Kredyt na budowę domu na działce rolnej – dostępny czy nie?

nieruchomosc

Nowelizacja ustawy o obrocie ziemią rolną, która weszła w życie wiosną 2016 roku spowodowała wiele kontrowersji i problemów dla tych klientów banków, którzy planowali wnioskować o kredyt na budowę domu na działce rolnej – ponieważ banki wstrzymały udzielanie kredytów na tego typu ziemi. Zmiana przepisów spowodowała, że krąg nabywców ziemi rolnej zawęził się tylko do rolników.

Jak obecnie, po kilku miesiącach funkcjonowania nowego prawa wygląda sytuacja potencjalnych kredytobiorców, czy ograniczenie prawa zakupu nadal wiąże im ręce przy staraniu się o kredyt hipoteczny? Na te i inne pytania odpowiemy w dalszej części artykułu.

Kredyty na budowę domu na działce rolnej a ustawa

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Co tak naprawdę zmieniła ustawa o obrocie ziemią rolną? Ustawa to ograniczyła obrót ziemią, co oznacza, że banki nie mogą pożyczać klientom więcej środków niż stanowi obecna wartość działki (co było przez długi czas powszechną praktyką, gdyż kredytodawca patrzył na sytuację z dłuższej perspektywy i zakładał, że z biegiem czasu cała inwestycja zyska na wartości). Ponadto grunty rolne ma możliwość kupić tylko osoba prowadząca działalność rolną – to duże utrudnienie dla nie-rolników.

W przeszłości wyglądało to tak: przykładowo działka miała wartość 80 tysięcy złotych, bank udzielał kredytu hipotecznego na 180 tysięcy, a hipotekę ustanawiano na 300 tysięcy złotych. Wskutek nowelizacji ustawy o obrocie ziemią rolną banki wstrzymały rozpatrywanie tego typu kredytów lub zaczęły wymagać innego rodzaju zabezpieczenia, co dla wielu kredytobiorców było zawiązaniem rąk, bo mało kogo stać na zabezpieczenie sięgające kilkuset tysięcy złotych.

Kredyty na budowę domu na działce rolnej znów nie tylko dla rolników?

Jak czytamy na portalu Expander, wobec tej patowej sytuacji rząd postanowił wprowadzić w sierpniu tego roku nowelizację ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Dzięki tym działaniom instytucje finansowe znów mogą udzielać kredyty na budowę domu na gruncie rolnym, ale jest pewne „ALE”.

Na otrzymanie kredytu hipotecznego mogą liczyć jedynie Ci klienci, których działka nie przekracza 3 ha, odnośnie większych powierzchni banki nadal pozostały nieugięte w kwestii rozpatrywania wniosków kredytowych. Z drugiej strony jak pokazuje praktyka, większość kredytobiorców stara się o finansowanie inwestycji na mniejszych działkach, więc można uznać, że problem został skutecznie rozwiązany.

Dlaczego przy działce powyżej 3 ha nie możemy liczyć na kredyt hipoteczny? Prawo bardzo ogranicza możliwość sprzedaży tego typu nieruchomości, co oznacza, że w przypadku problemów kredytobiorcy z terminową regulacją długu, bankom byłoby naprawdę trudno spieniężyć działkę. Nie udzielając kredytów na działki powyżej 3 ha instytucje finansowe po prostu chronią swoje interesy.

Na koniec warto podkreślić, że tego typu utrudnień mogą się spodziewać jedynie osoby zainteresowane działkami rolnymi, w przypadku budowlanych powierzchnia ziemi nie stanowi problemu. Jak widać po kilku nerwowych miesiącach, kredytobiorcy starający się o kredyt na budowę domu na działce rolnej mogą w końcu odetchnąć z ulgą i kontynuować realizację marzeń o własnych czterech kątach.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)


  Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

  Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

  Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

  Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

  program tarcza antykryzysowa

  Tarcza antykryzysowa

  Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Scroll to top