Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem – brać czy nie brać?

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem ma swoje plusy i minusy, jak każdy produkt bankowy, jednak cieszy się on znacznie mniejszym zainteresowaniem kredytobiorców niż kredyt z oprocentowaniem zmiennym. Polacy niezbyt chętnie wybierają stałą opcję oprocentowania, mimo iż gwarantuje większe bezpieczeństwo, prawdopodobnie dlatego, że brak ryzyka okupiony jest wyższymi ratami w porównaniu z ratami kredytu z oprocentowaniem zmiennym. Jednak w obliczu rekordowo niskich stóp procentowych warto rozważyć wybór kredyt ze stałym oprocentowaniem. Przeanalizujmy zatem co oferują nam obecnie banki.

Czy hipoteka ze stałym oprocentowaniem się opłaca?

Dłuższy okres stabilizacji bardzo niskich stóp procentowych, jaki zapowiadają rynkowi eksperci to idealny moment na zaciągnięcie kredytu z niezmiennym oprocentowaniem.

Skoro teoretycznie bierzemy pod uwagę możliwość zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego ze stałym oprocentowaniem, przyjrzyjmy się, co obecnie mają do zaoferowania banki. Analizując aktualną ofertę kredytów hipotecznych możemy przeżyć niemałe zdziwienie. Tak naprawdę żadna instytucja finansowa nie oferuje kredytu mieszkaniowego ze stałym oprocentowaniem, które obowiązywałoby przez cały okres spłaty zobowiązania!

Jakie kredyty ze stałym oprocentowaniem oferują banki?

System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >
System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >

„Rekordzistą” jest Alior Bank, który gwarantuje kredytobiorcy niezmienne oprocentowanie kredytu „aż” przez 7 lat. Biorąc pod uwagę, że statystyczny Kowalski zaciąga kredyt na zakup mieszkania na 25 lat – zamrożenie cen na 7 lat nie jest do końca satysfakcjonującym rozwiązaniem. Bank Zachodni WBK i BGŻ BNP Paribas gwarantują klientom stałe oprocentowanie przez okres 5 lat.

Najkrótszy okres gwarancji niezmiennego oprocentowania kredytu oferuje PKO BP-zaledwie 2 lata. Po tym czasie kredyt zamienia się w zobowiązanie ze zmiennym oprocentowaniem. Jak widać banki pozwalają nam na brak ryzyka, ale niestety na bardzo krótko. Co ciekawe, jeszcze rok temu Getin Bank oferował kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem przez 10 lat, teraz na próżno szukać takiej oferty.

Dla banków najważniejszych jest zysk i opanowały one do perfekcji układanie ofert kredytowych tak, aby wycisnąć z nich jak najwięcej korzyści. Tak naprawdę kredytodawcy zarabiają podobnie zarówno na kredytach hipotecznych ze zmiennym, jak i ze stałym oprocentowaniem.

Jak widzimy żaden z banków nie skonstruował kredytu z niezmiennym oprocentowaniem z prawdziwego zdarzenia, brakuje naprawdę atrakcyjnych ofert. W tej sytuacji bardziej opłacalne jest zaciągnięcie tradycyjnego zobowiązania wobec banku ze zmiennymi stawkami.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
na ten temat?
(bezpłatnie i bez zobowiązan)

Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać „na swoim” i cieszyć się...

program tarcza antykryzysowa

Tarcza antykryzysowa

Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

Udostepnij:
Ocen na ile artykul byl dla Ciebe korzystny:
GD Star Rating
a WordPress rating system

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top