Kredyt hipoteczny krok po kroku

Kredyt hipoteczny - FAQPlanując zaciągnięcie kredytu hipotecznego każdy potencjalny kredytobiorca chciałby przebrnąć przez tą czynność szybko i bezproblemowo, co nie zawsze jest możliwe, gdy nie podejmiemy odpowiednich kroków po uzyskaniu szczegółowych informacji w banku. Warto mieć świadomość, jak wygląda zaciągnięcie kredytu hipotecznego krok po kroku, bowiem możemy dzięki temu uniknąć przykrych niespodzianek i mieć pewność, ile maksymalnie będzie trwał dany etap starań o środki na zakup lub remont wymarzonej nieruchomości. Należy zwrócić uwagę, że choćby pod ogólnym stwierdzeniem „przygotowania dokumentów” może kryć się bardzo wiele czynności, a inne zaświadczenia i umowy dostarczyć będą musieli etatowi pracownicy, natomiast odmienną dokumentację zmuszeni będą przygotować właściciele firm. Wyprzedzanie pewnych zdarzeń i świadomość, z jakimi trudnościami możemy się spotkać pozwala uniknąć wielu nieprzyjemności, stresu i nerwów, które niewątpliwie mogą towarzyszyć podejmując są niewątpliwie bardzo ważną dla kolejnych lat naszego życia decyzję.

Początek  – zdolność kredytowa

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Przed myśleniem o nowym “M” powinniśmy zdecydowanie oszacować zdolność kredytową, jaką charakteryzuje się nasze gospodarstwo domowe – aby nie okazało się, żeporywamy się z “motyką na słońce”.

Kluczowe znaczenie może odgrywać w niektórych przypadkach konieczność uregulowania wszystkich/części  dotychczasowych zobowiązań, co zwiększy naszą wiarygodność w opinii banku – lub też wręcz pozwoli nam na zaciągnięcie kredytu. Niekiedy posiadamy np. kilka kart kredytowych, o dużych limitach, z których wykorzystujemy tylko ułamek. Warto je niekiedy zlikwidować aby otworzyć na nowo …. po wypłacie kredytu hipotecznego. Tak, tak – wiele banków potrafi nie dać nam kredytu (ze względu na niską zdolność kredytową w momencie zaciągania kredytu hipotecznego), aby po zamknięciu kart zaoferować nam … stare limity. Bankowcy …

Pamiętajmy poza tym, że uzyskując zdolność kredytową na poziomie 300-400 tysięcy złotych wcale nie musimy być zainteresowani kredytem hipotecznym w tej wysokości, bowiem może okazać się, że nasze potrzeby będzie w stanie spełnić 150 lub 200 tysięcy złotych. często jednak warto mieć większą zdolność, ponieważ oznacza ona mniejsze ryzyko dla banku, a co za tym idzie – i bardziej korzystne warunki dla kredytobiorców.

Musimy mieć także świadomość, że kredyt hipoteczny to wiele dodatkowych kosztów, które pojawiają się nagle i wymagają natychmiastowego uregulowania. Wyposażenie domu jednorodzinnego lub mieszkania to kolejna kosztowna sprawa, o której nie sposób zapomnieć. Warto zawsze zaciągnąć kredyt hipoteczny większy, niż planowaliśmy. Kredyt hipoteczny to najtańszy sposób pozyskiwania kapitału. Lepiej wziąć go wyższym o 20.000 niż potem zaciągać kredyt gotówkowy w tej wysokości – oprocentowany kilka razy wyżej…

Bardzo ważne – banki udzielają kredytów według swoich własnych procedur. A to oznacza, że w jednym banku będziemy mieli zdolność kredytową na poziomie 200.000 tys, a w innym …. 350.000 tys złotych. Warto o tym wiedzieć.

Szukamy nieruchomości

Niekiedy już mamy ją wybraną – zaczynaliśmy proces od poszukiwań “M”. Często jednak nie mamy nic na oku, ponieważ czekaliśmy na to, aby sprawdzić, czy nas stać na zakup mieszkania czy budowę domu. Wiedząc na czym stoimy można teraz zacząć przeglądać oferty – aby przejść do kolejnego kroku.

Składamy wniosek kredytowy

Szukasz specjalisty od ubezpieczeń, który pomoże zadbać Ci o to, abyś mógł Ty i Twoja rodzina spać spokojnie?Skontaktuj się z nami >

Możliwość jego złożenia warunkuje podpisanie umowy przedwstępnej, którą zawieramy z właścicielem nieruchomości lub budującym obiekt developerem. Przygotowanie pełnej dokumentacji, która będzie satysfakcjonowała bank może zająć sporo czasu, a więc powinniśmy uzbroić się w cierpliwość lub … skorzystać z pomocy doradcy finansowego, który zadba o sprawność i szybkość całego procesu. Zazwyczaj 7-14 dni roboczych zajmuje bankowi podjęcie wstępnej decyzji kredytowej. Niekiedy bank poprosi o dodatkowe dokumenty – ma do tego prawo.

Podpisujemy umowę

Całą operację zakończymy sukcesem, gdy otrzymamy ostateczną decyzję kredytową, która będzie pozytywna. Większość banków daje wówczas kredytobiorcy 30 dni na podpisanie umowy, z którą bezwzględnie powinniśmy się uprzednio zapoznać. Warto sprawdzić zwłaszcza takie kwestie jak marża, inne koszty czy warunki wcześniejszej spłaty – umowę podpisujemy na wiele lat.

Po podpisaniu jej pozostaje już tylko czekać na wypłatę środków :)

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)






    Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

    Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

    Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

    Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

    program tarcza antykryzysowa

    Tarcza antykryzysowa

    Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Scroll to top