Kredyt hipoteczny ze zmienną stopą obarczone dużym ryzykiem

Kredyty hipoteczne ze zmienną stopą finansowania są jak tykająca bomba. Nigdy nie wiadomo, czy za miesiąc lub dwa nie będziemy musieli opłacać znacznie wyższych rat. Finansowanie długoterminowe oparte o stałe stopy zapewnia z kolei pewność, jakie będziemy mieli wydatki, dzięki czemu łatwiej możemy zarządzać domowym budżetem. Kredyt o stopie zmiennej nie daje takiej pewności.

Czy warto wybierać kredyt o zmiennej stopie oprocentowania?

Kredyty hipoteczne ze zmienną stopą oprocentowania to „inwestycja” wysokiego ryzyka. Nigdy nie wiadomo, czy na nich zyskamy czy też stracimy. Co więcej, wiele osób zapomniało, że w latach 90., kiedy znacząco wzrosły stopy procentowe, wielu kredytobiorców po prostu zbankrutowało. Był to boom, który uniemożliwił im spłacanie kolejnych rat zadłużenia, ponieważ nie byli w stanie obsługiwać swoich odsetek.

W wielu krajach kredyt hipoteczny i w ogóle kredytowanie długoterminowe oparte o stałe stopy procentowe jest produktem z założenia powszechnym i podstawowym. Polska jest nietypowa, bo u nas 100% kredytów jest udzielane na stopie zmiennej – podkreślał w udzielonym portalowi bankier.pl Tomasz Mironczuk z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

W wysoko rozwiniętych krajach, takich jak Wielka Brytania, Francja, Węgry kredyty hipoteczne o stałej stopie procentowej stanowią około 50 – 60 proc. rynku.

Kredyty hipoteczne ze zmienną stopą oprocentowania w przypadku społeczeństwa polskiego to tykająca bomba. Konsumenci często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji jaki będzie miał dla nich np. wzrost inflacji, który spowoduje podwyżkę stóp procentowych. Należy tez podkreślić, że kryzys finansowy roku 2008 rozpoczął się właśnie od tego, że w niektórych krajach kredyty hipoteczne oparte były o zmienne stopy procentowe i klienci nie byli w stanie ich obsłużyć. Bądźmy więc uważni. Czasem bowiem, lepiej zdecydować się na nieco wyższe, ale stałe comiesięczne raty, niż ryzykować, że w przyszłości nie będziemy w stanie spłać swojego zadłużenia.

System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >
System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >
Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
na ten temat?
(bezpłatnie i bez zobowiązan)

Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać „na swoim” i cieszyć się...

program tarcza antykryzysowa

Tarcza antykryzysowa

Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

Udostepnij:
Ocen na ile artykul byl dla Ciebe korzystny:
GD Star Rating
loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top