Ładnie urządzony dom, ze świeżo pomalowanymi ścianami, nowymi podłogami i oknami to powód do dumy dla jego właścicieli. Jednak wiele osób, które przeprowadziło generalny remont domu potwierdza, że to studnia bez dna. Jak sfinansować odnowienie naszych czterech kątów, jeżeli nie posiadamy własnego kapitału? Najpowszechniejszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest kredyt na remont domu. O czym należy pamiętać przy zaciąganiu w banku zobowiązania finansowego na modernizację budynku mieszkalnego?
Spis treści
Jaki kredyt na remont domu?
Decyzja o wyborze sposobu finansowania remontu wcale nie jest taka prosta, wymaga chłodnej kalkulacji i porównania wielu ofert z ołówkiem w ręku. Osoby planujące prace remontowe w swoim domu mają do wyboru kilka najpopularniejszych produktów kredytowych, takich jak: pożyczka hipoteczna, kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny. Przeanalizujmy więc opłacalność każdego tych rozwiązań.
Pożyczka hipoteczna na cele remontowe
Pożyczka hipoteczna może zostać wykorzystana na dowolny cel, to coś pomiędzy kredytem gotówkowym, a hipotecznym. Z jej uzyskaniem wiąże się sporo formalności i na pewno nie otrzymamy tego typu pożyczki z dnia na dzień, ale jeżeli wykażemy się cierpliwością i poczekamy kilka tygodni na informację o przyznaniu pożyczki hipotecznej, możemy znacznie zaoszczędzić na oprocentowaniu zobowiązania (w porównaniu z zaciąganiem kredytu gotówkowego). Najbardziej korzystne pożyczki hipoteczne są oprocentowane na 7-8% w skali roku.
Kredyt gotówkowy na modernizację domu
Standardowy kredyt gotówkowy na cele remontowe udzielany jest na nie więcej niż 10 lat. Niewątpliwą zaletą tego typu rozwiązania jest ograniczenie formalności do minimum i otrzymanie niezbędnych do remontu funduszy w bardzo krótkim czasie (w porównaniu do kredytu hipotecznego, na który możemy czekać nawet kilka tygodni). W tym przypadku bank nie wymaga od nas również zabezpieczenia hipotecznego. Oczywiście kredyt gotówkowy posiada również pewne wady, a największa z nich to dosyć wysokie oprocentowanie.
Remont domu z kredytem hipotecznym
Bank przyznaje kredyt hipoteczny na konkretny cel, co znaczy, że ma prawo wymagać od kredytobiorcy udokumentowania sposobu wydania pożyczonych środków. Długi okres spłaty (i tym samym niższe raty niż w przypadku kredytu gotówkowego) oraz niskie oprocentowanie to podstawowe cechy tego produktu kredytowego.
Procedura przyznawania kredytu hipotecznego na cele remontowe jest bardziej skomplikowana, gdyż wymaga ustanowienia hipoteki (co w przypadku czarnego scenariusza wiąże się z ryzykiem utraty domu) i nie zadowoli osób, którym zależy na czasie. Jeżeli musimy przeprowadzić prace remontowe w ciągu kilku najbliższych dni, możemy nie dostać tak szybko kredytu hipotecznego od banku.
Remont domu (szczególnie ten gruntowny) wymaga sporego kapitału. Czasem w przypadku bardzo starego budownictwa okazuje się, że bardziej opłaca się wybudować nowy dom, niż inwestować w budynek, który nie jest w dobrym stanie. Dlatego warto zasięgnąć porady specjalistów zanim zdecydujemy się na modernizację domu i wybór konkretnego produktu kredytowego.