Wszyscy, którzy planują otworzyć własny biznes potrzebują dużego zastrzyku gotówki na start – to oczywiste. Najbardziej popularnym sposobem na uzyskanie finansowego wsparcia jest kredyt na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Co warto wiedzieć, jeżeli mamy zamiar zrealizować marzenia o własnej firmie za pomocą kredytu?
Spis treści
Pozytywna historia kredytowa wnioskodawcy


Jak wiadomo banki preferują udzielanie kredytów klientom, którzy posiadają firmy już od jakiegoś czasu (czyli doświadczenie w biznesie). Początkujący przedsiębiorca oznacza dla instytucji finansowej większe ryzyko, bardziej prawdopodobne ewentualne problemy ze spłatą zaciągniętego zobowiązania. Dlatego tak ważna jest dobra historia kredytowa klienta, jako osoby fizycznej.
Koszty kredytu na rozpoczęcie działalności
Samo pozyskanie kredytu na rozpoczęcie własnej działalności nie jest tanią sprawą. Przed podpisaniem umowy kredytowej, warto skrupulatnie przeanalizować wszystkie koszty (opłaty i warunki) związane z zaciągnięciem tego produktu finansowego. Marże, jakie oferują banki wahają się od 4 do 10%. Ważną kwestią jest również okres kredytowania, zwykle kredyty dla początkujących przedsiębiorców spłacane są przez 10 lat. Zwróćmy uwagę, czy przy okazji zaciągania kredytu, bank nie będzie próbował przemycić również np. polisy na życie, usług biura księgowego, czy inwestycji w fundusz inwestycyjny.
Kredyt na działalność gospodarczą – jakie korzyści?


Skoro zdecydowaliśmy się pozyskać kapitał na rozkręcenie firmy od banku, przeanalizujmy zalety tego typu rozwiązania. W zależności od tego, na ofertę którego banku się zdecydujemy, możemy się spodziewać:
- odroczenia terminu spłaty (np. regulacja pierwszej raty po kilku miesiącach),
- opłacania składek ZUS przez bank (np. przez 12 miesięcy),
- nagród rzeczowych wraz z zaciągnięciem kredytu (np. urządzenia elektroniczne).
Najlepszy kredyt na start – w którym banku?
Przed zaciągnięciem kredytu warto przeanalizować oferty przynajmniej kilku banków tak, aby wybrać faktycznie najkorzystniejsze rozwiązanie. W kwietniu 2016 roku jeden z atrakcyjniejszych kredytów dla młodych przedsiębiorców oferuje Bank BPH. Decydując się na kredyt gotówkowy na działalność gospodarczą możemy otrzymać od 1000 do nawet 150 000 złotych. Okres spłaty zobowiązania wynosi od 6 do 120 miesięcy. Oprocentowanie zaczyna się od 9,99% (ustalane indywidualnie). Co ważne, do 3 tygodni od podpisania umowy możemy zrezygnować z kredytu bez ponoszenia żadnych kosztów.
Interesującą ofertę kredytową posiada również Idea Bank. Kredyt na otwarcie firmy w tej instytucji może sięgać nawet 350 000 złotych. Bank oferuje klientom, którzy zaciągną Kredyt na Start opłacanie składek ZUS przez rok. Oprocentowanie tego produktu zaczyna się od 6,50%, a prowizja może wynieść nawet 0%.
Pamiętajmy, że kredyt to nie jedyna metoda zdobycia kapitału na rozpoczęcie działalności. Warto rozważyć inne opcje, jak dotacje z Unii Europejskiej, Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, czy finansowanie społecznościowe (tzw. crowdfunding).