Kredyt hipoteczny tylko na męża. Czy można zaciągnąć kredyt na jednego ze współmałżonków?

Zdarzają się sytuacje, w których rodziny preferują zaciągnięcie kredytu hipotecznego wyłącznie na męża bądź żonę. Okazuje się, iż istnieje możliwość zaciągnięcia zobowiązania na jednego współmałżonka, choć najpierw trzeba się nieco natrudzić, aby bank potraktował nas poważnie.

Samodzielnie łatwo zdobędziesz kredyt gotówkowy

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

W tej chwili praktycznie każdy bank jest skłonny udzielić kredytu gotówkowego jednemu ze współmałżonków, jednak brak zgody męża bądź żony ogranicza maksymalną kwotę do 30-40 tysięcy złotych. Sprawa zdecydowanie komplikuje się wówczas, gdy przedmiotem zainteresowania współmałżonka pozostaje kredyt hipoteczny, który z reguły opiewa na dużo wyższe sumy.

Hipoteka na męża lub żonę dzięki intercyzie

W normalnych okolicznościach zaciągniecie kredytu hipotecznego wymaga zgody zarówno męża, jak i żony, którzy wspólnie podpisują umowę kredytową. Banki chcą w ten sposób zagwarantować sobie możliwość prowadzenia egzekucji komorniczej z całości majątku wspólnego. Warto zwrócić uwagę, że do wspólnego majątku zalicza się między innymi wynagrodzenie, które otrzymują małżonkowie. Samodzielne zaciągnięcie kredytu hipotecznego jest zdecydowanie bardziej prawdopodobne, jeśli mąż lub żona doprowadzili do likwidacji majątku wspólnego, na co pozwala majątkowa umowa małżeńska, która często bywa określana mianem intercyzy. Taki dokument wymaga formy aktu notarialnego i sporządza go notariusz. Po podpisaniu przez małżonków tzw. rozdzielności majątkowej, jeden z małżonków może już na własną rękę zaciągnąć zobowiązanie, dzięki czemu na umowie niezbędny będzie tylko jego podpis.

Szanse rosną, gdy wkład własny to majątek osobisty

Szukasz specjalisty od ubezpieczeń, który pomoże zadbać Ci o to, abyś mógł Ty i Twoja rodzina spać spokojnie?Skontaktuj się z nami >

Na samodzielne kredytowanie domu lub mieszkania pozwala także sytuacja, w której współmałżonek wnosi całość wkładu własnego, który pochodzi z majątku osobistego. Wymogiem banku pozostaje w takich okolicznościach, aby środki umożliwiające spłatę rat pochodziły także z prywatnego majątku kredytobiorcy. Warto podkreślić, iż bardzo nieliczni małżonkowie posiadają majątek osobisty, który mógłby pozwolić na samodzielną spłatę kredytu hipotecznego. Prywatny majątek potrafi stanowić między innymi wynagrodzenie uzyskane na podstawie praw autorskich.

Kredyt na jednego małżonka – co na to banki?

Warto zwrócić uwagę, iż ubiegając się samodzielnie o kredyt hipoteczny możemy natknąć się na wiele przeszkód. Do ich grona należy zaliczyć przede wszystkim niższą zdolność kredytową. Bank weźmie pod uwagę wynagrodzenia wyłącznie jednego z małżonków a wszystkie wcześniej zaciągnięte zobowiązania razem z drugim współmałżonkiem oraz osoby na utrzymaniu będą brane w obciążenia w całości. To znacząco obniża zdolność kredytową. Banki biorą jednocześnie pod uwagę, iż podpisana niedawno intercyza może być skutkiem kłopotów finansowych. W związku z tym zdecydowanie dokładniej weryfikują potencjalnego kredytobiorcę, aby ograniczyć ewentualne ryzyko. Przed podjęciem decyzji o udzieleniu kredytu w takich okolicznościach wiele banków podejmuje dodatkowy trud, dzięki czemu solidniej przyglądają się dochodom oraz zobowiązaniom klientów. Ponadto należy zaznaczyć, iż zlikwidowanie majątku wspólnego nie oznacza, że małżonkowie nie mogą wspólnie wnioskować o kredyt hipoteczny.

Kredyt hipoteczny a rozwód

Miałeś poważny wypadek, na skutek którego doznał poważnego uszczerbku na zdrowiu? A może komplikacje zdrowotne trwają do dzisiaj?Skontaktuj się z nami >

Co ze spłatą kredytu hipotecznego po rozwodzie, jeśli zobowiązanie było zaciągnięte tylko na męża? Rozwód nie wpływa na zmianę zasad zawartej umowy kredytowej. Oznacza to, że jeżeli kredytobiorcą jest tylko jeden ze współmałżonków – zmiana stanu cywilnego jest nieistotna i to na mężu ciąży odpowiedzialność comiesięcznej spłaty rat.

Mamy nadzieję, że wyjaśniliśmy kwestie kredytu hipotecznego w małżeństwie w wyczerpujący i klarowny sposób – jeśli nie, zachęcamy do kontaktu z naszym ekspertem finansowym, który chętnie odpowie na wszystkie nurtujące was pytania.

Podsumowanie

Czy można wziąć kredyt tylko na męża?

TAK - ale nie jest to takie proste, trzeba się trochę natrudzić. Warto skorzystać z pomocy specjalisty w takim przypadku.

Jak kredyt wzięty na jedną osobę wpływa na zdolność kredytową?

TAK - jeżeli jedna osoba jest stroną kredytu, wówczas zdolność automatycznie jest niższa, ponieważ bank wszelkie obciążenia z tytułu życia przypisuje tylko jednej osobie, a nie obydwu.

Czy rozwód wpływa na zdolność drugiej osoby?

NIE - w przypadku kredytu przypisanego do jednej osoby rozwód nie powoduje, że druga w jakimś stopniu jest za niego odpowiedzialna.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)






    Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

    Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

    Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

    Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

    program tarcza antykryzysowa

    Tarcza antykryzysowa

    Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Scroll to top