W obecnych czasach umowa o pracę nie jest tak powszechna jak jeszcze 10, czy 15 lat temu. Ponad 1,3 mln Polaków pracuje w oparciu np. o umowę zlecenie. Pracodawcy masowo oferują umowy cywilnoprawne, aby zaoszczędzić. Co w przypadku, gdy taki pracownik zechce kupić mieszkanie z pomocą finansową banku? Czy pracując w ramach umowy zlecenia mamy szanse na kredyt hipoteczny?
Spis treści
Jak banki podchodzą do umów cywilnoprawnych?
Wiele osób zatrudnionych w oparciu o umowy śmieciowe martwi się, że te formy zatrudnienia przekreślają ich szanse na otrzymanie kredytu mieszkaniowego. Nie jest to prawdą. Wiele banków znając obecne realia rynku zatrudnienia akceptuje takie formy uzyskiwania dochodów i oferuje kredyt na zakup nieruchomości, są to np: Deutsche Bank, ING Bank Śląski, Alior Bank, Bank Pocztowy, BZ WBK, mBank, Pekao SA, Eurobank, BOŚ, Getin Bank ,PKO Bank Polski.
Jaką mamy zdolność kredytową przy umowie zlecenie?
Każdy kredytodawca uwzględnia zarobki uzyskiwanie na podstawie umów cywilnoprawnych w nieco inny sposób. Niektóre banki zaakceptują 100% dochodów, a inne 80% lub 50% środków, które wpływają na nasz rachunek (pomniejszając je o koszty uzyskania przychodów) W efekcie ocena naszej zdolności kredytowej w poszczególnych bankach może się diametralnie różnić.
Jak wziąć kredyt hipoteczny przy umowie zlecenie?
Możemy otrzymać kredyt hipoteczny na umowę zlecenie jeżeli spełniamy kilka podstawowych warunków. Główne kryterium to wysokość dochodów i okres zatrudnienia. Najlepiej, gdy zyski z takiej formy pracy osiągamy od przynajmniej 12 miesięcy, ale są też bardziej liberalne banki, dla których minimum jest 6-miesięczny okres zatrudnienia w oparciu o umowę cywilnoprawną. Im dłużej pracujemy tym większe mamy szanse na otrzymanie pozytywnej oceny zdolności kredytowej. Dla banków istotne jest również, czy nasza umowa zlecenie zapewnia nam stabilne dochody. Ciągłość zatrudnienia ma duże znaczenie, im mniej mamy przerw w zarobkowaniu, tym lepiej (niektóre instytucje akceptują 30-60 dni przerwy). Dla kredytodawcy liczy się, aby zadłużenie było regulowane w terminie, nieregularne dochody kredytobiorcy zmniejszają takie prawdopodobieństwo. Jeżeli wiec staramy się o kredyt hipoteczny na umowę zlecenie warto zadbać o regularne dochody.
Bank stosuje bardziej rygorystyczne kryteria w przypadku wnioskodawcy zatrudnionego na podstawie umowy cywilnoprawnej, tutaj proces rozpatrywania wniosku trwa zwykle dłużej niż u osoby z umową o pracę. Warto zatem uzbroić się w cierpliwość i nie zniechęcać wydłużonymi procedurami.
Dokumenty niezbędne do otrzymania kredytu hipotecznego przy umowie zlecenie
Aby otrzymać kredyt hipoteczny przy umowie zleceniu warto się dokładnie przygotować przed wizytą w wybranym banku, zabierając ze sobą komplet dokumentów, które potwierdzą naszą wypłacalność. Nasza zdolność kredytowa będzie oceniona na podstawie kopii potwierdzonej przez urząd skarbowy deklaracji podatkowej PIT za ostatni rok kalendarzowy, oświadczenia o dochodach z umów cywilnoprawnych, kopii tych umów oraz kopii rachunków, na podstawie których uzyskiwaliśmy dochody.
Jakie banki oferują kredyty hipoteczne dla osób mających umowę zlecenie?
Aby otrzymać kredyt hipoteczny na umowę zlecenie warto wcześniej sprawdzić, który bank oferuje taką formę finansowania. Należy pamiętać, że ING Bank ŚLĄSKI najbardziej rygorystycznie podchodzi do tej formy zatrudnienia. Jeżeli więc pracujemy na umowę zlecenie możemy niejako zapomnieć, że w tej instytucji otrzymamy kredyt hipoteczny. Najłatwiej finansowanie uzyskamy w:
- BGŻ BPN Paribas,
- Euro Bank,
- mBank,
- Alior Bank.
Jeżeli planujesz wziąć kredyt hipoteczny lecz zatrudniony jesteś na umowę zlecenie warto skorzystać z pomocy doradcy finansowego, który pomoże nam załatwić wszelkie formalności związane z kredytowaniem.