Kredyt hipoteczny dla singli

Jak wynika z danych opublikowanych przez GUS, już co piąty Polak żyje w pojedynkę, a zerkając na dane z poprzednich lat wyraźne widać, że liczba samotnych osób rośnie z roku na rok. Rośnie także ilość wniosków kredytowych składanych przez jednoosobowe gospodarstwa domowe. Jak banki traktują singli starających się o kredyt hipoteczny, czy ich szanse są mniejsze niż szanse osób będących w związkach?

Kredyt mieszkaniowy a zdolność kredytowa singla

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Wiele osób mylnie sądzi, że singlom jest o wiele trudniej dostać kredyt hipoteczny lub nawet nie jest to możliwe. To nieprawda, bo produkt ten nie jest zarezerwowany wyłącznie dla małżeństw, czy osób pozostających w związkach. Faktycznie w czasach wielkiego kryzysu finansowego (2008-2009) część banków nie kredytowała singli, ale obecnie nie ma z tym problemu. Najważniejszą kwestią dla banku jest zdolność kredytowa klienta, stan cywilny nie ma dużego znaczenia.

Ile musi zarabiać singiel żeby dostać kredyt na mieszkanie?

Wszystko zależy od wysokości pensji i tego, jaka kwota kredytu nas interesuje. Lepiej usytuowany singiel otrzyma większy kredyt. W przypadku małych miasteczek minimalny dochód to 2500 zł netto. Mieszkańcy dużych miast zarabiający minimum 3500 zł netto i nie posiadający żadnych innych zobowiązań finansowych (szybkie pożyczki, kredyty gotówkowe, karty kredytowe) mogą z powodzeniem wnioskować o kredyt mieszkaniowy. Oczywiście progi kwotowe różnią się w zależności od instytucji finansowej, są mniej i bardziej liberalne banki. Warto zapoznać się z ofertami przynajmniej kilku z nich, aby mieć porównanie.

Singiel i pary a spłata kredytu mieszkaniowego

Szukasz specjalisty od ubezpieczeń, który pomoże zadbać Ci o to, abyś mógł Ty i Twoja rodzina spać spokojnie?Skontaktuj się z nami >

Single są bardziej niezależni, nie mają dzieci i ponoszą mniejsze koszty stałe. Jednak małżeństwa zwykle posiadają dwa źródła dochodu i w przypadku utraty pracy przez jednego z małżonków, zawsze pozostaje druga pensja. Patrząc na to z tej perspektywy, singiel może być dla banku bardziej ryzykownych klientem. Osoba samotna, która traci pracę, traci jedyne źródło utrzymania, tym samym może szybko przestać regularnie spłacać raty. Jednak mimo to, samotny kredytobiorca, który dobrze zarabia ma duże szanse na otrzymanie takiej kwoty kredytu, jaką potrzebuje. Singiel może również wykupić dodatkowe ubezpieczenie na wypadek utraty pracy, wypadku lub choroby.

Co ma zrobić singiel bez zdolności kredytowej?

Wiele osób żyjących w pojedynkę prosi w tej sytuacji o pomoc swoich rodziców, którzy przystępują z nimi do kredytu. Pamiętajmy jednak, że bankom zależy na tym, aby kredyt mieszkaniowy był pomyślnie spłacony bez większych problemów. Z tego względu instytucje finansowe nakładają na kredytobiorców limity wiekowe i czasem mogą one uniemożliwić słabiej zarabiającym singlom zaciągniecie kredytu wraz z rodzicami. W takiej sytuacji pozostaje uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż nasze zarobki wzrosną.

Jak widać bycie singlem nie przekreśla szans na otrzymanie kredytu hipotecznego, a jeżeli posiadamy wysokie dochody, pozytywne rozpatrzenie wniosku jest nawet bardziej prawdopodobnie niż w przypadku rodzin z dziećmi.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)






  Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

  Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

  Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

  Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

  program tarcza antykryzysowa

  Tarcza antykryzysowa

  Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Scroll to top