Kredyt hipoteczny dla rolnika. Podstawowe informacje dla kredytobiorcy

Jesteś rolnikiem i zastanawiałeś się, w jaki sposób mógłbyś sfinansować swoją inwestycję, gdy nie posiadasz odpowiedniej wysokości środków własnych? Polacy często sięgają po kredyty hipoteczny, jednak dostęp do tego typu produktów finansowych jest utrudniony w przypadku rolników. Wszystko za sprawą mniej stabilnych przychodów, które niekoniecznie gwarantują większą regularność aniżeli umowa o pracę. To właśnie zatrudnienie na podstawie umowy o pracę preferują banki, choć istnieją instytucje, które będą skłonne udzielić kredytu hipotecznego również rolnikowi. Czy rolnik może otrzymać kredyt hipoteczny?

Czy rolnik może dostać kredyt hipoteczny?

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Rolnicy z założenia nie mają regularnych dochodów, tak więc ubieganie się przez nich o kredyt hipoteczny może być nieco utrudnione, acz nie nie możliwe. W głównej mierze więc to do nich samych należy konieczność udowodnienia swojej zdolności kredytowej. Jeszcze więc do niedawna rolnicy niejako zmuszeni byli do skorzystania z oferty wyłącznie banków spółdzielczych. Dziś kredyt dla rolnika udzielny jest jednak również przez banki komercyjne, których z roku na rok przybywa. Tak więc, jeżeli rolnik spełni określone przez bank warunki, nie będzie miał problemu z ubieganiem się o kredyt hipoteczny.

Jak banki wyliczają rolnikom zdolność kredytową?

Część banków postanowiła dodatkowo zabezpieczyć się oferując kredyty hipoteczne wyłącznie klientom, którzy są w stanie udokumentować satysfakcjonująco długi dla banku czas prowadzenia działalności rolniczej. Zdolność kredytowa jest równie ważna i w przypadku rolników jest wyliczana na podstawie indywidualnych zmiennych wykorzystywanych przez każdy bank. Pod uwagę brane są dochody i zobowiązania, które trudno w stu procentach precyzyjnie udokumentować, gdy prowadzimy działalność rolniczą. Przeciętną dochodowość gospodarstwa banki postanawiają niejednokrotnie określić na podstawie uzyskanego zaświadczenia, które pochodzi z Urzędu Gminy i udowadnia ilość hektarów przeliczeniowych. Ma na nią wpływ jakość gleby oraz wielkość gospodarstwa, którego jesteśmy właścicielami.

Kredyt hipoteczny dla rolnika a minimalny wkład własny

Szukasz specjalisty od ubezpieczeń, który pomoże zadbać Ci o to, abyś mógł Ty i Twoja rodzina spać spokojnie?Skontaktuj się z nami >

Ubiegając się o kredyt hipoteczny niejednokrotnie musimy dysponować wkładem własnym. Nie inaczej jest w przypadku rolników, aczkolwiek coraz więcej banków oferuje możliwość skorzystania z finansowania na warunkach, które nie będą odbiegały od warunków oferowanych innym grupom klientów. Co więcej, można się spodziewać uzyskania podobnych, lub identycznych parametrów kredytu. Tak więc wysokość prowizji, marża i koszty wcześniejszej spłaty będą takie same.

Większość istniejących obecnie na rynku instytucji finansowych zapewnia także, że minimalny wkład własny jest taki sam jak w przypadku innych kredytobiorców. Jego minimalna wartość wynosi 20 proc. nabywanej nieruchomości, ale niektóre banki oferują także kredyt z 10 proc. wkładem własnym. Co istotne, obecnie większość banków spółdzielczych, które jeszcze do niedawna jako jedyne oferowały kredyt hipoteczny dla rolnika są w stanie pożyczyć równowartość maksymalnie 50-70 proc. wartości inwestycji. Tak więc rolnik ubiegający się o kredyt hipoteczny musi dysponować większym wkładem własnym.

Kredyt hipoteczny dla rolnika a dochody

Kluczowym zadaniem dla rolnika, który chce zaciągnąć kredyt hipoteczny w celu budowy domu jest udowodnienie, że jego możliwości finansowe pozwalają na zobowiązanie o konkretnej wysokości w skali miesiąca. Warto zwrócić uwagę, że kredyt hipoteczny towarzyszy nam zazwyczaj przez kilkanaście lat, a ogromna kwota powoduje, że zarówno kapitał, jak i odsetki tworzą niebotyczną sumę, która musimy oddać bankowi. Zweryfikowanie zdolności kredytowej klienta, który prowadzi działalność rolniczą jest zdecydowanie bardziej skomplikowane niż w wypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Bank tradycyjnie bierze pod uwagę dochody oraz stałe wydatki, jakie ponosi potencjalny kredytobiorca.

Kredyt hipoteczny dla rolnika a historia kredytowa

Miałeś poważny wypadek, na skutek którego doznał poważnego uszczerbku na zdrowiu? A może komplikacje zdrowotne trwają do dzisiaj?Skontaktuj się z nami >

Historia kredytowa w przypadku kredytu hipotecznego jest istotna.  Jeżeli rolnik jej nie posiada bądź jest ona słaba ma małe szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego. Tak więc, jeżeli jesteś rolnikiem i w przyszłości planujesz starać się o kredyt, już dzisiaj buduj swoją pozytywną historię kredytową.

Do jakiego banku udać się po kredyt dla rolnika?

Prowadzenie działalności rolniczej znacząco zawęża pole manewru, jeśli chodzi o banki, które będą skłonne udzielić nam kredytu hipotecznego. Ma to związek z faktem, iż dochody z tytułu rolnictwa są bardzo zróżnicowane, a zarazem niestabilne, ponieważ bezpośrednie przełożenie na ich wysokość mają między innymi panujące warunki atmosferyczne. Nieurodzaj może sprawić, iż klient pozostanie bez środków na spłatę nieruchomości. W wielu wypadkach banki automatycznie odmawiają udzielenia kredytu hipotecznego, gdy jedynym źródłem zarobku jest dla nas rolnictwo. Wśród takich banków można wymienić choćby Raiffeisen Polbank, Getin Bank, Citi Handlowy, BNP Paribas oraz kilka innych. Maksymalny czas spłaty kredytu hipotecznego to w wypadku rolnika 35 lat. Niektóre banki traktują rolników identycznie jak innych klientów indywidualnych, którzy pracują na umowie o pracę, oferując im identyczną marżę oraz prowizję za udzielenie kredytu.

Jakie dokumenty są potrzebne przy staraniu się o kredyt dla rolnika?

Starając się o kredyt hipoteczny dla rolnika należy skompletować następujące dokumenty:

 • nakaz płatniczy podatku rolnego,
 • zaświadczenie o powierzchni gospodarstwa rolnego wydawane przez gminę,
 • decyzje o przyznaniu dopłat lub dofinansowań ze środków krajowych i unijnych,
 • faktury i rachunki za ostatnie 12 miesięcy potwierdzające przychody i koszty z ostatniego roku,
 • historia rachunku za ostatnie 12 miesięcy,
 • decyzja z US o wysokości podatku oraz deklaracja PIT w przypadku działów specjalnych produkcji rolnej.

Uzyskanie kredytu hipotecznego dla rolnika nie jest niemożliwe. Warto mieć to na uwadze, jeżeli planujemy większe inwestycje. Warto również skorzystać z pomocy doradcy finansowego, który krok po kroku pomoże załatwić wszelkie formalności związane z kredytem.

 

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)


  Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

  Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

  Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

  Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

  program tarcza antykryzysowa

  Tarcza antykryzysowa

  Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Scroll to top