Kredyt hipoteczny dla lekarzy. Warunki udzielania kredytów hipotecznych dla przedstawicieli wolnych zawodów

Lekarze to profesja wpisująca się do grupy wolnych zawodów, a jej przedstawiciele bardzo często sięgają po kredyty hipoteczne. Banki uważają lekarzy za dobrych klientów i często oferują im korzystniejsze warunki kredytów. Pytanie, czy osoby pracujące w wolnych zawodach obowiązuje jednakowa procedura ubiegania się o kredyt hipoteczny jak w przypadku innych zawodów? Jak wygląda procedura ubiegania się o kredyt hipoteczny dla lekarzy?

Wolny zawód a kredyt hipoteczny

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Osoby wykonujące tzw. wolny zawód jeszcze do niedawna cieszyły się zaufaniem banków, a co za tym idzie otrzymywali oni lepsze oferty kredytowe. W ocenie kredytowej wypadają oni znacznie lepiej aniżeli np. pracujących na etacie w sklepie. Do osób pracujących w tzw. wolnych zawodach zalicza się m.in.: dziennikarzy, architektów, notariuszy, adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych, dentystów, weterynarzy i tytułowych lekarzy.

Jeszcze do niedawna banki przy ocenianiu zdolności kredytowej osób pracujących w tzw. wolnych zawodach opierały się wyłącznie na oświadczeniu klienta o wysokości uzyskiwanego dochodu. Oznacza to, że starając się o kredyt hipoteczny nie trzeba było okazywać PITów. Sytuacja jednak uległa zmianie i obecnie banki weryfikują dochody potencjalnych kredytobiorców. Oświadczenie o dochodach to za mało. O kredyt hipoteczny dla lekarzy i innych wolnych zawodów nie jest obecnie tak prosto, jak więc można go uzyskać?

Jak wygląda procedura ubiegania się o kredyt dla lekarzy?

Istnieje wiele powodów, dzięki którym banki oferują osobom wykonującym wolny zawód tj. lekarz specjalne warunki. Lekarze często są postrzegani przez banki jako wiarygodni kredytobiorcy i przygotowują dla nich oddzielną ofertę. Jednak przy udzielaniu takim osobom kredytu często wymagają, że muszą oni prowadzić własną praktykę lekarską. Nie jest to regułą, bo części banków wystarcza fakt, że dana osoba jest lekarzem i jest zatrudniona w szpitalu, przychodni bądź innej medycznej placówce. Jeszcze jakiś czas temu banki wymagały do udzielenia kredytu wpisu do rejestru lekarzy. Tacy klienci mieli szanse zaciągnięcie zobowiązania z bardzo niewielką liczbą formalności.

Kredyt hipoteczny na oświadczenie dla lekarza to przeszłość?

Szukasz specjalisty od ubezpieczeń, który pomoże zadbać Ci o to, abyś mógł Ty i Twoja rodzina spać spokojnie?Skontaktuj się z nami >

Całkiem niedawno banki do sprawdzenia zdolności kredytowej lekarzy potrzebowały zaledwie oświadczenia o wysokości osiąganego przez nich dochodu bez konieczności przedstawiania PIT-ów. Taka sytuacja się zmieniła w obecnie wszystkich istniejących na rynku bankach, które oczekują, a wręcz wymagają od swoich klientów dokumentów finansowych, które wnikliwie są weryfikowane. Lekarze mają szansę uzyskać również wyższą kwotę pożyczki od banku niż przeciętny klient zatrudniony na umowie. Kredytodawca może zażądać także przedstawienia zaświadczeń z Urzędu Skarbowego lub ZUS-u, które dokumentuje, że ubiegający się o kredyt nie ma problemów z terminowym opłacaniem podatków czy składek.

Pomimo zmian jakie zaszły na rynku kredytów hipotecznych, lekarze jako osoby wykonujące tzw. wolny zawód, nadal cieszą się dużym zaufaniem banków i właśnie dlatego przygotowują oni dla nich specjalne oferty. Tak więc, kredyt hipoteczny dla lekarzy często będzie również tańszy, aniżeli dla przedstawicieli innych zawodów. Banki bowiem widzą w lekarzach godnych zaufania kredytobiorców, o stałych dochodach i ze stabilnym zatrudnieniem. Są oni dobrze wykształceni, stąd też ryzyko utraty przez nich pracy jest także niewielkie.

Jakie banki oferują kredyty hipoteczne dla lekarzy?

Do listy banków oferujących specjalne warunki należy zaliczyć Getin Noble Bank, Raiffeisen Polbank czy Bank BZ WBK. Mogą one pochwalić się, jak w przypadku Getin Banku brakiem obowiązku przedstawiania dokumentów zaświadczających o terminowym wpłacaniu składek do ZUS-u czy podatków do Urzędu Skarbowego. Ten bank oferuje również możliwość udzielenia wyższej kwoty pożyczki. Ponadto deklaruje, że kredytobiorca decyzję otrzyma w ciągu doby. Raiffeisen Polbank zaś daje możliwość lekarzom kredytowania zakupionej nieruchomości wraz z częścią, która posłuży im do wykonywania zawodu. Bank ten też nie egzekwuje od swoich klientów konieczności prowadzenia działalności przez dwanaście miesięcy, co z pewnością jest ogromnym atutem. Banki czasem przy takim rozwiązaniu proponują zmniejszenie prowizji bądź obniżkę marży.

Kredyt hipoteczny dla lekarzy można wziąć w Banku Pocztowym, który to przedstawicielom wolnych zawodów nie nakazuje wykupienia ubezpieczenia. Podobna warunki oferuje Credit Agricole, który dodatkowo oferuje lepsze warunki cenowe w porównaniu do standardowych.

Na szczególną uwagę zasługuje Nest Bank, który oferuje kredyt hipoteczny dla Lekarzy na specjalnych warunkach, a w ramach swojej oferty:

  • karencja w spłacie kredytu,
  • wakacje kredytowe,
  • możliwość zmiany harmonogramu spłaty,
  • 1000 zł na reklamę w Internecie,
  • możliwość zwrotu jednej raty kredytu,
  • obniżenie wysokości rat na określony czas.

Jak dostać najkorzystniejszą ofertę kredytu hipotecznego będąc lekarzem?

Miałeś poważny wypadek, na skutek którego doznał poważnego uszczerbku na zdrowiu? A może komplikacje zdrowotne trwają do dzisiaj?Skontaktuj się z nami >

Decydując się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego dla lekarzy należy zapoznać się z ofertami różnych banków. Jak w przypadku zwykłego kredytu hipotecznego możemy wesprzeć się pomocą doradcy kredytowego, który za nas porówna zmienne parametry kredytowe i może się okazać, że korzystniej będzie skorzystać ze zwykłego kredytu hipotecznego. Warto szczegółowo zapoznać się z wszelkimi warunkami proponowanymi przez banki, aby ominąć pułapki, które zawarte są w umowach. Kredyt hipoteczny dla lekarzy jest nie tylko tańszy od standardowego, ale także daje inne korzyści. Wystarczy wybrać odpowiednią ofertę dla siebie.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)






    Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

    Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

    Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

    Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

    program tarcza antykryzysowa

    Tarcza antykryzysowa

    Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Scroll to top