Wraz z zawarciem małżeństwa poza przypieczętowaniem miłości między dwojgiem ludzi następuje także tzw. wspólnota majątkowa. Co to oznacza? Wszystko, czego para „dorobi się” w trakcie trwania małżeństwa jest wspólne. Od tej pory również wspólnie małżonkowie odpowiadają za swoje zobowiązania finansowe wobec banku. Co w takim razie z produktami pożyczkowymi, które z nich mąż może zaciągnąć bez zgody żony i na odwrót?
Spis treści
Kredyt hipoteczny a zgoda małżonka


Wiele osób zastanawia się, czy można zaciągnąć kredyt hipoteczny bez wiedzy współmałżonka? Jest to niemożliwe w przypadku obowiązywania wspólności majątkowej. Dlaczego? Bank wymaga zgody obojga małżonków, ponieważ w ten sposób zabezpiecza swoje interesy, a jak wiadomo kredyt hipoteczny to wysokokwotowy produkt. Przykładowo, jeżeli mąż zaciągnąłby kredyt mieszkaniowy bez zgody żony i później nie spłacał rat, egzekucja komornicza byłaby bardzo utrudniona (komornik nie mógłby zająć mienia należącego do żony, ponieważ w świetle prawa nie byłaby ona dłużnikiem).
Kredyt gotówkowy po cichu?
W przypadku kredytu gotówkowego sprawa jest o wiele prostsza, gdyż chodzi tu o mniejsze kwoty (i mniejsze ryzyko). Wiele banków posiada w swojej ofercie kredyty gotówkowe, które można zaciągnąć bez zgody współmałżonka (na mocy ustawy z 20 stycznia 2005 roku). Jednak zwykle takie zobowiązanie finansowe jest dostępne bez wiedzy partnera tylko do pewnej kwoty. Najczęściej maksymalny dopuszczalny limit to 20 000 – 30 000 złotych. W przypadku mniej liberalnych banków kwoty te będą nieco niższe.
Natomiast kredytobiorcy zainteresowani większymi kwotami muszą być przygotowani na to, że bank będzie od nich wymagał zgody „drugiej połowy”, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów przy spłacie długu i nie dopuścić do ewentualnych nadużyć (np. sytuacji, gdy mąż bierze kredyt bez zamiaru spłaty i obarcza wysokimi długami niczego nieświadomą żonę).
Szybka pożyczka bez zgody małżonka


Pożyczki dotyczą zwykle niewielkich kwot, jak wynika ze statystyk, zwykle nie przekraczają 1000 – 1500 złotych. Z prawnego punktu widzenia obowiązujące przepisy nie wymagają, aby przy zaciąganiu tzw. chwilówek przedstawiać zgodę męża lub żony. Co więcej, wiele firm pożyczkowych kusi klientów szybkością i łatwością uzyskania pieniędzy (stosując zasadę minimum formalności) nie sprawdzając nawet, czy dana osoba nie figuruje czasem w Krajowym Rejestrze Dłużników.
Karta kredytowa bez akceptacji partnera?
Jeżeli chodzi o karty kredytowe to zwykle udzielane są bez pisemnej zgody współmałżonka. Jednak w przypadku większych kwot rzędu kilkudziesięciu złotych instytucja finansowa może wymagać podpisu partnera. Tak naprawdę to bardzo indywidualna sprawa, wszystko zależy od polityki wewnętrznej danego banku.
Fundamentem każdego związku małżeńskiego powinno być zaufanie, dlatego zastanówmy się dwa razy, zanim podejmiemy decyzję o skorzystaniu z produktu zadłużeniowego bez zgody życiowego partnera. Pożyczanie pieniędzy w tajemnicy przed współmałżonkiem zwykle nie kończy się dobrze.