustala bank.
Świadomość i wiedza klientów banków na temat usług finansowych stale rośnie, co przekłada się na wzrost popularności konkretnych produktów, w tym kredytów refinansowych. Jednak pamiętajmy, aby nie podejmować decyzji o refinansowaniu zbyt pochopnie. Warto zasięgnąć porady doradcy finansowego, który porówna najlepsze oferty na rynku i pomoże nam w wyborze najkorzystniejszego rozwiązania.