Czy kredyt hipoteczny z rodzicami to dobry pomysł?

Kredyt hipoteczny z rodzicami to rozwiązanie dla wszystkich, którzy mają problem z zaciągnięciem kredytu z uwagi na niskie dochody brak zdolności kredytowej. Mieszkanie lub dom nie muszą być tylko marzeniem. Czy warto wziąć kredyt hipoteczny z rodzicami? Poznajcie wady i zalety takiego rozwiązania.

Kredyt hipoteczny z rodzicami

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Wnioskowanie o kredyt hipoteczny z rodzicami to decyzja, którą podejmują przede wszystkim młode osoby mające problem z otrzymaniem kredytu na mieszkanie lub dom w pojedynkę. Rodzice, z kolei jak to rodzice w zdecydowanej większości przypadków chcą pomóc swoim pociechą, nawet gdy te są już dorosłe.

Kredyt hipoteczny z rodzicami podwyższy Twoją zdolność kredytową

Istnieje wiele sposobów, dzięki którym potencjalni kredytobiorcy mają szansę na podwyższenie swojej zdolności kredytowej. Jednym z pomysłów jest zaciągnięcie zobowiązania wspólnie z rodzicami. Pomoc rodziców w staraniach o kredyt hipoteczny może okazać się kluczowa, bowiem być może dzięki niej uzyskamy środki finansowe, których ilość okaże się dla nas satysfakcjonująca.

Pomysł zaangażowania w kredyt hipoteczny rodziców związany jest z faktem, iż spore grono młodych osób legitymuje się krótkim stażem pracy lub wykonuje czynności na podstawie umowy o dzieło, bądź umowy zlecenie. Są oni w stanie wziąć na swoje barki kredyt hipoteczny, ale ich wiarygodność potwierdzić mogą rodzice, który posiadają np. nieruchomość o dużej wartości. Jest to ważne, ponieważ młodzi ludzie w wielu przypadkach zarabiają przeciętnie, a co za tym idzie samodzielnie nie mają szansy, aby kupić większe (lub w ogóle) mieszkanie. Kredyt z rodzicami na dom czy mieszkanie podwyższa naszą zdolność kredytową, dzięki czemu mamy większe szanse na ubieganie się o finansowanie.

Kredyt hipoteczny z rodzicami nie jest bez wad

Szukasz specjalisty od ubezpieczeń, który pomoże zadbać Ci o to, abyś mógł Ty i Twoja rodzina spać spokojnie?Skontaktuj się z nami >

Kredyt hipoteczny z rodzicami nie jest pozbawiony pewnych minusów. Odpowiedzialność za kredyt na mieszkanie, bądź dom w identycznym stopniu ciąży na kredytobiorcy, jak i jego rodzicach, którzy automatycznie stają się współkredytobiorcami. Co to oznacza? Ewentualne kłopoty z regularną spłatą kredytu hipotecznego na nieruchomość, jakie będzie miał syn lub córka, będą bezpośrednio zmartwieniem rodziców. Kredyt z rodzicami na dom czy mieszkanie jest więc ryzykowny, w sytuacji, gdy strony mają niskie bądź żadne dochody, wówczas spłata zobowiązania może być trudna. W sytuacji zaś, gdy rodzice są na emeryturze lub rencie może się okazać, że ich dochody będą niewystarczające by regularnie spłacać raty.

Kredyt hipoteczny wraz z rodzicami a wiek kredytobiorców

Banki udzielając kredytu hipotecznego kierują się wieloma czynnikami, w tym wiekiem kredytobiorców. W przypadku rodziców górną granicą jest zazwyczaj wiek 70-75 lat, a więc w tym momencie powinna się kończyć spłata kredytu hipotecznego. Przyjmując, że ojciec i matka mają po 50 lat możemy pozwolić sobie na kredyt z rodzicami, którego okres spłaty nie będzie dłuższy niż 20-25 lat. W mniej komfortowej sytuacji są dzieci, których rodzice są starsi, a więc znacząco ograniczają okres spłaty. W pewnym stopniu skrócony czas spłaty możemy uznać także za pozytyw, bowiem większe comiesięczne zobowiązania będą naszą zmorą zdecydowanie krócej, choć istnieje także ryzyko, że możemy nie podołać ciężarowi wysokich rat kredytowych.

Pamiętajmy jednak, że niektóre banki udzielają kredyt hipoteczny niezależnie od wieku. Może to nam ułatwić pozyskanie finansowania, jeżeli rodzice mieliby być tylko i wyłącznie poręczycielami, którzy zwiększają naszą zdolność kredytową.

Co może zmniejszyć szansę na otrzymanie kredytu z rodzicami?

Miałeś poważny wypadek, na skutek którego doznał poważnego uszczerbku na zdrowiu? A może komplikacje zdrowotne trwają do dzisiaj?Skontaktuj się z nami >

Podeszły wiek to nie jedyny czynnik zmniejszający szansę na otrzymanie kredytu hipotecznego z rodzicami. O pozytywną decyzję kredytową ze strony banku może być trudno w przypadku, gdy jeden z rodziców lub oboje mają:

 • negatywną historię kredytową (np. raty spłacane po terminie),
 • nieuregulowane zobowiązania,
 • dochody typu praca na czarno lub rentę czasową,
 • liczne karty kredytowe,
 • poręczone pożyczki.

Kredyt hipoteczny z rodzicami a odłączenie ich od umowy po kilku latach

Kredytobiorca może wnioskować o wyłączenie rodziców z odpowiedzialności. Interesującą furtką, jaką możemy sobie pozostawić jest możliwość wyłączenia z kredytu hipotecznego rodziców po kilku latach. Najczęściej dzieje się tak, gdy legitymujemy się odpowiednią zdolnością kredytową, a nasze zarobki znacząco wzrosły. W takiej sytuacji wystarczy złożyć wniosek o aneks do umowy kredytowej i liczyć na jego pozytywne rozpatrzenie. Będziemy mieli wówczas możliwość wydłużenia okresu spłaty, co przełożyłoby się na niższe comiesięczne raty.

Rzadko zdarza się, że do kredytu dołączany jest dodatkowy kredytobiorca, choć mogą wymagać tego przejściowe kłopoty finansowe. Warto pamiętać, iż kredyt hipoteczny możemy zaciągnąć z dalszym członkiem rodziny bądź znajomym realizując jednocześnie swoje marzenie o własnych „czterech kątach”, które w rzeczywistości połowicznie okażą się nasze. Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu hipotecznego z rodzicami powinniśmy mieć na uwadze ryzyko, jakim obarczamy najbliższych.

Kiedy warto wziąć kredyt hipoteczny z rodzicami?

Kredyt hipoteczny z rodzicem, bądź rodzicami to rozsądne rozwiązanie, jeśli łączą nas z nimi dobre relacje i mamy pewność, że wspólne zobowiązanie nie będzie źródłem konfliktów rodzinnych. Pamiętajmy, ze obie strony muszą wyrazić dobrą wolę i mieć świadomość ewentualnych konsekwencji finansowych.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)


  Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

  Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

  Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

  Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

  program tarcza antykryzysowa

  Tarcza antykryzysowa

  Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Scroll to top