Kredyt hipoteczny a umowa o dzieło. Jak wziąć kredyt hipoteczny przy umowie o dzieło?

Jak wziąć kredyt przy umowie o dzieło? Wielu potencjalnych kredytobiorców zadaje sobie to właśnie pytanie. Powszechnie panuje przekonanie, że posiadając umowę o dzieło jako jedyne źródło dochodów, nie możemy liczyć na to, że dostaniemy kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, domu – czy też jego budowę. Jak jest naprawdę?

Kredyty hipoteczne a umowy cywilnoprawne

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Aby wziąć kredyt hipoteczny legitymując się wyłącznie źródłami przychodów takimi jak umowa o dzieło czy zlecenie należy spełnić kilka przesłanek. Nie jest więc tak, że od razu zostaniemy skreśleni, a nasz wniosek o kredyt hipoteczny trafi do kosza.

Jak wziąć kredyt hipoteczny legitymując się wyłącznie umowami cywilnoprawnymi? Najważniejsze, należy pamiętać, że umowa o dzieło czy też umowa zlecenie musi występować w sposób powtarzalny. Jeżeli mamy jedną umowę na rok, to szanse na kredyt hipoteczny są małe. Ale jak podpisywane one są częściej, bardziej regularniej, od dłuższego jeszcze czasu – to nasze szanse na kredyt rosną.

Kolejna rzecz to taka, że nasza umowa musi zahaczać chociaż o ostatni rok rozliczeniowy z Urzędem Skarbowym – musi znajdować się w PIT. Jak klient ma umowy zlecenie czy dzieło od stycznia, miesiąc w miesiąc, a mamy listopad – to lepiej niech poczeka z wnioskiem kredytowym do stycznia, kiedy to po złożeniu PITu będzie mógł te umowy wykazać. A najlepiej, niech ma już coś podpisane w nowym roku.

Jaką mamy zdolność kredytową pracując na umowę o dzieło?

Zdolność kredytowa przy umowie o dzieło jest średnią sumaryczną wynikającą z wcześniejszych umów. Banki uśredniają jednak “na swój sposób” – są banki, które w całości przyjmują nasze dochody z tych form umów, są jednak i takie, które biorą pod uwagę tylko część z nich – np.  80%.

Dużo zależy w tym zakresie od powtarzalności – niektóre banki wymagają, aby umowy o dzieło były podpisywane w każdym miesiącu. Bez tego zdolność kredytowa bardzo się obniża, ponieważ niektóre umowy w ogóle nie są brane pod uwagę przy wyliczaniu zdolności.

Jak wziąć kredyt hipoteczny przy umowie o dzieło?

Szukasz specjalisty od ubezpieczeń, który pomoże zadbać Ci o to, abyś mógł Ty i Twoja rodzina spać spokojnie?Skontaktuj się z nami >

Kredyt hipoteczny a umowa o dzieło to nie tylko mrzonka. Jak widać, można go otrzymać nie posiadając stałego źródła dochodu. Tak więc wystarczy, jak już zostało podkreślone, aby:

 • umowy o dzieło występowały w sposób powtarzalny,
 • zahaczały o ostanie rok rozliczeniowy z Urzędem Skarbowym.

Jeżeli spełnimy te dwa główne warunki istnieje duże prawdopodobieństwo, że wniosek o kredyt hipoteczny przy umowie o dzieło zostanie rozpatrzony pozytywnie.

Dokumenty potrzebne do kredytu hipotecznego przy umowie o dzieło

Aby uzyskać kredyt hipoteczny przy umowie o dzieło należy dostarczyć znacznej liczby dokumentów, które potwierdzą dochody kredytobiorcy. Mogą to być np.:

 • umowy, rachunki z ostatnich 6 lub 12 miesięcy,
 • wyciągi z konta, na które wpływa wynagrodzenie,
 • PIT lub zaświadczenie o dochodach, które wypełnia pracodawca.

Jakie banki oferują kredyty hipoteczne dla osób mających umowę o dzieło?

Miałeś poważny wypadek, na skutek którego doznał poważnego uszczerbku na zdrowiu? A może komplikacje zdrowotne trwają do dzisiaj?Skontaktuj się z nami >

Starając się o kredyt hipoteczny przy umowie o dzieło należy pamiętać, że najbardziej restrykcyjny w tym względzie jest ING Bank Śląski. W tym banku nasz wniosek o kredyt hipoteczny przy umowie o dzieło zostanie odrzucony.

Jeżeli legitymujemy się wyłącznie umową o dzieło pamiętajmy, że wyłącznie 4 banki przyznają nam taką samą kwotę kredytu niezależnie od naszego źródła dochodu. Są to:

 • BGŻ BPN Paribas,
 • Euro Bank,
 • mBank,
 • Alior Bank.

Pamiętajmy też, że ubiegając się o kredyt hipoteczny istotna jest również kwota jaką chcemy pożyczyć z banku. Jeżeli potrzebujemy tylko 100 000 zł., wówczas mamy większy wybór, i pod uwagę możemy brać niemal wszystkie banki.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)


  Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

  Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

  Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

  Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

  program tarcza antykryzysowa

  Tarcza antykryzysowa

  Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Scroll to top