Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Kredyt hipoteczny a ubezpieczenie na życie

Opublikowano: 10-02-2017

Kredyty hipoteczne to długotrwałe zobowiązania, które zaciągamy żeby zrealizować nasze marzenia o zakupie własnego domu czy mieszkania. Odwiedzając banki w celu podpisania umowy kredytowej dodatkowo jesteśmy informowani o możliwość zakupienia ubezpieczenia na życie, które pozwoli naszej rodzinie spać spokojnie kiedy spotka nas śmieć lub utracimy zdrowie i nie będziemy w stanie spłacać zaciągniętego zobowiązania. Czy warto ulec pokusie i skorzystać z propozycji banków?

Do kogo kierowane jest ubezpieczenie na życie?

Tego typu polisa skierowana jest dla wszystkich. Jednak najczęściej na wybór tego ubezpieczenia decydują się osoby, które zaciągają kredyt hipoteczny oraz posiadają własne rodziny. Często wybór takiego ubezpieczenia pozwala na uzyskania niższej marży w banku lub otrzymanie lepszego oprocentowania z racji faktu, że bank posiada większe zabezpieczenie naszej pożyczki. Z pewnością takie ubezpieczenie nie przyda się osobie, która jest samotna i nie ma komu zostawić swojego majątku lub posiada solidne zaplecze finansowe.

Co oferuje ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym?

Kiedy rozważamy zakup ubezpieczenia na życie powinniśmy zadać sobie pytanie jakie plusy i minusy niesie taka decyzja. Ogromnym plusem takiej polisy jest zabezpieczenie interesów naszych najbliższych. Oznacza to, że w momencie naszej śmierci nasi bliscy otrzymają świadczenie wypłacone przez ubezpieczyciela, które pozwoli na spłatę reszty zobowiązania. Rozwiązanie te jest szczególnie przydatne, kiedy jesteśmy jedynymi lub głównymi żywicielami rodziny lub posiadamy na utrzymaniu małoletnie dzieci.

Na jaki czas wykupujemy ubezpieczenia na życie?

Ubezpieczenia na życie możemy wykupić na czas obowiązywania kredytu hipotecznego bądź bezterminowo. Możemy ubezpieczyć się na daną kwotę, która po naszej śmierci zostanie wypłacona naszej najbliższej rodzinie.

Co ma wypływ na wysokość kosztu ubezpieczenia na życie?

Jeśli zdecydujemy się na samodzielne wykupienie polisy na życie pamiętać powinniśmy, że na wysokość takiego ubezpieczenia ma wpływ kilka czynników. Do najważniejszych należy zaliczyć wiek, stan zdrowia osoby ubezpieczającej się, praca jaką wykonuje i fakt czy jest ryzykowna, a także suma i zakres samego ubezpieczenia. Wybierając podstawowy zakres ubezpieczenia zapłacimy mniej niż przy kompleksowej ochronie. Niekiedy jednak cena nie powinna być czynnikiem przeważającym, który zdecyduje o wyborze danej oferty. Ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, które zawierają spis obowiązków i praw obu stron podpisujących umowę.

Co dodatkowo może zawierać ubezpieczenie na życie przy kredycie?

Wiele osób nie wie, że ubezpieczenie na życie może zawierać fundusz inwestycyjny. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które mogą pozwolić sobie na taką inwestycję i jeśli wszystko pójdzie dobrze pomnożą swoje pieniądze. Taka polisa niesie jednak ryzyko, ponieważ firmy ubezpieczeniowe obracają naszą gotówką i mogą ją stracić w wyniku złych decyzji.

Bartosz
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *