Spis treści
Kredyt hipoteczny na działkę budowlaną wyzwaniem
Zdecydowanie większym wyzwaniem dla kredytobiorcy jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego, który umożliwi zakup działki budowlanej aniżeli kredyt pozwalający na zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego. Zrealizowanie tego zadania wymaga przede wszystkim więcej czasu i cierpliwości ze strony kupującego, co potwierdzają eksperci. Trudności wynikają przede wszystkim z faktu, iż hipoteka będzie ustanowiona na kupowaną działkę, która niekoniecznie charakteryzuje się taką wartością dla banku jak dom lub mieszkanie. Dla banku działka budowlana stanowi kiepskie zabezpieczenie, co ma związek między innymi z faktem, iż w krótkim okresie czasu jej wartość może drastycznie spaść.
Mniej banków udzieli kredytu hipotecznego na działkę
Potencjalny kredytobiorca zainteresowany zakupem działki budowlanej na podstawie kredytu hipotecznego ma mniejsze pole manewru z uwagi na fakt, że zainteresowanych udzieleniem takiego kredytu jest zaledwie kilka banków. Ponadto oczekują one wyższego wkładu własnego aniżeli byłby konieczny podczas zakupu mieszkania lub domu. Do wniosku kredytowego dołączyć musimy między innymi decyzję o warunkach zabudowy oraz wypisy i wyrysy z rejestru gruntów. Odpis z księgi wieczystej powinien pochodzić z ostatnich 30 dni, co znacząco utrudnia kompletowanie dokumentów bez towarzyszącego nam pośpiechu. Banki chętniej podchodzą do klientów, którzy chcą zaciągnąć kredyt hipoteczny na działkę budowlaną, w którym zabezpieczeniem będzie inna nieruchomość, np. dom rodziców.
Wysokość wkładu własnego w kredycie na działkę budowlaną
Wkład własny w kredycie hipotecznym pozwalającym sfinansować zakup działki budowlanej może być ponadprzeciętnie wysoki. Mało atrakcyjna forma zabezpieczenia w postaci działki budowlanej niejednokrotnie rodzi konieczność wniesienia nawet 40-50% wkładu własnego, jakiego wymagają banki. Niektóre oferty banków obejmują zakup ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, które pozwala sfinansować nawet 100% wartości nieruchomości. W większości wypadków tego typu ubezpieczenie podwyższa koszty związane z kredytem przez okres od 3 do 5 lat.
Okres kredytowania
Większość banków, które zdecydują się udzielić nam kredytu hipotecznego na zakup działki budowlanej będzie skłonna zaakceptować 30 bądź 35-letni okres kredytowania. Biorąc pod uwagę możliwość wcześniejszej spłaty zobowiązania powinniśmy przeanalizować zapisy umowy kredytowej i taryfy opłat i prowizji, która uwzględnia ewentualne dodatkowe koszty pojawiające się w sytuacji, gdy zdecydujemy się spłacić wcześniej część lub całość kredytu hipotecznego.
Przy zakupie działki nie unikniesz prowizji lub oprocentowania powyżej 4%
Oferta kredytów hipotecznych finansujących zakup mieszkania lub budowę domu charakteryzuje się między innymi możliwością uzyskania środków bez prowizji i z atrakcyjnym oprocentowaniem, natomiast mniej korzystnie wygląda zobowiązanie zaciągane w celu zakupu działki budowlanej. W chwili obecnej na rynku obecny jest tylko jedna oferta, która obejmuje brak prowizji. Deutsche Bank proponuje 0% prowizji i oprocentowanie na poziomie 4,66%, które obejmują ofertę db Kredyt Mieszkaniowy. Deutsche Bank pozwala sfinansować do 95% wartości działki budowlanej. Niższe oprocentowanie może zagwarantować BNP Paribas (od 4,12%), ale będziemy musieli na start wyłożyć środki własne na prowizję – od 1,50% wartości uruchamianego kredytu.