Jak wziąć kredyt przy umowie o dzieło? Wielu potencjalnych kredytobiorców zadaje sobie to właśnie pytanie. Powszechnie panuje przekonanie, że posiadając umowę o dzieło jako jedyne źródło dochodów, nie możemy liczyć na to, że dostaniemy kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, domu – czy też jego budowę. Jak jest naprawdę?
Spis treści
Kredyty hipoteczne a umowy cywilnoprawne


Aby wziąć kredyt hipoteczny legitymując się wyłącznie źródłami przychodów takimi jak umowa o dzieło czy zlecenie należy spełnić kilka przesłanek. Nie jest więc tak, że od razu zostaniemy skreśleni, a nasz wniosek o kredyt hipoteczny trafi do kosza.
Jak wziąć kredyt hipoteczny legitymując się wyłącznie umowami cywilnoprawnymi? Najważniejsze, należy pamiętać, że umowa o dzieło czy też umowa zlecenie musi występować w sposób powtarzalny. Jeżeli mamy jedną umowę na rok, to szanse na kredyt hipoteczny są małe. Ale jak podpisywane one są częściej, bardziej regularniej, od dłuższego jeszcze czasu – to nasze szanse na kredyt rosną.
Kolejna rzecz to taka, że nasza umowa musi zahaczać chociaż o ostatni rok rozliczeniowy z Urzędem Skarbowym – musi znajdować się w PIT. Jak klient ma umowy zlecenie czy dzieło od stycznia, miesiąc w miesiąc, a mamy listopad – to lepiej niech poczeka z wnioskiem kredytowym do stycznia, kiedy to po złożeniu PITu będzie mógł te umowy wykazać. A najlepiej, niech ma już coś podpisane w nowym roku.
Jaką mamy zdolność kredytową pracując na umowę o dzieło?
Zdolność kredytowa przy umowie o dzieło jest średnią sumaryczną wynikającą z wcześniejszych umów. Banki uśredniają jednak “na swój sposób” – są banki, które w całości przyjmują nasze dochody z tych form umów, są jednak i takie, które biorą pod uwagę tylko część z nich – np. 80%.
Dużo zależy w tym zakresie od powtarzalności – niektóre banki wymagają, aby umowy o dzieło były podpisywane w każdym miesiącu. Bez tego zdolność kredytowa bardzo się obniża, ponieważ niektóre umowy w ogóle nie są brane pod uwagę przy wyliczaniu zdolności.
Jak wziąć kredyt hipoteczny przy umowie o dzieło?


Kredyt hipoteczny a umowa o dzieło to nie tylko mrzonka. Jak widać, można go otrzymać nie posiadając stałego źródła dochodu. Tak więc wystarczy, jak już zostało podkreślone, aby:
- umowy o dzieło występowały w sposób powtarzalny,
- zahaczały o ostanie rok rozliczeniowy z Urzędem Skarbowym.
Jeżeli spełnimy te dwa główne warunki istnieje duże prawdopodobieństwo, że wniosek o kredyt hipoteczny przy umowie o dzieło zostanie rozpatrzony pozytywnie.
Dokumenty potrzebne do kredytu hipotecznego przy umowie o dzieło
Aby uzyskać kredyt hipoteczny przy umowie o dzieło należy dostarczyć znacznej liczby dokumentów, które potwierdzą dochody kredytobiorcy. Mogą to być np.:
- umowy, rachunki z ostatnich 6 lub 12 miesięcy,
- wyciągi z konta, na które wpływa wynagrodzenie,
- PIT lub zaświadczenie o dochodach, które wypełnia pracodawca.
Jakie banki oferują kredyty hipoteczne dla osób mających umowę o dzieło?


Starając się o kredyt hipoteczny przy umowie o dzieło należy pamiętać, że najbardziej restrykcyjny w tym względzie jest ING Bank Śląski. W tym banku nasz wniosek o kredyt hipoteczny przy umowie o dzieło zostanie odrzucony.
Jeżeli legitymujemy się wyłącznie umową o dzieło pamiętajmy, że wyłącznie 4 banki przyznają nam taką samą kwotę kredytu niezależnie od naszego źródła dochodu. Są to:
- BGŻ BPN Paribas,
- Euro Bank,
- mBank,
- Alior Bank.
Pamiętajmy też, że ubiegając się o kredyt hipoteczny istotna jest również kwota jaką chcemy pożyczyć z banku. Jeżeli potrzebujemy tylko 100 000 zł., wówczas mamy większy wybór, i pod uwagę możemy brać niemal wszystkie banki.