Kredyt hipoteczny a alimenty – czy stanowią przeszkodę?

Podejmując decyzję o zaciągnięciu kredytu hipotecznego powinniśmy wziąć pod uwagę, iż przeszkodę mogą stanowić wszystkie zobowiązania finansowe, które wpływają na wyraźne obniżenie zdolności kredytowej. Wśród nich plasują się nie tylko kredyty, ale także alimenty.

Banki w różny sposób obliczają zdolność kredytową

Bank oceniając zdolność kredytową klienta bierze pod uwagę przede wszystkim dochody netto, które porównuje z zobowiązaniami finansowymi, które ciążą na gospodarstwie domowym. Różnica pomiędzy dochodami a wydatkami uznawana jest przez banki za zdolność kredytową, którą posiada klient. Pierwszym krokiem podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny pozostaje skompletowanie wszystkich dokumentów, którzy potwierdzają osiągane zarobki mające spore znaczenie na etapie weryfikacji klienta. Spore znaczenie potrafi mieć także ilość domowników, dochody współmałżonka oraz koszty utrzymania, które banki oceniają w indywidualny sposób.

Konieczność spłaty alimentów obniża zdolność kredytową

Ocena zdolności kredytowej uwzględnia spłacane obecnie kredyty, karty kredytowe oraz limity, z których potencjalny kredytobiorca korzysta na swoim rachunku bankowym. Wszystkie wymienione zobowiązania obniżają zdolność kredytową. Banki niezbyt przychylnie spoglądają w kierunku klientów, którzy płacą alimenty. To comiesięczne obciążenie, które towarzyszy budżetowi kredytobiorcy przez nawet kilkanaście lat, co sprawia, iż zmniejsza jednocześnie jego możliwości w zakresie spłaty kredytu hipotecznego. Może okazać się, iż alimenty nie są przesadnie wysokie, dzięki czemu brak dodatkowych zobowiązań sprawi, że klient będzie w stanie zaciągnąć kredyt hipoteczny na pożądaną sumę. Bardzo pomocne w uzyskaniu kredytu będą satysfakcjonujące bank zarobki.

Otrzymujesz alimenty? Nie podwyższą one zdolności kredytowej

Wydawałoby się, iż osoby, które otrzymują alimenty mogą podwyższyć dzięki nim zdolność kredytową, jednak to błąd. Żaden bank nie akceptuje dochodów, które uzyskiwane są dzięki alimentom przyznanym dla dzieci. Z prawnego punktu widzenia alimenty to pieniądze, które przeznaczone są dzieciom, jednak zarządza nimi ich opiekun. Chcąc ubiegać się o kredyt hipoteczny należałoby zatroszczyć się o inne dochody, które najczęściej osiągane są dzięki pracy zarobkowej. Alimenty mogą zostać potraktowane jako dodatkowy dochód, gdy zostały zasądzone na małżonka.

Alimenty mają wyższy priorytet od rat kredytowych

Spory problem mogą mieć kredytobiorcy spłacający alimenty, którzy znajdą się w trudnej sytuacji finansowej. Okazuje się, iż sądy niezbyt przychylnie traktują tłumaczenia, które wskazują na wysokie zobowiązania względem banku. Jednocześnie orzekają, iż rodzic płacący alimenty nie może uzależniać kwoty przeznaczanej na dziecko od zobowiązań wobec innych instytucji. Ponadto obowiązki alimentacyjne mają priorytet, co sprawia, iż sądy ustalając wysokość alimentów nie biorą pod uwagę wysokości rat, które towarzyszą rodzicom w związku z kredytem hipotecznym.

Udostępnij:
Oceń na ile artykuł był dla Ciebe korzystny:
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top