Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Kredyt hipoteczny dla lekarzy – atrakcyjny produkt banków

Opublikowano: 11-01-2017

Lekarze to profesja wpisująca się do grupy wolnych zawodów, a jej przedstawiciele bardzo często sięgają po kredyty hipoteczne. Banki uważają lekarzy za dobrych klientów i często oferują im korzystniejsze warunki kredytów. Pytanie czy osoby pracujące w wolnych zawodach obowiązuje jednakowa procedura ubiegania się o kredyt hipoteczny jak w przypadku innych zawodów?

Jak wygląda procedura ubiegania się o kredyt dla lekarzy?

Istnieje wiele powodów, dzięki którym banki oferują osobom wykonującym wolny zawód tj. lekarz specjalne warunki. Lekarze często są postrzegani przez banki jako wiarygodni kredytobiorcy i przygotowują dla nich oddzielną ofertę. Jednak przy udzielaniu takim osobom kredytu często wymagają, że musi ona prowadzić własną praktykę lekarską. Nie jest to regułą, bo części banków wystarcza fakt, że dana osoba jest lekarzem i jest zatrudniona w szpitalu, przychodni bądź innej medycznej placówce. Jeszcze jakiś czas temu banki wymagały do udzielenia kredytu wpisu do rejestru lekarzy. Tacy klienci mieli szanse zaciągnięcie zobowiązania z bardzo niewielką liczbą formalności.

Wcześniej banki potrzebowały zaledwie oświadczenia

Całkiem niedawno banki do sprawdzenia zdolności kredytowej lekarzy potrzebowały zaledwie oświadczenia o wysokości osiąganego przez nich dochodu bez konieczności przedstawiania PIT-ów. Taka sytuacja się zmieniła w obecnie wszystkich istniejących na rynku bankach, które oczekują, a wręcz wymagają od swoich klientów dokumentów finansowych, które wnikliwie są weryfikowane. Lekarze mają szansę uzyskać również wyższą kwotę pożyczki od banku niż przeciętny klient zatrudniony na umowie. Kredytodawca może zażądać także przedstawienia zaświadczeń z Urzędu Skarbowego lub ZUS-u, które dokumentuje, że ubiegający się o kredyt nie ma problemów z terminowym opłacaniem podatków czy składek.

Jakie banki posiadają ofertę kredytów hipotecznych dla lekarzy?

Do listy banków oferujących specjalne warunki należy zaliczyć Getin Noble Bank, Raiffeisen Polbank czy Bank BZ WBK. Mogą one pochwalić się, jak w przypadku Getin Banku brakiem obowiązku przedstawiania dokumentów zaświadczających o terminowym wpłacaniu składek do ZUS-u czy podatków do Urzędu Skarbowego. Ten bank oferuje również możliwość udzielenia wyższej kwoty pożyczki. Ponadto deklaruje, że kredytobiorca decyzję otrzyma w ciągu doby. Raiffeisen Polbank zaś daje możliwość lekarzom kredytowania zakupionej nieruchomości wraz z częścią, która posłuży im do wykonywania zawodu. Bank ten też nie egzekwuje od swoich klientów konieczności prowadzenia działalności przez dwanaście miesięcy, co z pewnością jest ogromnym atutem. Banki czasem przy takim rozwiązaniu proponują zmniejszenie prowizji bądź obniżkę marży.

W jaki sposób szukać najlepszej oferty kredytowej?

Decydując się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego dla lekarzy należy zapoznać się z ofertami różnych banków. Jak w przypadku zwykłego kredytu hipotecznego możemy wesprzeć się pomocą doradcy kredytowego, który za nas porówna zmienne parametry kredytowe i może się okazać, że korzystniej będzie skorzystać ze zwykłego kredytu hipotecznego. Warto szczegółowo zapoznać się z wszelkimi warunkami proponowanymi przez banki, aby ominąć pułapki, które zawarte są w umowach.

Bartosz
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *