Kredyt hipoteczny dla singla

singiel

Na zakup mieszkania coraz częściej decydują się single, a więc osoby, które nie chcą z nikim dzielić swoich czterech kątów, a uznają, że stać ich na nabycie nieruchomości z pomocą kredytu hipotecznego. W sytuacji, gdy młody singiel chce podjąć się tego wyzwania właściwie wszystko warunkują jego zarobki, od których uzależniona jest zdolność kredytowa określona przez bank. Niewątpliwie uzyskanie kredytu hipotecznego przez osobę samotną wymaga więcej trudu aniżeli zaciągnięcie identycznego zobowiązania przez małżeństwa. Bank analizując sytuację małżeństw najczęściej bierze pod uwagę dochody obojga współmałżonków, natomiast singiel musi charakteryzować się ponadprzeciętnie wysokimi zarobkami, aby im częściowo dorównać.

Dlaczego tylko częściowo? Bowiem prawdopodobieństwo utraty pracy jest w jego wypadku wyższe, a wówczas zostanie on bez środków, natomiast małżeństwu pozostanie wówczas choć jedno źródło utrzymania. Z uwagi na te warunki banki najczęściej preferują singli o wysokich dochodach, którzy dysponują stosownym wkładem własnym.

Wysokie dochody mogą zapewnić singlowi duży kredyt hipoteczny

Singiel, którego zarobki na podstawie umowy o pracę oscylują w granicach pomiędzy 3000 a 3500 złotych netto nie powinien mieć problemu z zakupem kawalerki w większym mieście, jeśli kredyt na zakup tej nieruchomości nie przekroczyłby 200-250 tysięcy złotych. Okazuje się, że zdolność kredytowa takiej osoby może zostać określona nawet na poziomie 300 tysięcy złotych, jednak niekoniecznie bank oferujący taką kwotę może wyróżniać się także atrakcyjnym z naszego punktu widzenia oprocentowaniem.

Wkład własny pozwala uzyskać więcej

Posiadanie wkładu własnego w wysokości minimum 20% ogólnej wartości kupowanej nieruchomości pozwala na zdecydowanie większe pole manewru kredytobiorcy. Ma on wówczas do dyspozycji propozycje pochodzące z kilkunastu banków, które chętnie pokryłyby wartość naszego mieszkania. Przy zarobkach 3500 złotych netto singiel posiadający 20% wartości inwestycji mógłby pożyczyć nawet 315 tysięcy złotych, co stanowi dość abstrakcyjną kwotę, gdy usłyszą o niej młode małżeństwa z dziećmi, które z trudem uzyskały 100-150 tysięcy złotych kredytu. Okazuje się, że wkład własny przy kredycie hipotecznym zaciąganym przez singla jest także pomocny, a właściwie warunkuje możliwość zaciągnięcia tego typu zobowiązania. Czasami po prostu warto wstrzymać się z zakupem, aby rozszerzyć listę banków, które byłby skłonne pożyczyć nam pieniądze.

Mieszkanie NIE dla singla w programie MdM

Singiel zastanawiający się nad kredytem hipotecznym na zakup nieruchomości z pewnością powinien wziąć pod uwagę Mieszkanie dla Młodych, z którego ma pełne prawo skorzystać. Pewnym ograniczeniem jest fakt, iż mieszkanie kupowane w ramach programu musi pochodzić z rynku pierwotnego, co zawęża obszar poszukiwań. Dofinansowanie w jego wypadku może osiągnąć 10% wartości mieszkania o powierzchni do 50m2. W sytuacji, gdy jesteśmy zainteresowani wyłącznie nowym mieszkaniem, które będzie naszą pierwszą nieruchomością w życiu, niewątpliwie powinniśmy zainteresować się złożeniem wniosku w programie Mieszkanie dla Młodych. Pamiętajmy tylko o jednej rzeczy – aby skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych musimy być osobą wychowującą samotnie dziecko.

Więcej informacji o programie znajdziesz w odpowiednim dziale na blogu – lub na naszym forum finansowym.

Udostępnij:
Oceń wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top