Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Kredyt hipoteczny tylko na męża. Czy można zaciągnąć kredyt na jednego ze współmałżonków?

Opublikowano: 18-12-2016

Zdarzają się sytuacje, w których rodziny preferują zaciągnięcie kredytu hipotecznego wyłącznie na męża bądź żonę. Okazuje się, iż istnieje możliwość zaciągnięcia zobowiązania na jednego współmałżonka, choć najpierw trzeba się nieco natrudzić, aby bank potraktował nas poważnie.

Samodzielnie łatwo zdobędziesz kredyt gotówkowy

W tej chwili praktycznie każdy bank jest skłonny udzielić kredytu gotówkowego jednemu ze współmałżonków, jednak brak zgody męża bądź żony ogranicza maksymalną kwotę do 30-40 tysięcy złotych. Sprawa zdecydowanie komplikuje się wówczas, gdy przedmiotem zainteresowania współmałżonka pozostaje kredyt hipoteczny, który z reguły opiewa na dużo wyższe sumy.

Hipoteka na męża lub żonę dzięki intercyzie

W normalnych okolicznościach zaciągniecie kredytu hipotecznego wymaga zgody zarówno męża, jak i żony, którzy wspólnie parafują umowę kredytową. Banki chcą w ten sposób zagwarantować sobie możliwość prowadzenia egzekucji komorniczej z całości majątku wspólnego. Warto zwrócić uwagę, że do wspólnego majątku zalicza się między innymi wynagrodzenie, które otrzymują małżonkowie. Samodzielne zaciągnięcie kredytu hipotecznego jest zdecydowanie bardziej prawdopodobne, jeśli mąż lub żona doprowadzili do likwidacji majątku wspólnego, na co pozwala majątkowa umowa małżeńska, która często bywa określana mianem intercyzy. W takim wypadku nic nie stoi na przeszkodzie, aby małżonek na własną rękę zaciągnął zobowiązanie, dzięki czemu na umowie niezbędny będzie tylko jego podpis.

Szanse rosną, gdy wkład własny to majątek osobisty

Na samodzielne kredytowanie domu lub mieszkania pozwala także sytuacja, w której współmałżonek wnosi całość wkładu własnego, który pochodzi z majątku osobistego. Wymogiem banku pozostaje w takich okolicznościach, aby środki umożliwiające spłatę rat pochodziły także z prywatnego majątku kredytobiorcy. Warto podkreślić, iż bardzo nieliczni małżonkowie posiadają majątek osobisty, który mógłby pozwolić na samodzielną spłatę kredytu hipotecznego. Prywatny majątek potrafi stanowić między innymi wynagrodzenie uzyskane na podstawie praw autorskich.

Kredyt na jednego małżonka – co na to banki?

Warto zwrócić uwagę, iż ubiegając się samodzielnie o kredyt hipoteczny możemy natknąć się na wiele przeszkód. Do ich grona należy zaliczyć przede wszystkim niższą zdolność kredytową, ponieważ bank weźmie pod uwagę wynagrodzenia wyłącznie jednego z małżonków. Banki biorą jednocześnie pod uwagę, iż podpisana niedawno intercyza może być skutkiem kłopotów finansowych. W związku z tym zdecydowanie dokładniej weryfikują potencjalnego kredytobiorcę, aby ograniczyć ewentualne ryzyko. Przed podjęciem decyzji o udzieleniu kredytu w takich okolicznościach wiele banków podejmuje dodatkowy trud, dzięki czemu solidniej przyglądają się dochodom oraz zobowiązaniom klientów. Ponadto należy zaznaczyć, iż zlikwidowanie majątku wspólnego nie oznacza, że małżonkowie nie mogą wspólnie wnioskować o kredyt hipoteczny.

Kredyt hipoteczny a rozwód

Co ze spłatą kredytu hipotecznego po rozwodzie, jeśli zobowiązanie było zaciągnięte tylko na męża? Rozwód nie wpływa na zmianę zasad zawartej umowy kredytowej. Oznacza to, że jeżeli kredytobiorcą jest tylko jeden ze współmałżonków – zmiana stanu cywilnego jest nieistotna i to na mężu ciąży odpowiedzialność comiesięcznej spłaty rat.

Mamy nadzieję, że wyjaśniliśmy kwestie kredytu hipotecznego w małżeństwie w wyczerpujący i klarowny sposób – jeśli nie, zachęcamy do kontaktu z naszym ekspertem finansowym, który chętnie odpowie na wszystkie nurtujące was pytania.

Bartosz
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *