Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Kredyt hipoteczny pod zastaw działki – czy to realne?

Opublikowano: 10-01-2017

Posiadając działkę budowlaną, rekreacyjną czy rolną możemy starać się o przyznanie kredytu hipotecznego na zrealizowanie marzenia o własnym domu. Ten rodzaj pożyczki dedykowany jest osobom posiadającym własną działkę lub rolnikom. W oczach banków działka respektowana jest jako dość solidne zabezpieczenie kredytu hipotecznego, a zarazem stanowi rozwiązanie problemów dla osób, które nie posiadają satysfakcjonująco wysokiej zdolności kredytowej.

Jakie dokumenty należy dostarczyć przy kredycie pod zastaw działki?

Potencjalny klient banku interesujący się tego rodzaju pożyczką powinien zgromadzić komplet odpowiednich dokumentów. Większość banków wymaga przedstawienie odpisu księgi wieczystej bądź numeru działki, wypisu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a także wypisu z rejestru gruntów wraz z załączoną mapką ewidencyjną. Nie możemy zapomnieć o notarialnym akcie własności, którym może być umowa darowizny, kupna-sprzedaży czy spadku. Można spotkać się także z obowiązkiem dołączenia fotografii, która prezentuje posiadaną przez nas działkę wraz z dojazdem oraz sąsiadującą okolicą.

Kto może skorzystać z kredytu hipotecznego pod zastaw działki?

Z takiego kredytu może skorzystać każda osoba fizyczna, która osiągnęła i spełnia warunki banku związane z zatrudnieniem oraz zdolnością kredytową. Osoba składająca wniosek o udzielenie kredytu hipotecznego musi być również właścicielem lub współwłaścicielem działki stanowiącej zabezpieczenie. Zdarza się, że czasami banki obawiają się udzielenia pożyczek kredytobiorcom, którzy dodatkowo prowadzą działalność gospodarczą. Obawiają się oni, że środki pieniężne z przyznanego kredytu hipotecznego zostaną użyte do ratowania firmy, która może znaleźć się w gorszej sytuacji finansowej lub do ryzykownych inwestycji. Nie jest to jednak regułą i większość obecnych na rynku banków bez problemu udziela kredytów takim klientom.

Wartość działki musi ocenić rzeczoznawca majątkowy

Do oszacowania wartości posiadanej przez nas działki należy znaleźć rzeczoznawcę majątkowego, który stworzy operat szacunkowy. Możemy skorzystać z osoby pracującej w banku lub znaleźć rzeczoznawcę z zewnątrz, jeśli na takie rozwiązanie pozwala bank. Decydując się na skorzystanie z drugiej opcji warto wcześniej sprawdzić czy jego nazwisko figuruje na liście w banku i skorzystać z jego usług. Niezależnie od oszacowanej przez rzeczoznawcę wartości naszej działki bank ma prawo skorygować, a więc obniżyć tą wartość do, aby była z jego punktu widzenia bezpieczniejsza.

Hipoteka – czy nadal jesteśmy pełnoprawnymi właścicielami?

Klienci rozważający zaciągnięcie kredytu hipotecznego pod zastaw działki często obawiają się, że ich prawo do dysponowania nieruchomością będzie ograniczone. Ustanowienie hipoteki na zastawianej przez nas działce nie odbiera nam prawa własności, ale w księdze wieczystej zostaje wpisana hipoteka banku. Kredytobiorca straciłby prawo do własności w przypadku, gdyby przestał spłacać raty kredytu. Bank po postępowaniu windykacyjnym wydałby decyzję o przejęciu działki i pozbawił własności kredytobiorcę. Zaciągając ten rodzaj pożyczki kredytobiorca dostaje zdecydowanie korzystniejsze warunki oprocentowania niż przy kredycie gotówkowym.

Bartosz
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *