Kredyt hipoteczny dla osób pracujących zagranicą

Coraz więcej osób ostatnim czasem pracujących za granicą myśli o tym, aby przyjechać po kilku latach pobytu zagranicą do Polski i kupić sobie w końcu wymarzone mieszkanie lub wybudować dom – posiłkując się w tym celu oczywiście kredytem hipotecznym. Osoby takie wychodzą z założenia, że uzyskiwane za granicą wyższe niż w kraju zarobki pozwolą im bez problemu zrealizować ten zamysł, a banki powitają ich z otwartymi ramionami, prześcigając się w prezentowaniu coraz to bardziej atrakcyjnych ofert kredytowych. Nic bardziej mylnego.

Działalność gospodarcza zagranicą a kredyt hipoteczny

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

W zdecydowanie najgorszej sytuacji są osoby, które prowadzą zagranicą firmy. W ich przypadku sprawa jest przesądzona z góry – dla banków są one … niewiarygodne i nie mają co liczyć na to, że dostaną kredyt hipoteczny – nawet w sytuacji, gdy ich firma generuje całkiem niezłe dochody. Teoretycznie można walczyć o kredyt, jak firma jest prowadzona w Niemczech – ale z miesiąca na miesiąc procent zamkniętych wniosków kredytowych dla takich osób zbliża się coraz bardziej do zera.

Umowa o pracę zagranicą z kredyt hipoteczny

Sprawa powinna być teoretycznie bardziej prosta w przypadku umów o pracę. Powinna – bo …. była. O ile jeszcze nie tak dawno nie było problemów z uzyskaniem kredytu hipotecznego przez takie osoby, to od paru miesięcy kredyt hipoteczny możemy dostać tylko w tej walucie, w której zarabiamy. Oznacza to, że osoba pracująca zagranicą kredytu w PLN nie dostanie. A w walucie obcej, biorąc pod uwagę fakt, że wiele osób po powrocie zacznie zarabiać w PLN, nie tak chętnie chcemy brać kredyt hipoteczny.

Można byłoby pomyśleć “dlaczego” – zarabiając poza granicami Polski mamy wyższe dochody (mnożymy wynagrodzenie przez średni kurs). No tak, ale z jednej strony mamy wyższe zarobki, ale z drugiej strony banki przyjmują wyższe koszty utrzymania. Dodając do tego fakt, że mało banków na rynku udziela takich kredytów, a te, które udzielają, oczekują wysokich zarobków – nawet 10.000 zł (w przeliczeniu) na singla czy 15.000 (na gospodarstwo domowe) to nic dziwnego, że kredyt hipoteczny w analizowanej sytuacji dosyć trudno jest otrzymać.

Pracujesz za granicą? Pośpiesz się z kredytem hipotecznym

Szukasz specjalisty od ubezpieczeń, który pomoże zadbać Ci o to, abyś mógł Ty i Twoja rodzina spać spokojnie?Skontaktuj się z nami >

Jest trudno zatem – a będzie jeszcze trudniej.

Na rynku da się zaobserwować tendencję, zgodnie z którą coraz trudniej jest pracując zagranicą uzyskać w Polsce kredyt hipoteczny. Wiele osób uważa, że sam etat jest już dla banku dowodem na to, że będziemy wiarygodnymi klientami, a bank zaoferuje nam taką zdolność, z którą zrealizujemy każdy cel mieszkaniowy. Nic bardziej mylnego. Moim zdaniem jeszcze kilka miesięcy i nawet te kilka banków, które są w stanie udzielić nam kredytu, podniesie wymagania i … nie tylko osoby posiadające dochody z tytułu prowadzenia firmy zagranicą, ale także i te na etatach zostaną odcięte od kredytów hipotecznych w naszym kraju.

Z jednej strony można byłoby pomyśleć: “bez przesady”. Ale weźmy pod uwagę interes banków i wszystko stanie się jasne – osoba, która pracuje na Zachodzie parę lat po powrocie do kraju prawdopodobnie będzie zarabiała znacznie mniej (jeżeli wyjechała do pracy na kilka lat, aby podreperować budżet gospodarstwa domowego). A to oznacza ni mniej ni więcej tylko to, że zdolność kredytowa takiej osoby zmniejszy się bardzo. Lub wręcz wyzeruje.

Wnioski?

Dlatego jeżeli pracujesz za granicą na etacie i myślisz o swoim “M” – nie myśl, tylko zacznij działać. Sprawdź swoją zdolność kredytową i .. podejmij decyzję względem kredytu. W razie jakichkolwiek pytań nasi doradcy są do Twojej dyspozycji.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)


  Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

  Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

  Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

  Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

  program tarcza antykryzysowa

  Tarcza antykryzysowa

  Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

  4 Komentarze

  1. Miłosz
   18/09/2014

   A dlaczego to tak banki w Polsce podchodzą do Polaków pracujących zagranicą? Co to – gorsi są czy co?

   Odpowiedz
   1. Doradca Finansowy
    19/09/2014

    trudno oczekiwać, aby jak ktoś np. pracując jako pomoc domowa w Anglii i zarabiając np. 8 tys miesięcznie, po powrocie do kraju zarabiał tyle samo – przecież to jest niemożliwe.
    Dla mnie logicznym jest, że wyjeżdżamy po to, aby coś zarobić – ale to są zarobki na chwilę, a kredyt hipoteczny zaciąga się na lata…

    Odpowiedz
  2. Aga
   13/12/2014

   Witam, chcialabym sie dowiedziec czy sa jeszcze w Polsce banki ktore oferuja kredyt w zlotowkach dla pracujacych za granica?? A jesli nie , ktore oferuja kredyty w funtach brytyjskich i jakie sa dobre oferty?? Z gory dziekuje

   Odpowiedz
   1. Doradca Finansowy
    13/12/2014

    Witam. To trzeba byłoby sprawdzić dokładnie, kontaktując się z doradcą – wiele osób np. patrzy się tylko na oprocentowanie i marżę i w ten sposób nieświadomie z góry skreśla się możliwość uzyskania dobrego kredytu.

    Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Scroll to top